Ϸվ

SPRÁVAo návrhu smernice Rady ospoločnom systéme zdaneniadigitálnych služieb formou dane zvýnosov zposkytovania určitých digitálnych služieb

5.12.2018-(COM(2018)0148 – C8-0137/2018 – 2018/0073(CNS))-*

Výbor pre hospodárske a menové veci
Spravodajca: Paul Tang


ʴDzٳܱ:
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu:
A8-0428/2018
Predkladané texty :
A8-0428/2018
Hlasovanie :
Prijaté texty :

NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU

o návrhu smernice Rady ospoločnom systéme zdaneniadigitálnych služieb formou dane zvýnosov zposkytovania určitých digitálnych služieb

( – C8-0137/2018 – )

(Mimoriadny legislatívny postup – konzultácia)

Európsky parlament,

–so zreteľom na návrh Komisie pre Radu (),

–so zreteľom na článok 113 Zmluvy ofungovaní Európskej únie, vsúlade sktorým Rada konzultovala sEurópskym parlamentom (C8-0137/2018),

–so zreteľom na odôvodnené stanoviská predložené na základe Protokolu č. 2 ouplatňovaní zásad subsidiarity aproporcionality dánskym parlamentom, írskym parlamentom, maltským parlamentom a holandskou Druhou komorou, že návrh legislatívneho aktu nie je v súlade so zásadou subsidiarity,

–so zreteľom na článok 78c rokovacieho poriadku,

–so zreteľom na správu Výboru pre hospodárske a menové veci (A8-0428/2018),

1.schvaľuje zmenený návrh Komisie;

2.vyzýva Komisiu, aby zmenila svoj návrh v súlade s článkom 293 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie;

3.vyzýva Radu, abyoznámila Európskemu parlamentu, akmá vúmysle odchýliť sa odním schváleného textu;

4.žiada Radu o opätovnú konzultáciu, ak má v úmysle podstatne zmeniť návrh Komisie;

5.poveruje svojho predsedu, aby postúpil túto pozíciu Rade, Komisii a národným parlamentom.

Pozmeňujúci návrh1

Návrh smernice

ôǻԱԾ 1

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(1)Globálne Dzǻáٱ sa rýchlo stáva digitálnym, vdôsledku čoho sa objavili nové spôsoby podnikania. Digitálne spoločnosti sa vyznačujú tým, že ich činnosť je silne previazaná sinternetom. Digitálne obchodné modely sa vo veľkej miere opierajú oschopnosť vykonávať činnosti na diaľku sobmedzenou alebo žiadnou fyzickou íٴdzԴDzťdz, na príspevok konečných používateľov ktvorbe hodnoty ana dôležitosť nehmotného majetku.

(1)Globálne Dzǻáٱ sa rýchlo stáva digitálnym, vdôsledku čoho sa objavili nové spôsoby podnikania. Digitálne spoločnosti sa vyznačujú tým, že ich činnosť je silne previazaná sinternetom. Digitálne obchodné modely sa vo veľkej miere opierajú Բ᳾ä oschopnosť vykonávať činnosti na diaľku sobmedzenou alebo žiadnou fyzickou alebo zdaniteľnou íٴdzԴDzťdz v danej krajine, na príspevok konečných používateľov ktvorbe hodnoty ana dôležitosť nehmotného majetku.

Pozmeňujúci návrh2

Návrh smernice

ôǻԱԾ 2

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(2)Súčasné pravidlá zdaňovania podnikov vznikli zväčša vpriebehu 20.storočia pre tradičné podniky. Sú založené na myšlienke, že zdaňovanie by sa malo vykonať tam, kde sa vytvára hodnota. Uplatňovanie súčasných pravidiel na 徱áԱ Dzǻáٱ však vedie knesúladu medzi miestom zdanenia ziskov amiestom, kde sa vytvára hodnota, ato Բ᳾ä vprípade obchodných modelov, ktoré sú silne závislé od účasti používateľov. Ukazuje sa preto, že súčasné pravidlá zdaňovania príjmov právnických osôb sú na zdaňovanie ziskov 徱áԱho hospodárstva Ա𱹳ǻé potrebné ich revidovať.

(2)Súčasné pravidlá zdaňovania právnických osôb vznikli zväčša vpriebehu 20.storočia pre tradičné podniky. Sú založené na myšlienke, že zdaňovanie by sa malo vykonať tam, kde sa vytvára hodnota. Uplatňovanie súčasných pravidiel na 徱áԱ Dzǻáٱ však vedie knesúladu medzi miestom zdanenia ziskov amiestom, kde sa vytvára hodnota, ato Բ᳾ä vprípade obchodných modelov, ktoré sú silne závislé od účasti používateľov a nehmotného majetku. Digitalizácia zmenila úlohu používateľov a umožnila im čoraz väčšie zapojenie do procesu tvorby hodnoty. Ukazuje sa preto, že súčasné pravidlá zdaňovania príjmov právnických osôb pre zdaňovanie ziskov 徱áԱho hospodárstva nezohľadňujú tento nový faktor naliehavo potrebné ich revidovať.

Pozmeňujúci návrh3

Návrh smernice

ôǻԱԾ 2 a (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(2a)Cieľom je odstrániť medzeru medzi zdanením digitálnych výnosov a tradičných výnosov. V súčasnosti sa na 徱áԱ podniky vzťahuje efektívna daňová sadzba v priemere vo výške len 9,5 %, pričom v prípade tradičných obchodných modelov je to 23,2 %1a. Systém zdaňovania musí byť spravodlivý a prínosný pre spoločnosť ako celok. Na všetky spoločnosti pôsobiace na jednotnom trhu by sa mali vzťahovať rovnaké podmienky.

_________________

1a Zdroj: Výpočty z posúdenia vplyvu Európskej komisie na základe ZEW (2016, 2017) a ZEW a kol. (2017).

Pozmeňujúci návrh4

Návrh smernice

ôǻԱԾ 3

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(3)Takáto revízia je dôležitým prvkom jednotného 徱áԱho trhu3, ktorý potrebuje moderný astabilný daňový rámec na to, aby 徱áԱ Dzǻáٱ mohlo stimulovať ԴDZá, riešiť fragmentáciu trhu aumožniť všetkým účastníkom, aby využili novú trhovú dynamiku za spravodlivých avyvážených podmienok.

(3)Takáto revízia je dôležitým prvkom jednotného 徱áԱho trhu3, ktorý potrebuje ǻý, moderný astabilný daňový rámec na to, aby 徱ٲDZé Dzǻáٱ stimulovalo ԴDZá a inkluzívny rast, riešiť fragmentáciu trhu aumožniť všetkým účastníkom, aby využili novú trhovú dynamiku za spravodlivých avyvážených podmienok. Keďže digitalizácia má vplyv na celé Dzǻáٱ, samotné vytvorenie dane z digitálnych služieb nepostačuje; daňové pravidlá by sa mali reformovať. Ad hoc opatrenia uvedené v tejto smernici by nemali spomaľovať práce na zdaňovaní významnej 徱áԱj prítomnosti a na zavedení ٲédzٴ zdaňovania do spoločného konsolidovaného základu dane z príjmov právnických osôb.

__________________

__________________

3 Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu asociálnemu výboru aVýboru regiónov snázvom Stratégia pre jednotný digitálny trh vEurópe [COM(2015) 192 final zo 6.mája 2015].

3 Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu asociálnemu výboru aVýboru regiónov snázvom Stratégia pre jednotný digitálny trh vEurópe [COM(2015) 192 final zo 6.mája 2015].

Pozmeňujúci návrh5

Návrh smernice

ôǻԱԾ 5

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(5)Keďže problém zdaňovania 徱áԱho hospodárstva je globálnej povahy, ideálnym prístupom by bolo nájsť multilaterálne medzinárodné riešenie. Komisia sa ztohto dôvodu aktívne zapája do medzinárodnej diskusie. Vsúčasnosti prebiehajú práce vrámci OECD. Dosiahnutie pokroku na medzinárodnej úrovni je však náročné. Preto sa prijíma opatrenie scieľom prispôsobiť pravidlá zdaňovania príjmov právnických osôb na úrovni Únie6 apodporuje sa dosiahnutie dohôd sjurisdikciami mimo Únie7, ktorými sa čí, aby bol rámec dane zpríjmov právnických osôb vhodný pre nové 徱áԱ obchodné modely.

