Michaela Šojdrová (PPE). – Pane předsedající, kolegyně a kolegové, dnes jsem podpořila nařízení o bateriích a odpadních bateriích. Jde především o aktualizaci pravidel pro design, výrobu a nakládání s odpady všech typů baterií prodávaných vEvropské unii. Toto stanovisko jsem podpořila právě proto, že jde o další krok v posilování evropské konkurenceschopnosti. Mezi hlavní body tohoto nařízení patří například přísnější požadavky na udržitelnost, výkonnost, označování. Ty vstoupí v platnost přibližně za čtyři roky tak, aby výrobci měli čas se přizpůsobit. Dále je to politika náležité péče neboli due diligence, která se bude vztahovat na všechny baterie, ale s pozdější účinností pro průmyslové a přenosné baterie. Bylo také pamatováno na malé a střední podniky, pro které platí výjimka. Platí zde také nová metodika pro sběr, která se mění tak, že nyní bude založena na zohlednění delšího životního cyklu baterií a spotřebičů. Věřím, že celé nařízení bude mít pozitivní dopad pro občany.
Jiří Pospíšil (PPE). – Pane předsedající, nejsem moc příznivcem nových evropských regulací, ale nakonec jsem tedy po určitém váhání podpořil tento návrh, protože je faktem, pokud od roku 2035 přecházíme k plné elektromobilitě a obecně v rámci Green Deal posiluje význam baterií, tak asi je třeba určitá právní regulace. To je důvod, proč jsem nakonec po určitém váhání tento návrh podpořil. To, co je důležité, v Evropě vznikají velké gigatovárny, které mají v rámci (nesrozumitelné slovo) vyrábět baterie. Vede se velká debata, zda vČeské republice podobný podnik zřídit či nikoliv. A ve chvíli, kdy takové podniky budou vznikat, budou vyrábět miliony baterií, budou recyklovat miliony baterií, tak asi určitá právní úprava je zde namístě a je vhodná. Takže uvidíme, podívejme se na to s určitým ohledem jisté skepse k další regulaci. Ale asi není možné jinak než takovou regulaci přijmout, protože význam baterie se do budoucnosti zkrátka pro naše hospodářství a mobilitu výrazně zvýší.
Stanislav Polčák (PPE). – Pane předsedající, vypadá to, že problematiku baterií mají potřebu vysvětlovat pouze čeští poslanci, ale snad tomu tak úplně není. Mám za to, že baterie jsou z hlediska transformace evropské energetiky skutečně klíčovou technologií. Mají zásadní význam pro udržitelnou mobilitu a také pro skladování energie z obnovitelných zdrojů. Mimo to jsou nedílnou součástí každodenního života evropských občanů. Také význam těchto baterií lze doložit na číslech. Ze současných 0,7 milionu tun poroste množství baterií na 4,4 milionu tun v roce 2035, takže je potřeba toto téma řešit. Já jsem toto nařízení podpořil, nemám o tom pochybnost a pevně doufám, že se osvědčí tato technologie do budoucna jako udržitelná a i klimaticky příhodná technologie pro naši budoucnost.