Ϸվ

Index
ʰééԳ
Suivant
Texte intégral
Procédure :
Cycle de vie en séance
Cycle relatif au document : A9-0014/2024

Textes déposés :

A9-0014/2024

Débats :

PV06/02/2024-7
CRE06/02/2024-7

Votes :

PV07/02/2024-8.7
CRE07/02/2024-8.7
Explications de votes
PV24/04/2024-7.12

Textes adoptés :

P9_TA(2024)0067
P9_TA(2024)0325

Compte rendu in extenso des débats
XML12k
Mercredi 7 février 2024-Strasbourg

21.3. Végétaux obtenus au moyen de certaines nouvelles techniques génomiques et les denrées alimentaires et aliments pour animaux qui en sont dérivés (A9-0014/2024 - Jessica Polfjärd)
Vidéo des interventions

Mündliche Stimmerklärungen

MPphoto

Seán Kelly (PPE). – Mr President, our farmers need the best tools available to support our production and our food security.

My support for this proposal is based on the recognition of the need to embrace new technology and innovation in the agri-food sector. New genomic techniques, or NGTs, have great potential to help us adapt to many of the most serious challenges facing European agriculture today – including food security, climate change and reduced biodiversity – and their use should benefit farmers, consumers and the environment alike.

I support the transparency and control requirements of this proposal, which would serve to maintain a high level of protection in both human and animal health, while enabling the further development and use of NGT plants and their products.

Ultimately, this proposal gives new opportunities for farmers. Farmers will be able to use technology that their competitors outside of the EU are already using, thus creating a more level playing ground. Crops derived from NGTs may exhibit enhanced yields and decrease reliance on pesticides, resulting in improved family incomes and fostering a more sustainable approach to food production.

MPphoto

Michaela Šojdrová (PPE). – Pane předsedající, dámy a pánové, dnes byl pro Evropskou unii velmi důležitý den, protože jsme udělali první krok k tomu, aby evropští vědci, farmáři mohli využívat nové genomické techniky pro získání nových odrůd plodin. Máme pozici Evropského parlamentu, pro kterou hlasovalo 307 poslanců a poslankyň, a máme tak velkou většinu těch, kteří podporují tento návrh. Znamená to tedy, že budeme mít možnost jednat se členskými státy a dosáhnout dohody snad ještě v tomto mandátu. Jde o to, abychom měli takové plodiny, které budou výnosné a které budou zajišťovat potravinovou bezpečnost i v situaci velkých dopadů klimatických změn, jako je sucho, choroby, výkyvy klimatu. To všechno způsobuje velké problémy zemědělcům. Takto jim budeme moci lépe čelit.

MPphoto

Stanislav Polčák (PPE). – Pane předsedající, kolem nových genomických technik se šíří spousta nepravd a je zde málo racionální debaty. Já jsem návrh kolegyně Jessicy Polfjärdové podpořil, protože je stanoven jasný právní rámec pro tyto techniky. Jde o křížení a úpravy genetického materiálu u křižitelných druhů. Návrh má za cíl zajistit odolnost plodin. Důležité je to zejména ve vztahu ke klimatické změně a samozřejmě také k zajištění potravinové bezpečnosti. My potřebujeme odolnější rostliny proti škůdcům, proti vysokým teplotám, proti suchu. To jsou vážné výzvy, kterým čelíme. Zpráva je podle mě dobrou zprávou i pro vědce a ti její přijetí dnes v Evropském parlamentu, myslím, ocenili. Také samozřejmě pro zemědělce. Zajistili jsme rovněž nepatentovatelnost jakýchkoli použitých technik a také rozumnou transparentnost. To jsou všechno důvody, pro které jsem tuto zprávu podpořil.

Dernière mise à jour: 13 juin 2024Avis juridique-Politique de confidentialité