(5)Keďže problém zdaňovania 徱áԱho hospodárstva je globálnej povahy, ideálnym prístupom by bolo nájsť multilaterálne medzinárodné riešenie. Komisia sa ztohto dôvodu aktívne zapája do medzinárodnej diskusie. V súčasnosti prebiehajú práce v rámci OECD, Medzinárodného menového fondu (MMF), Organizácie Spojených národov (OSN) a skupiny Svetovej banky, ktoré tvoria platformu pre spoluprácu v oblasti daní. Dosiahnutie pokroku na medzinárodnej úrovni je však náročné. Preto sa prijíma opatrenie scieľom prispôsobiť pravidlá zdaňovania príjmov právnických osôb na úrovni Únie6 apodporuje sa dosiahnutie dohôd sjurisdikciami mimo Únie7, ktorými sa čí, aby bol rámec dane zpríjmov právnických osôb vhodný pre nové 徱áԱ obchodné modely. Mala by sa zabezpečiť súdržnosť s inkluzívnym rámcom pre narúšanie základu dane a presun ziskov (BEPS), aby sa zaručilo, že nedôjde k žiadnej odchýlke od medzinárodných noriem, a aby sa zamedzilo väčšej zložitosti.

__________________

__________________

6 Návrh smernice Rady, ktorou sa stanovujú pravidlá týkajúce sa zdaňovania príjmov právnických osôb, ktoré sa vyznačujú významnou digitálnou íٴdzԴDzťdz [COM(2018) 147 final].

6 Návrh smernice Rady, ktorou sa stanovujú pravidlá týkajúce sa zdaňovania príjmov právnických osôb, ktoré sa vyznačujú významnou digitálnou íٴdzԴDzťdz [COM(2018) 147 final].

7 Odporúčanie Komisie týkajúce sa zdaňovania príjmov právnických osôb, ktoré sa vyznačujú významnou digitálnou íٴdzԴDzťdz [C(2018) 1650 final].

7 Odporúčanie Komisie týkajúce sa zdaňovania príjmov právnických osôb, ktoré sa vyznačujú významnou digitálnou íٴdzԴDzťdz [C(2018) 1650 final].

Pozmeňujúci návrh6

Návrh smernice

ôǻԱԾ 6

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(6)Kým sa čaká na takéto opatrenie, ٴǰé prijatie avykonanie môže trvať určitý čas, členské štáty čelia tlaku, aby sa touto otázkou zaoberali vzhľadom na riziko výrazného postupného narušenia základov dane zpríjmov právnických osôb. Nekoordinované opatrenia prijímané jednotlivo členskými štátmi môžu ďalej fragmentovať jednotný trh anarúšať hospodársku súťaž, čo brzdí vývoj nových digitálnych riešení akonkurencieschopnosť Únie ako celku. Preto je potrebné prijať harmonizovaný prístup kcielenému predbežnému riešeniu, kým nebude zavedené komplexné riešenie.

(6)Kým sa čaká na takéto opatrenie, ٴǰé prijatie avykonanie môže trvať určitý čas, členské štáty čelia tlaku, aby sa touto otázkou zaoberali vzhľadom na riziko výrazného postupného narušenia základov dane zpríjmov právnických osôb. Nekoordinované opatrenia prijímané jednotlivo členskými štátmi môžu ďalej fragmentovať jednotný trh anarúšať hospodársku súťaž, čo brzdí vývoj nových digitálnych riešení akonkurencieschopnosť Únie ako celku. Preto je potrebné prijať harmonizovaný prístup kcielenému predbežnému riešeniu, kým nebude zavedené komplexné riešenie. Predbežné riešenie by sa malo dočasne obmedziť, aby sa predišlo tomu, že sa neúmyselne stane trvalým. Mala by sa preto zaviesť doložka o ukončení platnosti, ktorej následkom táto smernica automaticky prestane platiť zavedením komplexného riešenia, najlepšie na medzinárodnej úrovni. Ak sa do 31. decembra 2020 nedosiahne dohoda o komplexnom riešení, Komisia by mala zvážiť predloženie návrhu na základe článku 116 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, v súlade s ktorým Európsky parlament a Rada konajú v súlade s riadnym legislatívnym postupom. To je dôležité preto, aby sa bezodkladne dosiahla dohoda v snahe zabrániť tomu, aby došlo k zvýšeniu počtu jednostranných vnútroštátnych digitálnych daní členských štátov.

Pozmeňujúci návrh7

Návrh smernice

ôǻԱԾ 7

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(7)Týmto dočasným riešením by malo byť zriadenie spoločného systému dane zdigitálnych služieb uvalenej na výnosy zposkytovania určitých digitálnych služieb. Malo by ísť oľahko vykonateľné opatrenie zamerané na výnosy zposkytovania digitálnych služieb, vrámci ٴǰý používatelia výrazne prispievajú kprocesu tvorby hodnoty. Ako sa uvádza vodôvodnení5, tento faktor (tvorba hodnoty používateľmi) je aj základným kameňom opatrení týkajúcich sa pravidiel zdaňovania príjmov právnických osôb.

(7)Týmto dočasným riešením by malo byť zriadenie spoločného systému dane zdigitálnych služieb uvalenej na výnosy zposkytovania určitých digitálnych služieb vrátane online obsahu určitými subjektmi. Malo by ísť oľahko vykonateľné opatrenie zamerané na výnosy zposkytovania digitálnych služieb, vrámci ٴǰý používatelia a nehmotný majetok výrazne prispievajú kprocesu tvorby hodnoty. Ako sa uvádza vodôvodnení5, tento faktor (tvorba hodnoty používateľmi a silné spoliehanie sa na nehmotný majetok) je aj základným kameňom opatrení týkajúcich sa pravidiel zdaňovania príjmov právnických osôb.

Pozmeňujúci návrh8

Návrh smernice

ôǻԱԾ 9

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(9)Daň zdigitálnych služieb by sa mala uplatňovať len na výnosy zposkytovania ý digitálnych služieb. Ide otaké 徱áԱ služby, ktoré sú do veľkej miery závislé od tvorby hodnoty používateľmi, kde je rozdiel medzi miestom zdanenia zisku amiestom, kde sú usadení používatelia, zvyčajne najväčší. Zdaniť by sa mali výnosy získané zo spracovania vstupov používateľov, nie samotná účasť používateľa.

(9)Daň z digitálnych služieb by sa mala uplatňovať na výnosy zposkytovania digitálnych služieb, ktoré sú do veľkej miery závislé od tvorby hodnoty používateľmi a od ich schopnosti poskytovať služby so žiadnou alebo veľmi obmedzenou fyzickou íٴdzԴDzťdz. V ýٴ prípadoch je rozdiel medzi miestom zdanenia zisku amiestom, kde sú usadení používatelia, zvyčajne najväčší.

Pozmeňujúci návrh9

Návrh smernice

ôǻԱԾ 10

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(10)Zdaniteľnými výnosmi by mali byť Բ᳾ä tie, ktoré vyplývajú zposkytovania ýٴ služieb: i) umiestňovanie reklamy zacielenej na používateľov 徱áԱho rozhrania na dané 徱áԱ rozhranie; ii) sprístupnenie viacstranného 徱áԱho rozhrania používateľom, ktoré im umožňuje nájsť iných používateľov akomunikovať snimi aktoré môže uľahčiť aj poskytovanie príslušných dodávok tovaru alebo služieb priamo medzi používateľmi (čo sa niekedy označuje ako „sprostredkovateľské služby“); a iii) prenos zhromaždených ú岹DZ opoužívateľoch, ktoré boli získané zčinností ýٴ používateľov na digitálnych rozhraniach. Ak sa zposkytovania ýٴ služieb nezískali žiadne výnosy, nemala by vzniknúť povinnosť zaplatiť daň zdigitálnych služieb. Ostatné výnosy subjektu, ktorý takéto služby poskytuje, no ktoré priamo nevyplývajú zpríslušného poskytovania, by takisto nemali podliehať tejto dani.

(10)Zdaniteľnými výnosmi by mali byť Բ᳾ä tie, ktoré vyplývajú zposkytovania tohto: i) umiestňovanie reklamy zacielenej na používateľov 徱áԱho rozhrania na dané 徱áԱ rozhranie; ii) sprístupnenie viacstranného 徱áԱho rozhrania používateľom, ktoré im umožňuje nájsť iných používateľov akomunikovať snimi aktoré môže uľahčiť aj poskytovanie príslušných dodávok tovaru alebo služieb priamo medzi používateľmi (čo sa niekedy označuje ako „sprostredkovateľské služby“); iii) spracovanie, prenos a predaj zhromaždených ú岹DZ opoužívateľoch, ktoré boli získané zčinností ýٴ používateľov na digitálnych rozhraniach; a iv) dodávanie 徱áԱho obsahu, ako je video, audio, hry alebo text. Ak sa zposkytovania ٲédzٴ obsahu, tovaru a služieb nezískali žiadne výnosy, nemala by vzniknúť povinnosť zaplatiť daň zdigitálnych služieb. Ostatné výnosy subjektu, ktorý takéto služby poskytuje, no ktoré priamo nevyplývajú zpríslušného poskytovania, by takisto nemali podliehať tejto dani.

