Dialoog kirikute, usuühenduste ja -kogukondadega, filosoofiliste ja mitteusuliste organisatsioonidega
Tänapäevases mitmekesises Euroopas on kirikutel, religioonidel ja filosoofilistel organisatsioonidel ühiskonnas oluline roll. Euroopa Liidu institutsioonidel on kohustus pidada nende usu- ja mitteusuliste organisatsioonidega avatud dialoogi. Euroopa Parlament teeb nendega ELi poliitika kujundamisel aktiivset koostööd.
Taust
"Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 17, mis lisati Lissaboni lepinguga, annab esmakordselt õigusliku aluse avatud, läbipaistva ja korrapärase dialoogi jaoks ELi institutsioonide ning kirikute, usuühenduste, filosoofiliste ja mitteusuliste organisatsioonide vahel. Selles on öeldud:
- „Liit austab ega piira staatust, mis siseriikliku õiguse kohaselt on liikmesriikides kirikutel ja usuühendustel või -kogukondadel.
- Liit austab staatust, mis siseriikliku õiguse kohaselt on samavõrra ka filosoofilistel ja mitteusulistel organisatsioonidel.
- Tunnustades nende identiteeti ja erilist panust, peab liit nende kirikute ja organisatsioonidega avatud, läbipaistvat ja korrapärast dialoogi.“
Kui artikli kahes esimeses lõikes kaitstakse kirikute ja usuühenduste või -kogukondade siseriikliku õiguse kohast eristaatust, samuti filosoofiliste ja mitteusuliste organisatsioonide samaväärset staatust, siis kolmandas lõikes kutsutakse ELi institutsioone üles pidama nende kirikute ja organisatsioonidega avatud, läbipaistvat ja korrapärast dialoogi.
Aluslepingu sätteid järgides on Euroopa Parlamendi president määranud asepresidendi, kes vastutab dialoogi pidamise eest. Artikli 17 kohase dialoogi eest vastutav asepresident on Antonella Sberna.
Euroopa Parlamendi asepresidendi Antonella Sberna avaldus
Euroopa Parlamendi ning kirikute, usuühenduste, filosoofiliste ja mitteusuliste organisatsioonide dialoog, nagu on sätestatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 17, on äärmiselt oluline, eriti praegu, mil kõikjal maailmas kasvavad pinged ning olukord on üha keerulisem ja muutlikum.
Seepärast on mul väga hea meel, et president Roberta Metsola usaldas selle vastutusrikka ülesande mulle kui Euroopa Parlamendi asepresidendile. ELi toimimise lepingu artikli 17 alusel peetav dialoog on meie aja probleemide lahendamiseks peamine foorum. See annab eri vaadete ja veendumustega ühendustele võimaluse aruteluks ja mõttevahetuseks ning aitab meil jõuda ühisele arusaamale Euroopa tuleviku jaoks olulistes küsimustes.
Selleks et neid probleeme tõhusalt lahendada, on oluline julgustada üksteist kuulama ja üksteise vajadusi mõistma. Seesugune kaasav lähenemine on äärmiselt tähtis, sest Euroopa Liit ei ole üksnes majanduslik institutsioon, vaid ettevõtmine, mis inimeste elu põhjalikult kujundab ja mõjutab, mis austab inimväärikust ja toetab ühise hüve poole püüdlemist.
Selles kontekstis on eri vaadetega kirikutel ja usuühendustel ning mitteusulistel ja filosoofilistel organisatsioonidel paljude eurooplaste igapäevaelus oluline roll. Neil on tähtis koht kõigi 27 liikmesriigi kogukondades: linnades ja alevites, külades ja maapiirkondades.
Olen kindlalt veendunud, et artikli 17 kohase dialoogi edendamine on väga oluline, et soodustada üksteise tundmist ja mõistmist ning rahumeelset kooseksisteerimist.
See omakorda tugevdab meie demokraatiat ning muudab selle vastupidavamaks, kaasavamaks ja kõigi kodanike vajadustele vastavaks.
Avatud ja konstruktiivne dialoog võib otsustusprotsessi oluliselt rikastada, sest muudab selle läbipaistvamaks ja kaasavamaks ning aitab keskenduda ühisele hüvele. Eriti tänuväärt on see praegusel ajal, mil poliitilised ja sotsiaalsed probleemid on üha keerukamad ja läbipõimunumad ning tihti raskesti tõlgendatavad.