1.Käesolevat artiklit kohaldatakse olukorras, kus parlament ei saa temast mitteolenevate erandlike ja ettenägematute asjaolude tõttu täita oma ülesandeid ja kasutada oma õigusi vastavalt aluslepingutele, ning selleks, et võtta vastu erakorralised meetmed, mis võimaldavad parlamendil ülesannete täitmist ja õiguste kasutamist jätkata, tuleb teha ajutine erand mujal kodukorras sätestatud parlamendi tavapärasest töökorraldusest.
Olukord loetakse eriolukorraks, kui president jõuab usaldusväärsete tõendite alusel, mida vajaduse korral kinnitavad parlamendi teenistused, järeldusele, et turvalisuse või ohutusega seotud põhjustel või tehniliste vahendite puudumise tõttu on parlamendil sel ajal või edaspidi võimatu või ohtlik mujal kodukorras sätestatud tavapärase töökorralduse ja vastuvõetud ajakava kohaselt kokku tulla.
2.Kui lõikes 1 sätestatud tingimused on täidetud, võib president esimeeste konverentsi heakskiidul otsustada kohaldada üht või mitut lõikes 3 osutatud meedet.
Kui esimeeste konverents ei saa asja erakordse kiireloomulisuse tõttu füüsiliselt või virtuaalselt kokku tulla, võib president ühe või mitme lõikes 3 osutatud meetme kohaldamise otsustada ilma esimese konverentsi heakskiiduta. Presidendi otsus aegub viis päeva pärast selle vastuvõtmist, kui esimeeste konverents ei ole seda selle ajavahemiku jooksul heaks kiitnud.
Kui president on otsuse teinud ja esimeeste konverents on selle heaks kiitnud, võivad parlamendiliikmed või fraktsioon(id) vastavalt vähemalt keskmisele lävendile igal ajal taotleda, et kõik otsuses sätestatud meetmed või osa nendest esitataks parlamendile eraldi heakskiitmiseks ilma aruteluta. Täiskogu hääletus lisatakse taotluse esitamise päevale järgneva esimese istungi päevakorda. Muudatusettepanekuid esitada ei või. Kui meede ei saa antud häälte enamust, aegub see pärast osaistungjärgu lõppu. Täiskogul heaks kiidetud meedet ei või samal osaistungjärgul uuesti hääletusele panna.
3.Lõikes 2 osutatud otsusega võib ette näha kõik vajalikud meetmed lõikes 1 osutatud eriolukorraga toimetulekuks, eelkõige järgmised meetmed:
(a)kavandatud osaistungjärgu, istungi või komisjoni koosoleku edasilükkamine hilisemale kuupäevale ja/või parlamentidevaheliste delegatsioonide ja muude organite koosolekute tühistamine või piiramine;
(b)osaistungjärgu, istungi või komisjoni koosoleku üleviimine parlamendi asukohast parlamendi ühte töökohta või parlamendivälisesse kohta või parlamendi ühest töökohast parlamendi asukohta, teise töökohta või parlamendivälisesse kohta;
(c)osaistungjärgu või istungi pidamine parlamendi ruumides, kuid tervikuna või osaliselt eraldi koosolekuruumides, et oleks võimalik hoida piisavat füüsilist distantsi;
(d)osaistungjärgu, istungi või parlamendi organite koosoleku pidamine artiklis246 sätestatud kaugosalemise korra kohaselt;
(e)juhul kui artikli216 lõikes7 sätestatud ajutine asendusmehhanism ei ole konkreetses eriolukorras piisav, võivad fraktsioonid komisjoni kuuluva parlamendiliikme ajutiselt asendada, kui asjaomane parlamendiliige ei ole sellise ajutise asendamise vastu.
4.Lõikes 2 osutatud otsus on ajaliselt piiratud ja seda tuleb põhjendada. Otsus jõustub selle avaldamisel Euroopa Parlamendi veebisaidil või muul parimal võimalikul viisil, kui asjaolud veebisaidil avaldamist ei võimalda.
Kõiki parlamendiliikmeid teavitatakse otsusest individuaalselt ja viivitamata.
President võib lõikes 2 sätestatud korra kohaselt otsust ühe korra või mitu korda piiratud ajaks pikendada. Pikendamisotsust tuleb põhjendada.
President tühistab käesoleva artikli alusel vastu võetud otsuse kohe, kui lõikes 1 osutatud eriolukord, mis selle vastuvõtmise tingis, on lõppenud.
5.Käesolevat artiklit kohaldatakse üksnes viimase abinõuna ning valitakse ja rakendatakse üksnes meetmeid, mis on konkreetse eriolukorraga toimetulekuks vältimatult vajalikud.
Käesoleva artikli kohaldamisel võetakse nõuetekohaselt arvesse esindusdemokraatia põhimõtet, parlamendiliikmete võrdse kohtlemise põhimõtet, parlamendiliikmete õigust teostada oma mandaati takistusteta, sealhulgas kasutada artiklist174 tulenevaid õigusi, oma õigust hääletada vabalt, individuaalselt ja isiklikult, ning aluslepingutele lisatud protokolli nr6 Euroopa Liidu institutsioonide ning teatud organite, asutuste ja talituste asukoha kohta.