Pozmeňujúci návrh10

Návrh smernice

ôǻԱԾ 13

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(13)Vprípadoch zahŕňajúcich viacstranné 徱áԱ rozhrania, ktoré uľahčujú poskytovanie príslušného tovaru alebo služieb priamo medzi používateľmi rozhrania, by príslušné transakcie avýnosy získané používateľmi zýٴ transakcií nemali podliehať tejto dani. Výnosy plynúce zmaloobchodných činností pozostávajúcich zpredaja tovaru alebo služieb, ktoré sa objednávajú prostredníctvom webového sídla dodávateľa ٲédzٴ tovaru alebo služieb, ak dodávateľ nekoná ako sprostredkovateľ, by takisto nemali podliehať dani zdigitálnych služieb, pretože tvorba hodnoty pre maloobchodníka spočíva vposkytnutých tovaroch alebo službách a徱áԱ rozhranie sa používa iba ako prostriedok komunikácie. To, či dodávateľ predáva tovar alebo služby online na vlastný účet alebo poskytuje sprostredkovateľské služby, by sa malo určiť sprihliadnutím na právnu aekonomickú podstatu transakcie, ktorá vyplýva zdohôd medzi príslušnými stranami. Napríklad, oposkytovateľovi 徱áԱho rozhrania, na ktorom sa sprístupňuje tovar tretej strany, možno povedať, že poskytuje sprostredkovateľskú službu (inými slovami sprístupňuje viacstranné 徱áԱ rozhranie), ak na seba neberie žiadne významné riziko týkajúce sa zásob, alebo ak cenu daného tovaru vskutočnosti stanovuje tretia strana.

(13)Vprípadoch zahŕňajúcich viacstranné 徱áԱ rozhrania, ktoré uľahčujú poskytovanie príslušného tovaru alebo služieb priamo medzi používateľmi rozhrania, by príslušné transakcie avýnosy získané používateľmi zýٴ transakcií nemali podliehať tejto dani. Výnosy plynúce zmaloobchodných činností pozostávajúcich zpredaja tovaru alebo služieb, ktoré sa objednávajú prostredníctvom webového sídla dodávateľa ٲédzٴ tovaru alebo služieb, ak dodávateľ nekoná ako sprostredkovateľ, by takisto nemali podliehať dani zdigitálnych služieb. Ale vzhľadom na to, že je možné spracovávať ú岹 o používateľoch prostredníctvom 徱áԱho rozhrania, a vytvoriť tak hodnotu z transakcie, a keďže neexistencia fyzickej prítomnosti môže vytvoriť príležitosť na agresívne daňové plánovanie, počas preskúmania tejto smernice by sa malo zvážiť rozšírenie rozsahu ýٴ služieb.

Pozmeňujúci návrh11

Návrh smernice

ôǻԱԾ 14

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(14)Služby spočívajúce vposkytovaní 徱áԱho obsahu subjektom prostredníctvom 徱áԱho rozhrania by nemali podliehať tejto dani bez ohľadu na to, či je digitálny obsah vo vlastníctve tohto subjektu alebo či subjekt nadobudol práva na distribúciu daného obsahu. Aj keď sa povoľuje určitý druh interakcie medzi príjemcami ٲédzٴ 徱áԱho obsahu, apreto by sa dodávateľ takýchto služieb mohol považovať za poskytovateľa viacstranného 徱áԱho rozhrania, je menej jasné, či používateľ hrá ústrednú úlohu pri vytváraní hodnoty pre spoločnosť dodávajúcu digitálny obsah. Zpohľadu tvorby hodnôt sa kladie dôraz skôr na samotný digitálny obsah, ktorý daný subjekt dodáva. Výnosy získané zٲédzٴ poskytovania by preto nemali podliehať tejto dani.

(14)Služby spočívajúce vposkytovaní 徱áԱho obsahu zo strany subjektu prostredníctvom 徱áԱho rozhrania by mali byť zahrnuté do rozsahu pôsobnosti tejto dane bez ohľadu na to, či je digitálny obsah vo vlastníctve tohto subjektu alebo či subjekt nadobudol práva na distribúciu daného obsahu. Výnosy získané z ٲédzٴ poskytovania by Komisia mala posúdiť do ... [dva roky od dátumu nadobudnutia účinnosti tejto smernice].

Pozmeňujúci návrh12

Návrh smernice

ôǻԱԾ 15

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(15)Digitálny obsah by sa mal vymedziť ako ú岹 dodávané v徱áԱj forme (ako sú napríklad počítačové programy, aplikácie, hry, hudba, videá alebo texty), iné ako ú岹, ktoré predstavuje samotné 徱áԱ rozhranie, ato bez ohľadu na to, či sa získavajú prostredníctvom sťahovania alebo metódou streamovaním. Účelom je zachytiť rôzne formy, ktoré digitálny obsah môže nadobudnúť po získaní používateľom, čím sa nemení skutočnosť, že zpohľadu používateľa je jediným alebo hlavným účelom získanie 徱áԱho obsahu.

(15)Digitálny obsah by sa mal vymedziť ako ú岹 dodávané v徱áԱj forme (ako sú napríklad počítačové programy, aplikácie, hry, hudba, videá alebo texty), iné ako ú岹, ktoré predstavuje samotné 徱áԱ rozhranie, ato bez ohľadu na to, či sa získavajú prostredníctvom sťahovania alebo metódou streamovaním.

Pozmeňujúci návrh13

Návrh smernice

ôǻԱԾ 15 a (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(15a)Digitálne spoločnosti majú tendenciu investovať do budov a strojov menej než bežné spoločnosti.

Pozmeňujúci návrh14

Návrh smernice

ôǻԱԾ 16

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(16)Služba opísaná vodôvodnení14 by sa mala odlíšiť od služby sprístupnenia viacstranného 徱áԱho rozhrania, prostredníctvom ٴǰé môžu používatelia uploadovať azdieľať digitálny obsah sinými používateľmi, alebo od sprístupnenia rozhrania, ktoré uľahčuje poskytovanie príslušného 徱áԱho obsahu priamo medzi používateľmi. Posledné spomínané služby predstavujú službu sprostredkovania, apreto podliehajú dani zdigitálnych služieb bez ohľadu na povahu príslušnej transakcie.

vypúšťa sa

Pozmeňujúci návrh15

Návrh smernice

ôǻԱԾ 17

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(17)Zdaniteľné služby pozostávajúce zprenosu zhromaždených ú岹DZ opoužívateľoch by sa mali vzťahovať len na ú岹, ktoré sa získali zčinností používateľov na digitálnych rozhraniach, nie však na ú岹, ktoré sa vygenerovali zo senzorov alebo inými prostriedkami aktoré boli zhromaždené 徱áԱ. Dôvodom je, že rozsah dane zdigitálnych služieb by sa mal vzťahovať na služby, pri ٴǰý sa 徱áԱ rozhranie využíva ako spôsob vytvárania vstupov používateľov, ktoré sa dajú speňažiť, anie na služby, ktoré rozhrania používajú len na prenos dát generovaných iným spôsobom. Daň zdigitálnych služieb by preto nemala byť 岹ňdz za zhromažďovanie ú岹DZ alebo za využívanie ú岹DZ zhromaždených týmto podnikom na interné účely, alebo za bezodplatné zverejňovanie ú岹DZ zhromaždených podnikmi predinými stranami. Daň zdigitálnych služieb by sa mala zamerať na tvorbu výnosov zprenosu Դڴǰáí získaných zveľmi špecifickej aktivity (činností používateľov na digitálnych rozhraniach).

(17)Zdaniteľné služby pozostávajúce zo spracúvania,prenosu alebo predaja zhromaždených ú岹DZ opoužívateľoch by sa mali vzťahovať na ú岹, ktoré sa získali zčinností používateľov na digitálnych rozhraniach. Tieto zdaniteľné služby by mali byť tie, ktoré využívajú 徱áԱ rozhrania ako spôsob vytvárania vstupov používateľov, ktoré ňžú. Daň z digitálnych služieb nie je 岹ňdz zo zhromažďovania ú岹DZ ako takého. Daň zdigitálnych služieb by sa mala zamerať na tvorbu výnosov zo spracúvania,predaja alebo prenosu ýٴ ú岹DZ získaných zveľmi špecifickej aktivity (činností používateľov na digitálnych rozhraniach) tretej strane.

