Lobistične skupine in preglednost 

Ko gre za lobistične dejavnosti, je Evropski parlament zavezan preglednosti in etiki. Skupaj s Svetom Evropske unije in Evropsko komisijo uporablja skupni register za preglednost, s katerim nadzoruje dejavnosti zastopnikov interesov. Informacije o stikih z lobističnimi skupinami objavljajo tudi poslanci sami.

Register za preglednost je spletna podatkovna zbirka, v kateri so skupine in organizacije, ki poskušajo vplivati na oblikovanje ali izvajanje politike in zakonodaje EU. Namen registra je prikazati, kateri interesi se zastopajo na ravni EU in v čigavem imenu, pa tudi finančne in človeške vire, namenjene tem dejavnostim.

Zakaj je dialog med institucijami EU in lobističnimi skupinami pomemben?

Institucije EU sodelujejo s široko paleto skupin in organizacij, ki zastopajo posebne interese in se ukvarjajo z dejavnostmi lobiranja. Gre za legitimen in potreben del postopka odločanja, s katerim se poskrbi, da politike EU upoštevajo dejanske potrebe ljudi.

Različni zastopniki interesov lahko Parlamentu posredujejo mnenja in posebno strokovno znanje na številnih gospodarskih, socialnih, okoljskih in znanstvenih področjih. Imajo lahko osrednjo vlogo pri odprtem, pluralističnem dialogu, na katerem temelji demokratični sistem.

Pogodba o Evropski uniji ureja in spodbuja pregledne in etične odnose med evropskimi institucijami in političnimi voditelji na eni strani ter civilno družbo in predstavniškimi združenji na drugi strani.

Institucije dajejo državljanom in predstavniškim združenjem na ustrezen način možnost izražanja in javne izmenjave mnenj glede vseh področij delovanja Unije. Institucije vzdržujejo odprt, pregleden in reden dialog s predstavniškimi združenji in civilno družbo.

(člen 11 Pogodbe o Evropski uniji)

Register za preglednost

Evropski parlament, Svet Evropske unije in Evropska komisija imajo skupni , s katerim kažejo svojo zavezanost odprtosti in preglednosti.

S pomočjo registra za preglednost lahko ljudje preprosto pridobijo informacije o zastopanju interesov v institucijah EU in statistične podatke o vseh registriranih strankah.

V njem se lahko prostovoljno registrirajo vsi zastopniki interesov, ki izvajajo dejavnosti, katerih namen je vplivati na oblikovanje in izvajanje politik ter sprejemanje odločitev v institucijah EU. Vendar ima vsaka institucija vzpostavljena veljavna pravila za okrepitev okvira, saj je registracija predpogoj za izvrševanje nekaterih interesov. Vsi prijavitelji morajo spoštovati . Veljavna pravila in druge ukrepe za zagotavljanje preglednosti posamezne institucije najdete na .

Registracija je na primer obvezna, če želite zaprositi za izkaznico za vstop v stavbe Evropskega parlamenta. Registrirani zastopniki interesov lahko za dostop zaprosijo le prek spleta.

Le registrirani zastopniki interesov lahko nastopajo kot govorniki na javnih predstavitvah odborov ter podpirajo dejavnosti medskupin poslancev in neuradnih združenj oziroma pri njih sodelujejo. Dopolnilni ukrepi omogočajo, da se lahko registracijski zavezanci prijavijo na informativna obvestila o dejavnostih odborov, lahko sogostijo dogodke ali zaprosijo za pokroviteljstvo predsednika.

s določa, katere dejavnosti zastopanja interesov ali lobiranja so zajete, vrsto informacij, ki jih morajo podati registrirani subjekti, kodeks ravnanja za registracijske zavezance in postopek za pritožbe v zvezi z registriranimi organizacijami.