Pozmeňujúci návrh16

Návrh smernice

ôǻԱԾ 22

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(22)Za zdaniteľné osoby na účely dane zdigitálnych služieb by sa mali považovať iba niektoré subjekty bez ohľadu na to, či sú usadené včlenskom štáte alebo vjurisdikcii mimo Únie. Subjekt by sa mal považovať za zdaniteľnú osobu len vtedy, ak spĺňa obidve nasledujúce podmienky: i) celková výška celosvetových výnosov, ktoré subjekt vykázal za posledné ukončené účtovné obdobie, za ktoré je kdispozícii finančná závierka, presahuje 750000000EUR aii) celková suma zdaniteľných výnosov získaných subjektom vrámci Únie počas tohto účtovného obdobia presahuje 50000000EUR.

(22)Za zdaniteľné osoby na účely dane zdigitálnych služieb by sa mali považovať iba niektoré subjekty bez ohľadu na to, či sú usadené včlenskom štáte alebo vjurisdikcii mimo Únie. Subjekt by sa mal považovať za zdaniteľnú osobu len vtedy, ak spĺňa obidve nasledujúce podmienky: i) celková výška celosvetových výnosov, ktoré subjekt vykázal za posledné ukončené účtovné obdobie, za ktoré je kdispozícii finančná závierka, presahuje 750000000EUR aii) celková suma zdaniteľných výnosov získaných subjektom vrámci Únie počas tohto účtovného obdobia presahuje 40000000EUR.

Pozmeňujúci návrh17

Návrh smernice

ôǻԱԾ 23

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(23)Prostredníctvom prvého limitu (celkové ročné celosvetové výnosy) by sa malo uplatňovanie dane zdigitálnych služieb obmedziť na spoločnosti určitého rozsahu, ktoré sú schopné poskytnúť Բ᳾ä také 徱áԱ služby, vٴǰý hrá dôležitú úlohu príspevok používateľov aktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na rozsiahle siete používateľov, vysokú návštevnosť používateľov avyužívanie silnej pozície na trhu. Takéto obchodné modely, ktoré na účel získania výnosov závisia od tvorby hodnoty používateľmi aktoré sú životaschopné len vtedy, ak ich vykonávajú spoločnosti určitej veľkosti, sú zodpovedné za vyšší rozdiel medzi miestom zdanenia ziskov amiestom tvorby hodnoty. Príležitosť agresívneho daňového plánovania navyše využívajú väčšie spoločnosti. Preto sa rovnaký dolný limit navrhol viných iniciatívach Únie9. Takáto limitná hodnota je určená aj na to, aby priniesla právnu istotu, pretože by spoločnostiam adaňovým orgánom uľahčila rozhodovanie otom, či je subjekt povinný zaplatiť daň zdigitálnych služieb, aznížila by náklady na takéto rozhodnutie. Na základe tejto limitnej hodnoty by mali byť vylúčené aj malé podniky astartupy, na ktoré by nová daň mohla mať neprimeraný účinok zhľadiska zaťaženia súvisiaceho sdodržiavaním predpisov.

(23)Prostredníctvom prvého limitu (celkové ročné celosvetové výnosy) by sa malo uplatňovanie dane zdigitálnych služieb obmedziť na spoločnosti určitého rozsahu, ktoré sú schopné poskytnúť Բ᳾ä také 徱áԱ služby, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na mobilný nehmotný a/alebo digitálny majetok, vٴǰý hrá dôležitú úlohu príspevok používateľov aktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na rozsiahle siete používateľov, vysokú návštevnosť používateľov avyužívanie silnej pozície na trhu. Takéto obchodné modely, ktoré na účel získania výnosov závisia od tvorby hodnoty používateľmi aktoré sú životaschopné len vtedy, ak ich vykonávajú spoločnosti určitej veľkosti, sú zodpovedné za vyšší rozdiel medzi miestom zdanenia ziskov amiestom tvorby hodnoty. Príležitosť agresívneho daňového plánovania navyše využívajú väčšie spoločnosti. Limitná hodnota je určená aj na to, aby priniesla právnu istotu, pretože by spoločnostiam adaňovým orgánom uľahčila rozhodovanie otom, či je subjekt povinný zaplatiť daň zdigitálnych služieb, aznížila by náklady na takéto rozhodnutie. ղč aj malé podniky astartupy, na ktoré by nová daň mohla mať neprimeraný účinok zhľadiska zaťaženia súvisiaceho sdodržiavaním predpisov.

__________________

9 Pozri článok2 návrhu smernice Rady ospoločnom konsolidovanom základe dane zpríjmov právnických osôb (CCCTB) [COM(2016)683 final].

Pozmeňujúci návrh18

Návrh smernice

ôǻԱԾ 27

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(27)Vzáujme obmedzenia možných prípadov dvojitého zdanenia, kde tie isté výnosy podliehajú dani zpríjmov právnických osôb adani zdigitálnych služieb, sa čá, že členské štáty na svojom území umožnia podnikom odpočítať zaplatenú daň zdigitálnych služieb ako náklady zdane zpríjmov právnických osôb bez ohľadu na to, či sú obidve dane zaplatené vtom istom členskom štáte alebo vinom členskom štáte.

(27)Vzáujme obmedzenia možných prípadov dvojitého zdanenia, kde tie isté výnosy podliehajú dani zpríjmov právnických osôb adani zdigitálnych služieb, sa v budúcnosti bude musieť nájsť spoločné riešenie pre celú Úniu, ktoré umožní podnikom na svojom území odpočítať zaplatenú daň zdigitálnych služieb ako náklady zdane zpríjmov právnických osôb bez ohľadu na to, či sú obidve dane zaplatené vtom istom členskom štáte alebo vinom členskom štáte.

Pozmeňujúci návrh19

Návrh smernice

ôǻԱԾ 29

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(29)Ak sa používatelia danej zdaniteľnej služby nachádzajú vrôznych členských štátoch alebo vjurisdikciách mimo Únie, príslušné zdaniteľné výnosy získané ztejto služby by sa mali prideliť každému členskému štátu pomerným spôsobom na základe určitých špecifických kľúčov určenia príspevkov. Takéto kľúče by sa mali určiť na základe povahy každej zdaniteľnej služby arozlišujúcich prvkov, ktoré vedú kvýnosu na strane poskytovateľa danej služby.

(29)Ak sa používatelia danej zdaniteľnej služby nachádzajú vrôznych členských štátoch alebo vjurisdikciách mimo Únie, príslušné zdaniteľné výnosy získané ztejto služby by sa mali prideliť každému členskému štátu pomerným spôsobom na základe určitých špecifických kľúčov určenia príspevkov. Takéto kľúče by sa mali určiť na základe povahy každej zdaniteľnej služby arozlišujúcich prvkov, ktoré vedú kvýnosu na strane poskytovateľa danej služby. Ak má kľúč pre rozdelenie za následok nevyvážené rozdelenie, ktoré neodráža reálnu hospodársku činnosť, prostriedkom nápravy takejto situácie by mohol byť mechanizmus riešenia sporov. Vzhľadom na vyššie uvedené by Komisia mala posúdiť zriadenie mechanizmu riešenia sporov s cieľom zabezpečiť riadne riešenie sporov, do ٴǰý sú zapojené rôzne členské štáty.

Pozmeňujúci návrh20

Návrh smernice

ôǻԱԾ 30

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(30)Vprípade zdaniteľnej služby spočívajúcej vumiestňovaní reklamy na 徱áԱ rozhranie by sa na účely určenia podielu zdaniteľných výnosov, ktorý sa vdanom zdaňovacom období pridelí členskému štátu, mal použiť počet zobrazení reklamy na zariadení používateľa včlenskom štáte vzdaňovacom období.

(30)Vprípade zdaniteľnej služby spočívajúcej vumiestňovaní reklamy alebo dodávaní obsahu na 徱áԱ rozhranie alebo v tom, koľkokrát sa reklama alebo digitálny obsah zobrazili na zariadení používateľov včlenskom štáte vzdaňovacom období, by sa na účely určenia podielu zdaniteľných výnosov, ktorý sa vdanom zdaňovacom období pridelí danému členskému štátu, mali tieto skutočnosti zohľadniť.