Register za preglednost skupaj vodijo Evropski parlament, Svet Evropske unije in Evropska komisija. Generalni sekretarji treh institucij spremljajo izvajanje sporazuma prek upravnega odbora, skupni sekretariat, ki ga sestavljajo uradniki iz vseh treh institucij, pa skrbi za vsakodnevno delovanje registra. Letna poročila lahko preberete tukaj:

Več o pogajanjih med Parlamentom, Svetom in Komisijo, ki so privedla do tega medinstitucionalnega sporazuma, si lahko preberete na posebni spletni strani.

Preglednost stikov z lobističnimi skupinami in predstavniki držav nečlanic EU

Objava načrtovanih sestankov

Vsi poslanci morajo na spletu objaviti informacije o načrtovanih sestankih z zastopniki interesov, ki spadajo na področje uporabe medinstitucionalnega sporazuma o registru za preglednost, in s predstavniki javnih organov držav, ki niso članice EU.

To pomeni vsako srečanje, povezano s parlamentarnim delom (poročilo, mnenje, resolucija, razprava na plenarnem zasedanju ali nujne zadeve), katerega namen je vplivati na politiko ali postopek odločanja evropskih institucij, bodisi v živo bodisi na daljavo.

Take sestanke morajo objaviti vsi poslanci, ne glede na to, ali se jih udeležijo sami ali njihovi parlamentarni pomočniki v njihovem imenu.

Informacije o sestankih se objavljajo na profilnih straneh poslancev.

Več informacij:  Kodeks ravnanja za poslance Evropskega parlamenta v zvezi z integriteto in preglednostjo, člen 7: objava sestankov.

Izjava o prispevku

Poročevalci in pripravljavci mnenj morajo v prilogi k svojim poročilom ali mnenjem navesti subjekte ali osebe, od katerih so prejeli prispevke o zadevah, povezanih z obravnavano temo.

Na seznamu je tako mogoče prikazati obseg zunanjega strokovnega znanja in prispevkov, ki jih je poročevalec zahteval, prejel oziroma do neke mere upošteval. Seznam se objavi skupaj s poročilom po sprejetju v odboru. Tako si lahko državljani še pred končnim glasovanjem v Parlamentu ogledajo, s kom se je posvetoval poročevalec.

Čeprav zakonodajna sled ni povezana z objavo sestankov z zastopniki interesov, lahko poročevalci z njo dopolnijo izjave o sestankih s temi zastopniki.

Izjava o podpori medskupinam in drugim neuradnim združenjem

Medskupine so neuradna združenja, v katerih posamezni poslanci neformalno izmenjujejo mnenja o specifičnih vprašanjih ter spodbujajo stike med poslanci in civilno družbo.

Pri dejavnostih, ki jih v prostorih Parlamenta organizirajo medskupine ali druga neuradna združenja, lahko sodelujejo ter nudijo podporo ali sodelujejo kot sogostiteljice dogodkov le lobistične skupine, vpisane v register za preglednost.

Predsedniki medskupin pripravijo letno izjavo o celotni prejeti podpori, tako v denarju kot v naravi (npr. pisarniška pomoč), in jo nato vsako leto posodobijo. Vse izjave in seznami članov posameznih medskupin so na voljo na spodnji povezavi (gl. „Več informacij“).

Člani neuradnih združenj morajo v izjavi o zasebnih interesih do konca naslednjega meseca prijaviti tudi vso podporo, ki jo prejmejo v imenu neuradnega združenja, bodisi v denarju bodisi v naravi.

Več informacij:  Poslovnik: člen 35 – Medskupine in člen 36 – Neuradna združenja; Medskupine v Evropskem parlamentu.

Stiki uslužbencev z zastopniki interesov

Uslužbenci Parlamenta morajo – enako kot vsi javni uslužbenci EU – ohraniti poklicno in osebno neodvisnost.

Ravnati morajo v skladu z neodvisnostjo svojega položaja in spoštovati načelo integritete, kakor je opredeljeno v .

V zvezi s tem so na voljo .