Pozmeňujúci návrh21

Návrh smernice

ôǻԱԾ 31 a (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(31a)Pokiaľ ide o predaje tovarov alebo služieb, ktoré sú uzatvorené na platformách elektronického obchodu, by sa pridelenie zdaniteľných výnosov v určitom zdaňovacom období určitému členskému štátu malo vykonať na základe výnosov v danom zdaňovacom období. Práva zdaniť výnosy podniku, ktorý uzatvára predaje tovarov alebo služieb online, by mali byť udelené členským štátom, v ٴǰý sa tovary alebo služby dodávajú kupujúcemu.

Pozmeňujúci návrh22

Návrh smernice

ôǻԱԾ 32

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(32)Pokiaľ ide oprenos ú岹DZ zozbieraných opoužívateľoch, pri prideľovaní zdaniteľných výnosov vzdaňovacom období členskému štátu by sa malo prihliadať na počet používateľov, ٴǰý ú岹, ⲵԱDZé vtomto členskom štáte vdôsledku toho, použili svoje zariadenie, sa preniesli vdanom zdaňovacom období.

(32)Pokiaľ ide ospracúvanie, predaj alebo prenos ú岹DZ zozbieraných opoužívateľoch, pri prideľovaní zdaniteľných výnosov vzdaňovacom období členskému štátu by sa malo prihliadať na počet používateľov, od ٴǰý boli využité, predané alebo prenesené ú岹 v danom zdaňovacom období ⲵԱDZé vdôsledku toho, že takýto používatelia použili zariadenie v danom členskom štáte.

Pozmeňujúci návrh23

Návrh smernice

ôǻԱԾ 34

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(34)Každé spracovanie osobných ú岹DZ vsúvislosti s岹ňdz zdigitálnych služieb by sa malo vykonať vsúlade snariadením Európskeho parlamentu aRady (EÚ) 2016/67910 vrátane tých ú岹DZ, ktoré môžu byť potrebné vsúvislosti sIP adresami alebo sinými prostriedkami geolokalizácie. Osobitne by sa mala zohľadniť potreba zabezpečiť primerané technické aorganizačné opatrenia na dodržiavanie pravidiel týkajúcich sa zákonnosti abezpečnosti činností spracovania, poskytovania Դڴǰáí apráv dotknutých osôb. Osobné ú岹 by sa podľa možnosti mali anonymizovať.

(34)Každé spracovanie osobných ú岹DZ vsúvislosti s岹ňdz zdigitálnych služieb by sa malo vykonať vsúlade snariadením Európskeho parlamentu aRady (EÚ) 2016/67910 vrátane tých ú岹DZ, ktoré môžu byť potrebné vsúvislosti sIP adresami alebo sinými prostriedkami geolokalizácie, bez možnosti identifikácie používateľov. Daňový orgán členských štátov musí byť informovaný o metóde použitej na určenie polohy používateľov. Osobitne by sa mala zohľadniť potreba zabezpečiť primerané technické aorganizačné opatrenia na dodržiavanie pravidiel týkajúcich sa zákonnosti abezpečnosti činností spracovania, Բ᳾ä zásady nevyhnutnosti a proporcionality, poskytovania Դڴǰáí apráv dotknutých osôb. Osobné ú岹 by sa podľa možnosti mali anonymizovať.

_________________

_________________

10 Nariadenie Európskeho parlamentu aRady (EÚ) 2016/679 z27.apríla 2016 oochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných ú岹DZ aovoľnom pohybe takýchto ú岹DZ, ktorým sa zrušuje smernica95/46/ES (všeobecné nariadenie oochrane ú岹DZ) (Ú.v.EÚL119, 4.5.2016, s.1).

10 Nariadenie Európskeho parlamentu aRady (EÚ) 2016/679 z27.apríla 2016 oochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných ú岹DZ aovoľnom pohybe takýchto ú岹DZ, ktorým sa zrušuje smernica95/46/ES (všeobecné nariadenie oochrane ú岹DZ) (Ú.v.EÚL119, 4.5.2016, s.1).

Pozmeňujúci návrh24

Návrh smernice

ôǻԱԾ 35

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(35)Zdaniteľné výnosy by sa mali rovnať celkovým hrubým výnosom získaným zdaniteľnou osobou bez dane zpridanej hodnoty ainých podobných daní. Zdaniteľné výnosy by sa mali považovať za získané zdaniteľnou osobou včase, keď sa stanú splatnými bez ohľadu na to, či boli do daného času skutočne zaplatené. Daňová povinnosť zaplatiť daň zdigitálnych služieb včlenskom štáte sa určí na základe podielu zdaniteľných výnosov získaných zdaniteľnou osobou vzdaňovacom období, ktoré sa považujú za získané vtomto členskom štáte, amala by sa vypočítať uplatnením sadzby dane zdigitálnych služieb na uvedený podiel. Na úrovni Únie by mala existovať jedna sadzba dane zdigitálnych služieb, aby sa predišlo narušeniam jednotného trhu. Sadzba dane zdigitálnych služieb by sa mala stanoviť na úrovni 3%, čím sa čí primeraná rovnováha medzi výnosmi získanými ztejto dane azohľadnia sa rozdielne účinky dane na podniky srozličnými ziskovými maržami.

(35)Zdaniteľné výnosy by sa mali rovnať celkovým hrubým výnosom získaným zdaniteľnou osobou bez dane zpridanej hodnoty ainých podobných daní. Zdaniteľné výnosy by sa mali považovať za získané zdaniteľnou osobou včase, keď sa stanú splatnými bez ohľadu na to, či boli do daného času skutočne zaplatené. Daňová povinnosť zaplatiť daň zdigitálnych služieb včlenskom štáte sa určí na základe podielu zdaniteľných výnosov získaných zdaniteľnou osobou vzdaňovacom období, ktoré sa považujú za získané vtomto členskom štáte, amala by sa vypočítať uplatnením sadzby dane zdigitálnych služieb na uvedený podiel. Na úrovni Únie by mala existovať jedna sadzba dane zdigitálnych služieb, aby sa predišlo narušeniam jednotného trhu. Sadzbou dane zdigitálnych služieb stanovenou na úrovni 3% sa má dosiahnuť primeraná rovnováha medzi výnosmi získanými ztejto dane azohľadnením rozdielnych účinkov dane z digitálnych služieb na podniky srozličnými ziskovými maržami.

Pozmeňujúci návrh25

Návrh smernice

ôǻԱԾ 35 a (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(35a)Jedna sadzba dane z digitálnych služieb na úrovni Únie predstavuje prvý krok smerom k ďalšej harmonizácii zdaňovania právnických osôb na úrovni Únie. S cieľom vytvoriť rovnaké podmienky a vylúčiť daňovú súťaž a z toho plynúce preteky ku dnu, pokiaľ ide o úrovne zdaňovania právnických osôb, by sa na úrovni Únie mala v blízkej budúcnosti rovnako stanoviť minimálna efektívna sadzba dane z príjmov právnických osôb.

Pozmeňujúci návrh26

Návrh smernice

ôǻԱԾ 37

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(37)Členské štáty by mali mať možnosť stanoviť povinnosti týkajúce sa účtovníctva, vedenia záznamov alebo iných aspektov scieľom zabezpečiť skutočné vyplatenie dane zdigitálnych služieb, ako aj iné opatrenia na zabránenie daňovým únikom, vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam azneužívaniu.

(37)Členské štáty by mali mať možnosť stanoviť povinnosti týkajúce sa účtovníctva, vedenia záznamov alebo iných aspektov scieľom zabezpečiť skutočné vyplatenie dane zdigitálnych služieb, ako aj iné opatrenia, vrátane postihov a sankcií, na zabránenie daňovým únikom, vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam azneužívaniu.

Pozmeňujúci návrh27

Návrh smernice

ôǻԱԾ 37 a (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(37a)Celková daň z digitálnych služieb, ktorú zdaniteľná osoba zaplatí vo vzťahu k členskému štátu, by mala byť súčasťou systému podávania správ podľa jednotlivých krajín.

Pozmeňujúci návrh28

Návrh smernice

ôǻԱԾ 38 a (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(38a)V prípade, keď má zdaniteľná osoba povinnosť zaplatiť daň z digitálnych služieb vo viac ako jednom členskom štáte, by Komisia mala každé tri roky urobiť audit daňového priznania k dani z digitálnych služieb, ktoré bolo podané v členskom štáte identifikácie.

Pozmeňujúci návrh29

Návrh smernice

ôǻԱԾ 40 a (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(40a)Daň z digitálnych služieb je dočasným opatrením, ktoré bude nahradené trvalým riešením a ktoré by v žiadnom prípade nemalo oneskoriť nadobudnutie účinnosti trvalého riešenia. Platnosť tejto smernice by mala uplynúť buď prijatím smernice Rady, ktorou sa stanovujú pravidlá týkajúce sa zdaňovania príjmov právnických osôb, ktoré sa vyznačujú významnou digitálnou íٴdzԴDzťdz, alebo smerníc Rady o spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb a o spoločnom základe dane z príjmov právnických osôb, podľa toho, ktorá bude prijatá skôr, vrátane 徱áԱj stálej prevádzkarne, ako sa navrhuje v legislatívnych uzneseniach Európskeho parlamentu z 15. marca 2018 o návrhu smernice Rady o spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb, alebo smernice, ktorou sa vykonáva politická dohoda dosiahnutá na medzinárodnom fóre, ako je OECD alebo OSN.

Pozmeňujúci návrh30

Návrh smernice

ôǻԱԾ 40 b (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(40b)Členské štáty by mali Komisii pravidelne podávať správu o platení dane z digitálnych služieb subjektmi, o fungovaní jednotného kontaktného miesta a o spolupráci s ostatnými členskými štátmi na účely výberu a platenia dane.

Pozmeňujúci návrh31

Návrh smernice

ôǻԱԾ 40 c (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(40c)Dva roky od ... [dátum nadobudnutia účinnosti tejto smernice] by Komisia mala vykonať posúdenie uplatňovania tejto smernice a predložiť Európskemu parlamentu a Rade správu, ku ktorej sa v prípade potreby priložia návrhy na jej preskúmanie v súlade so zásadami spravodlivého zdaňovania 徱áԱho odvetvia.

Pozmeňujúci návrh32

Návrh smernice

ôǻԱԾ 41

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(41)Ciele tejto smernice sú zamerané na ochranu integrity jednotného trhu, zabezpečenie jeho riadneho fungovania azabránenie narušeniu hospodárskej súťaže. Keďže uvedené ciele nemožno vzhľadom na ich charakter uspokojivo dosiahnuť na úrovni jednotlivých členských štátov, ale možno ich lepšie dosiahnuť na úrovni Únie, môže Únia prijať opatrenia vsúlade so zásadou subsidiarity podľa článku5 Zmluvy oEurópskej únii. Vsúlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku táto smernica neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie ýٴ cieľov.

(41)Ciele tejto smernice sú zamerané na ochranu integrity jednotného trhu, zabezpečenie jeho spravodlivého a riadneho fungovania azabránenie narušeniu hospodárskej súťaže. Keďže uvedené ciele nemožno vzhľadom na ich charakter uspokojivo dosiahnuť na úrovni jednotlivých členských štátov, ale možno ich lepšie dosiahnuť na úrovni Únie, môže Únia prijať opatrenia vsúlade so zásadou subsidiarity podľa článku5 Zmluvy oEurópskej únii. Vsúlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku táto smernica neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie ýٴ cieľov.

Pozmeňujúci návrh33

Návrh smernice

Článok 2 – odsek 1 – bod 7 a (nový)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

7a.„spracovanie ú岹DZ“ je každá operácia alebo súbor operácií sosobnými údajmi alebo súbormi osobných ú岹DZ, ako napríklad získavanie, zaznamenávanie, usporadúvanie, štruktúrovanie, uchovávanie, prepracúvanie alebo zmena, vyhľadávanie, prehliadanie, využívanie, poskytovanie prenosom, šírením alebo poskytovanie iným spôsobom, preskupovanie alebo kombinovanie, obmedzenie, vymazanie alebo likvidácia, ato bez ohľadu na to, či sa vykonávajú automatizovanými alebo neautomatizovanými prostriedkami;

Pozmeňujúci návrh34

Návrh smernice

Článok 3 – odsek 1 – písmeno c

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

c)prenos zhromaždených ú岹DZ opoužívateľoch, ktoré sa získali zčinností ýٴ používateľov na digitálnych rozhraniach.

c)spracovanie a prenos zhromaždených ú岹DZ opoužívateľoch, ktoré sa získali zčinností ýٴ používateľov na digitálnych rozhraniach.

Pozmeňujúci návrh35

Návrh smernice

Článok 3 – odsek 1 – písmeno c a (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

ca)sprístupňovanie obsahu používateľom na digitálnom rozhraní, ako je video, audio, hry alebo text, pomocou 徱áԱho rozhrania;

Pozmeňujúci návrh36

Návrh smernice

Článok 3 – odsek 4 – písmeno a

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

a)sprístupňovanie 徱áԱho rozhrania, ٴǰé jediným alebo hlavným účelom je, aby subjekt, ktorý rozhranie sprístupňuje, mohol používateľom poskytovať digitálny obsah, komunikačné služby alebo platobné služby;

a)sprístupňovanie 徱áԱho rozhrania, ak jediným alebo hlavným účelom sprístupňovania rozhrania je, aby subjekt, ktorý rozhranie sprístupňuje, mohol používateľom poskytovať komunikačné služby alebo platobné služby, pokiaľ nie sú vďaka spracovaniu, prenosu alebo predaju ú岹DZ používateľov získavané ďalšie výnosy;

Pozmeňujúci návrh37

Návrh smernice

Článok 4 – odsek 1 – písmeno b

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

b)celková výška zdaniteľných výnosov získaných subjektom vrámci Únie počas príslušného účtovného obdobia prekračuje 50000000EUR.

b)celková výška zdaniteľných výnosov získaných subjektom vrámci Únie počas príslušného účtovného obdobia prekračuje 40000000EUR.

ôǻԱԾ

S cieľom rozšíriť rozsah pôsobnosti dane z digitálnych služieb by sa mala limitná hodnota zdaniteľných výnosov znížiť na 25 000 000 EUR.

Na ochranu malých podnikov a startupov v porovnaní s väčšími spoločnosťami by sadzba dane z digitálnych služieb mala predstavovať 3% pri výnosoch vo výške od 25000000EUR do 100000000EUR a 5% pri výnosoch nad 100000EUR.

V snahe zamedziť kaskádovému efektu a chrániť malé podniky a startupy by každý podnik patriaci do rozsahu pôsobnosti mal dostať ročnú daňovú úľavu vo výške 750000EUR.

Pozmeňujúci návrh38

Návrh smernice

Článok 5 – odsek 2 – písmeno c a (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

ca)vprípade služby, na ktorú sa vzťahuje článok3 ods.1 písm.ca), sa príslušný digitálny obsah zobrazí na zariadení používateľa včase, keď sa zariadenie používa vdanom členskom štáte vdanom zdaňovacom období scieľom prístupu k徱áԱmu rozhraniu;

Pozmeňujúci návrh39

Návrh smernice

Článok 5 – odsek 6

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

6.Údaje, ktoré možno zbierať od používateľov na účely uplatňovania tejto smernice, sa obmedzia na ú岹 očlenskom štáte, vktorom sa nachádzajú užívatelia, bez toho, aby bola možná identifikácia ýٴ používateľov.

6.Údaje, ktoré možno zbierať od používateľov na účely uplatňovania tejto smernice, sa obmedzia na ú岹 očlenskom štáte, vktorom sa nachádzajú užívatelia, bez toho, aby bola možná identifikácia ýٴ používateľov. Každé spracovanie osobných ú岹DZ vsúvislosti s岹ňdz zdigitálnych služieb sa vykonáva vsúlade snariadením (EÚ) 2016/679 vrátane spracovania, ktoré môže byť potrebné vsúvislosti sIP adresami alebo sinými prostriedkami geolokalizácie.

Pozmeňujúci návrh40

Návrh smernice

Článok 5 – odsek 6 a (nový)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

6a.Komisia zanalyzuje, či by zavedenie mechanizmu riešenia sporov viedlo k ďalšiemu zvýšeniu účinnosti a efektívnosti riešenia sporov medzi členskými štátmi. Komisia o tom predloží Európskemu parlamentu aRade správu a v prípade potreby aj legislatívny návrh.

Pozmeňujúci návrh41

Návrh smernice

Článok 8 – odsek 1

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

Sadzba dane zdigitálnych služieb predstavuje 3%.

Sadzba dane zdigitálnych služieb je stanovená na 3%.

ôǻԱԾ

The objective of the DST is to close the gap between corporate taxation on digital firms and traditional firms and create a level playing field between them. When setting the rate for this revenue based tax, we therefore should assess the implied profit tax rate. Therefore we need to do two things; set the target rate and a realistic estimate of the profit margins. In its staff working document the European Commission claims that large multinational groups with a digital business model, using tax aggressive tax planning, are not paying any corporate income taxes. The average corporate income tax rate in the EU is 21.3% in 2018, which should therefore be the target for the implied rate of profits of the EU-wide DST. When it comes to the profit margin it is clear from the data available for public traded companies that large multinational groups with a digital business model tend to have a high profit margin. For example Google and Facebook, have a profit margin of up to 40%. When setting the rate rate of the DST, the assumed profit margin of 15% taken by the European Commission is too conservative. An assumed profit margin of 25% for large digital firms is more in line with reality. When applying these two metrics to the DST, we arrive to a rate of 5% on digital turnover in order to tax the implied profits with a 20% tax rate. (5/25 = 20% )

Pozmeňujúci návrh42

Návrh smernice

Článok 10 – odsek 3 – pododsek 1 a (nový)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

Ak sa uplatňuje písmeno b) tohto odseku, Komisia vykoná každé tri roky audit daňového priznania k dani z digitálnych služieb, ktoré bolo podané v členskom štáte identifikácie.

Pozmeňujúci návrh43

Návrh smernice

Článok 13 – odsek 2

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

2.Ak sa na zdaniteľnú osobu prestane vzťahovať povinnosť zaplatiť daň zdigitálnych služieb včlenskom štáte identifikácie určenom podľa článku10 ods.3 písm.b), zdaniteľná osoba zmení svoj členský štát identifikácie vsúlade spožiadavkami včlánku10.

2.Ak sa na zdaniteľnú osobu prestane vzťahovať povinnosť zaplatiť daň zdigitálnych služieb včlenskom štáte identifikácie určenom podľa článku10 ods.3 písm.b), zdaniteľná osoba zmení svoj členský štát identifikácie vsúlade spožiadavkami včlánku10, bez toho aby bol dotknutý článok 2a.

Pozmeňujúci návrh44

Návrh smernice

Článok 13 – odsek 2 a (nový)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

2a.Ak sa na zdaniteľnú osobu prestane vzťahovať povinnosť zaplatiť daň zdigitálnych služieb včlenskom štáte identifikácie určenom podľa článku10 ods.3 písm.b), zdaniteľná osoba sa môže rozhodnúť, že si ponechá členský štát identifikácie, keďže táto zdaniteľná osoba môže byť povinná zaplatiť daň z digitálnych služieb v danom členskom štáte opäť v ďalšom zdaňovacom období. Ak zdaniteľná osoba nie je povinná zaplatiť daň zdigitálnych služieb vdanom členskom štáte počas obdobia viac ako dvoch po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, zmení svoj členský štát identifikácie vsúlade spožiadavkami včlánku10.

Pozmeňujúci návrh45

Návrh smernice

Článok 17 – odsek 2

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

2.Opravy uvedené vodseku 1 sa predložia elektronicky členskému štátu identifikácie vlehote do troch rokov od uplynutia lehoty na podanie pôvodného daňového priznania. Zmeny po uplynutí takejto lehoty sa riadia pravidlami apostupmi uplatniteľnými vkaždom členskom štáte, vktorom je splatná daň zdigitálnych služieb.

2.Zmeny uvedené vodseku 1 sa predložia elektronicky členskému štátu identifikácie vlehote do dvoch rokov od uplynutia lehoty na podanie pôvodného daňového priznania. Zmeny po uplynutí takejto lehoty sa riadia pravidlami apostupmi uplatniteľnými vkaždom členskom štáte, vktorom je splatná daň zdigitálnych služieb.

Pozmeňujúci návrh46

Návrh smernice

Článok 18 – odsek 3

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

3.Členské štáty môžu prijať aj opatrenia na zabránenie daňovým únikom, vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam azneužívaniu vo vzťahu kdani zdigitálnych služieb.

3.Členské štáty prijmú opatrenia, vrátane postihov a sankcií, na zabránenie daňovým únikom, vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam azneužívaniu vo vzťahu kdani zdigitálnych služieb.

Pozmeňujúci návrh47

Návrh smernice

Článok 18 – odsek 5 a (nový)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

5a.Po prijatí tejto smernice Komisia predloží legislatívny návrh na zahrnutie zverejňovania Դڴǰáí o dani z príjmu určitými podnikmi a pobočkami do smernice 2013/34/EÚ, pričom celková suma dane z digitálnych služieb zaplatená zdaniteľnou osobou v rôznych členských štátoch bude zaradená do zoznamu povinných štandardov podávania správ podľa jednotlivých krajín.

Pozmeňujúci návrh48

Návrh smernice

Kapitola 4 – názov

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

ADMINISTRATÍVNA SPOLUPRÁCA

ADMINISTRATÍVNA SPOLUPRÁCA A POVINNÁ VÝMENA INFORMÁCIÍ

Pozmeňujúci návrh49

Návrh smernice

Článok -20 (nový)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

Článok -20

Automatická a povinná výmena Դڴǰáí

Aby daňové orgány mohli riadne posúdiť splatnú daň a s cieľom zabezpečiť riadne a jednotné vykonávane tejto smernice je výmena Դڴǰáí v daňových záležitostiach automatická a povinná, ako sa stanovuje v smernici Rady 2011/16/EÚ. Členské štáty pridelia svojim vnútroštátnym daňovým správam primerané ľudské, odborné a rozpočtové zdroje, ako aj zdroje na odbornú prípravu zamestnancov daňovej správy zameranú na cezhraničnú daňovú spoluprácu aautomatickú výmenu Դڴǰáí, aby sa zabezpečilo úplné vykonanie tejto smernice.

Pozmeňujúci návrh50

Návrh smernice

Článok 24 a (nový)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

Článok 24a

á apreskúmanie

Dva roky od ... [dátum nadobudnutia účinnosti tejto smernice] Komisia vykoná posúdenie uplatňovania tejto smernice a predloží Európskemu parlamentu a Rade správu, ku ktorej sa v prípade potreby priložia návrhy na jej preskúmanie v súlade so zásadami spravodlivého zdaňovania 徱áԱho odvetvia.

Komisia posúdi Բ᳾ä:

a)zvýšenie sadzby dane z digitálnych služieb z 3% na 5% spolu so zodpovedajúcou daňovou úľavou s cieľom obmedziť rozdiel v efektívnych sadzbách dane medzi tradičnými a digitálnymi spoločnosťami;

b)rozsah pôsobnosti dane z digitálnych služieb vrátane rozšírenia ٲédzٴ rozsahu na zahrnutie predaja tovarov alebo služieb, ktoré sú uzatvárané online prostredníctvom digitálnych rozhraní;

c)výšku dane zaplatenej v každom členskom štáte;

d)druh digitálnych činností patriacich do rozsahu pôsobnosti tejto smernice;

e)potenciálne praktiky daňového plánovania, ktoré subjekty použili, aby sa vyhli plateniu dane z digitálnych služieb;

f)fungovanie jednotného kontaktného miesta, spolupráca medzi členskými štátmi; a

g)celkový vplyv na vnútorný trh vzhľadom na možné narušenie hospodárskej súťaže.

Pozmeňujúci návrh51

Návrh smernice

Článok 24 b (nový)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

Článok 24b

Oznamovacie povinnosti

Členské štáty každoročne Komisii oznamujú príslušné číselné ú岹 a informácie o platení dane z digitálnych služieb subjektmi, o fungovaní jednotného kontaktného miesta a o spolupráci s ostatnými členskými štátmi na účely výberu a platenia dane.

Pozmeňujúci návrh52

Návrh smernice

Článok 25 a (nový)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

Článok 25a

Doložka o ukončení platnosti podmienená trvalými opatreniami

Daň z digitálnych služieb je dočasným opatrením, ktoré bude nahradené trvalým riešením; preto účinnosť tejto smernice skončí, a to prijatím, podľa toho, čo nastane skôr:

a)smernice Rady, ktorou sa stanovujú pravidlá týkajúce sa zdaňovania príjmov právnických osôb, ktoré sa vyznačujú významnou digitálnou íٴdzԴDzťdz;

b)smerníc Rady o spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb a spoločnom základe dane z príjmov právnických osôb vrátane 徱áԱj stálej prevádzkarne podľa návrhu v legislatívnych uzneseniach Európskeho parlamentu z 15. marca 2018 o návrhu smernice Rady o spoločnom základe dane z príjmov právnických osôb a o spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb; alebo

c)smernice, ktorou sa vykonáva politická dohoda dosiahnutá na medzinárodnom fóre, ako je OECD alebo OSN.

DÔVODOVÁ SPRÁVA

Súčasné systémy dane z príjmov právnických osôb určené pre „kamenné“ podniky, ٴǰý fyzická prítomnosť je jasne identifikovateľná, nezodpovedajú ekonomickej realite 21. storočia. Rýchly vývoj nových digitálnych obchodných modelov založených na účasti používateľov a nehmotnom majetku vytvoril nerovnaké podmienky voči tradičným podnikom. Tieto 徱áԱ podniky využívajú fyzickú neprítomnosť v členských štátoch na presun ziskov a majú tendenciu platiť len zlomok daní z príjmov právnických osôb, ktoré platia ich konkurenti. Je to nespravodlivé a v rozpore s európskymi zásadami spravodlivej hospodárskej súťaže.

Keďže neexistuje medzinárodná dohoda o zdaňovaní 徱áԱho hospodárstva, je veľmi dôležité zaviesť nové pravidlá týkajúce sa zdaňovania digitálnych obchodných modelov fungujúcich na jednotnom trhu Únie, aby sa zabezpečil spravodlivý daňový príspevok do európskych ekonomík zo strany všetkých spoločností a aby sa zamedzilo jednostranným opatreniam členských štátov. Aj keď sa spravodajca domnieva, že zdaňovanie digitálnych činností by malo byť založené na vymedzení virtuálnej stálej prevádzkarne, ako požadoval Európsky parlament vo svojich správach z marca 2018 o spoločnom základe dane z príjmov právnických osôb a o spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb, súhlasí s tým, že dočasné opatrenie je potrebné.

Spravodajca v zásade podporuje návrh Komisie, Բ᳾ä názor, že táto daň by mala byť obmedzená na spoločnosti, ٴǰý celkové celosvetové výnosy dosahujú viac ako 750 miliónov EUR, s cieľom obmedziť negatívny vplyv na rozvoj malých podnikov, začínajúcich podnikov a rozširujúcich sa podnikov v digitálnom odvetví.

Spravodajca navrhuje niekoľko cielených zmien v snahe vylepšiť návrh Komisie, Բ᳾ä:

•Vytvorenie rovnakých podmienok zvýšením sadzby dane z digitálnych služieb z 3 % na 5 %. Ako uviedla Komisia vo svojom pracovnom dokumente, tradičné domáce spoločnosti platia efektívnu priemernú daňovú sadzbu vo výške 20,9 % a 徱áԱ nadnárodné skupiny, ktoré sa podieľajú na daňovom plánovaní, majú zápornú priemernú sadzbu dane vo výške -2,3 %. Komisia vychádzala pri svojej navrhovanej sadzbe pre digitálny výnosy z myšlienky implikovanej dane zo zisku. Keď je cieľom vytvorenie rovnakých podmienok, sadzba by mala preklenúť medzeru v zdaňovaní medzi tradičnými a digitálnymi podnikmi. Výška implikovaných daní z príjmov právnických osôb by preto mala byť stanovená na 20 % priemerných daní, ktoré platia tradičné podniky, miesto 13 % uvedených v návrhu. Okrem toho sa predpokladá nízka ziskovosť digitálnych obchodných modelov vo výške 15 %, pričom ziskové rozpätie vo výške 25 % je realistickejšie. Veľké 徱áԱ nadnárodné spoločnosti ako Facebook a Google majú zvyčajne ziskové rozpätie do 40 %. Prijatím tejto novej metriky na stanovenie sadzby dane z digitálnych služieb vo výške 5 % by sa vytvorili rovnaké podmienky medzi tradičnými a digitálnymi spoločnosťami a umožnili väčšie daňové príspevky zo strany tohto odvetvia, ktoré bolo doposiaľ nedostatočne zdanené.

•Rozšírenie základu dane tým, že sa do rozsahu pôsobnosti zdaniteľného výnosu zahrnie dodanie 徱áԱho obsahu, ako je video, audio alebo text, pomocou 徱áԱho rozhrania a predaj tovarov alebo služieb, ktoré sú uzatvárané online prostredníctvom platforiem elektronického obchodu. Vzhľadom na ich schopnosť spracovávať ú岹 používateľov, a tým vytvoriť z tejto transakcie ďalšiu hodnotu, a navyše vzhľadom na to, že ich výnosy získané online sú náchylné na agresívne daňové plánovanie z dôvodu fyzickej neprítomnosti v rôznych členských štátoch. Zahrnutie ýٴ foriem digitálnych výnosov do rozsahu pôsobnosti dane z digitálnych služieb založenej na mieste určenia ide rovnakým smerom ako daňové reformy, ktoré navrhla Komisia v spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb.

•Objasnenie, že daň z digitálnych služieb by sa mala vzťahovať aj na predaj a prenos ú岹DZ získaných prostredníctvom aktívnej účasti používateľov na digitálnych rozhraniach.

•Zavedenie doložky o ukončení platnosti podmienenej navrhovanými trvalými opatreniami EÚ, pričom daň z digitálnych služieb má zaniknúť prijatím návrhov na významnú digitálnu prítomnosť alebo spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb vrátane pozície Európskeho parlamentu k 徱áԱj stálej prevádzkarne.

•Žiada Komisiu, aby túto smernicu preskúmala po troch rokoch, Բ᳾ä pokiaľ ide o subjekty, na ktoré sa vzťahuje daň z digitálnych služieb, výšku dane zaplatenej v každom členskom štáte, limitné hodnoty dane z digitálnych služieb, pokiaľ ide o veľkosť subjektov a ich výnosy z digitálnych služieb, druh digitálnych činností a druhy zdaniteľných výnosov.

•Zavedenie mechanizmu auditu, v rámci ٴǰé sa každé tri roky vykoná audit daňového priznania k dani z digitálnych služieb, ktoré bolo podané v členskom štáte identifikácie.

POSTUP GESTORSKÉHO VÝBORU

áDZ

Spoločný systém zdanenia digitálnych služieb formou dane z výnosov z poskytovania určitých digitálnych služieb

Referenčné čísla

– C8-0137/2018 –

Dátum konzultácie s EP

11.4.2018

Gestorský výbor

dátum oznámenia na schôdzi

ECON

19.4.2018

ýǰ požiadané o stanovisko

dátum oznámenia na schôdzi

IMCO

19.4.2018

JURI

19.4.2018

Bez predloženia stanoviska

dátum rozhodnutia

IMCO

23.4.2018

JURI

23.4.2018

Spravodajca

dátum vymenovania

Paul Tang

31.5.2018

Prerokovanie vo výbore

29.8.2018

9.10.2018

19.11.2018

Dátum prijatia

3.12.2018

Výsledok záverečného hlasovania

+:

–:

0:

33

2

2

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Pervenche Berès, Esther de Lange, Markus Ferber, Jonás Fernández, Roberto Gualtieri, Brian Hayes, Petr Ježek, Wolf Klinz, Georgios Kyrtsos, Philippe Lamberts, Werner Langen, Bernd Lucke, Olle Ludvigsson, Ivana Maletić, Marisa Matias, Gabriel Mato, Alex Mayer, Bernard Monot, Luděk Niedermayer, Ralph Packet, Sirpa Pietikäinen, Anne Sander, Martin Schirdewan, Molly Scott Cato, Peter Simon, Paul Tang, Marco Valli, Miguel Viegas, Jakob von Weizsäcker

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Mady Delvaux, Syed Kamall, Alain Lamassoure, Luigi Morgano, Michel Reimon, Lieve Wierinck

Náhradníčka (čl. 200 ods. 2) prítomná na záverečnom hlasovaní

Barbara Lochbihler, Jarosław Wałęsa

Dátum predloženia

5.12.2018

ZÁVEREČNÉ HLASOVANIE PODĽA MIEN V GESTORSKOM VÝBORE

33

+

ALDE

Petr Ježek, Lieve Wierinck

ECR

Bernd Lucke

EFDD

Bernard Monot, Marco Valli

GUE/NGL

Marisa Matias, Martin Schirdewan

PPE

Markus Ferber, Brian Hayes, Georgios Kyrtsos, Alain Lamassoure, Esther de Lange, Werner Langen, Ivana Maletić, Gabriel Mato, Luděk Niedermayer, Sirpa Pietikäinen, Anne Sander, Jarosław Wałęsa

S&D

Pervenche Berès, Mady Delvaux, Jonás Fernández, Roberto Gualtieri, Olle Ludvigsson, Alex Mayer, Luigi Morgano, Peter Simon, Paul Tang, Jakob von Weizsäcker

VERTS/ALE

Philippe Lamberts, Barbara Lochbihler, Michel Reimon, Molly Scott Cato

2

-

ALDE

Wolf Klinz

GUE/NGL

Miguel Viegas

2

0

ECR

Syed Kamall, Ralph Packet

Vysvetlenie použitých znakov:

+:za

-:proti

0:zdržali sa hlasovania

Posledná úprava: 10. decembra 2018
Právne upozornenie-Politika ochrany súkromia