Ϸվ

ʴǰč - A9-0054/2024ʴǰč
A9-0054/2024

POROČILOo predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o statistiki Evropske unije o podjetjih na trgu dela in razveljavitvi Uredbe Sveta(ES) št.530/1999 ter uredb(ES) št.450/2003 in (ES) št.453/2008 Evropskega parlamenta in Sveta

22.2.2024-( – C9‑0316/2023 – )-***

Odbor za ekonomske in monetarne zadeve
Poročevalka: Irene Tinagli
Pripravljavec mnenja pridruženega odbora v skladu s členom 57 Poslovnika
Milan Brglez, Odbor za zaposlovanje in socialne zadeve


ʴDzٴDZ:
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument:
A9-0054/2024
Predložena besedila :
A9-0054/2024
Razprave :
Glasovanja :
Sprejeta besedila :

OSNUTEK ZAKONODAJNE RESOLUCIJE EVROPSKEGA PARLAMENTA

o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o statistiki Evropske unije o podjetjih na trgu dela in razveljavitvi Uredbe Sveta(ES) št.530/1999 ter uredb(ES) št.450/2003 in (ES) št.453/2008 Evropskega parlamenta in Sveta

( – C9‑0316/2023 – )

(Redni zakonodajni postopek: prva obravnava)

Evropski parlament,

ob upoštevanju predloga Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu (),

ob upoštevanju člena 294(2) in člena 338(1) Pogodbe o delovanju Evropske unije, na podlagi katerih je Komisija podala predlog Parlamentu (C9‑0316/2023),

ob upoštevanju člena 294(3) Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju mnenja Evropske centralne banke z dne 24.novembra 2023[1],

ob upoštevanju člena 59 Poslovnika,

ob upoštevanju mnenja Odbora za zaposlovanje in socialne zadeve,

ob upoštevanju poročila Odbora za ekonomske in monetarne zadeve (A9‑0054/2024),

1.sprejme stališče v prvi obravnavi, kakor je določeno v nadaljevanju;

2.poziva Komisijo, naj mu zadevo ponovno predloži, če svoj predlog nadomesti, ga bistveno spremeni ali ga namerava bistveno spremeniti;

3.naroči svoji predsednici, naj stališče Parlamenta posreduje Svetu in Komisiji ter nacionalnim parlamentom.


Predlog spremembe1

PREDLOGI SPREMEMB EVROPSKEGA PARLAMENTA[*]

k predlogu Komisije

---------------------------------------------------------

Predlog

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o statistiki Evropske unije o podjetjih na trgu dela in razveljavitvi Uredbe Sveta(ES) št.530/1999 ter uredb(ES) št.450/2003 in (ES) št.453/2008 Evropskega parlamenta in Sveta

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena338(1) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

ob upoštevanju mnenja Evropske centralne banke[2],

v skladu z rednim zakonodajnim postopkom,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Točni, pravočasni, zanesljivi in primerljivi statistični podatki o podjetjih na trgu dela v Evropski uniji so potrebni za oblikovanje, izvajanje in vrednotenje politik Unije, zlasti tistih, s katerimi se obravnavajo ekonomska, socialna in teritorialna kohezija, evropska strategija zaposlovanja, evropski steber socialnih pravic in evropski semester.

(2)Za preprečevanje in odpravljanje makroekonomskih neravnotežij v skladu z Uredbo(EU) št.1176/2011[3] ter spremljanje ustreznih minimalnih plač v skladu z Direktivo (EU)2022/2041 Evropskega parlamenta in Sveta[4] so potrebne natančne informacije o razvoju stroškov dela na uro in ravni plač, stopnji pokritosti s kolektivnimi pogajanji, ravni zakonsko določene minimalne plače in deležu zajetih delavcev ter o pokritosti s kolektivnimi pogajanji v državah članicah.

(3)Evropska centralna banka evropsko statistiko o podjetjih na trgu dela uporablja v okviru enotne monetarne politike, predvsem o razvoju stroškov dela in rasti plač, za spremljanje inflacijskih in deflacijskih tveganj, ki izhajajo iz stroškov dela. Zato so potrebni natančni, pravočasni in primerljivi statistični podatki Unije o razvoju stroškov dela. Analizo morajo dopolnjevati spremljanje tveganj inflacije in deflacije, ki izhajajo iz dobička.

(4)Razširiti je treba pokritost s statistiko o prostih delovnih mestih in pravočasnost indeksa stroškov dela, saj se oba kazalnika uvrščata med glavne evropske ekonomske kazalnike (PEEI)[5], ki so potrebni za spremljanje monetarne in ekonomske politike.

(4a)Za analitične namene je pomembno, da je na voljo ustrezna količina podatkov za preteklost, da se lahko ocenijo indeksi stroškov dela skozi čas. Bi bilo pa treba za zmanjšanje bremena za države članice pošiljanje omejiti na podatke za preteklost, ki zajemajo vsaj koledarski leti 2024 in 2025.

(5)Potrebna je pravna podlaga za ureditev posredovanja letnih podatkov o plačilni vrzeli med spoloma za spremljanje ciljev trajnostnega razvoja v okviru agende Združenih narodov (ZN) za trajnostni razvoj do leta2030, zlasti cilja5 o enakosti spolov.

(6)Za uresničevanje ter spremljanje in ocenjevanje načela enakih možnosti ter enakega obravnavanja moških in žensk pri zaposlovanju in poklicnem delu[6] so potrebni primerljivi podatki o plačah, ki jih prejemajo moški in ženske. V skladu z Direktivo (EU)2023/970 Evropskega parlamenta in Sveta o krepitvi uporabe načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti za moške in ženske[7] morajo države članice Komisiji vsako leto pravočasno predložiti posodobljene podatke o plačilni vrzeli med spoloma v skladu z Direktivo (EU) 2019/882 Evropskega parlamenta in Sveta[8] (direktiva o preglednosti plačil). To obveznost bi bilo treba dopolniti z ustreznim potrebnim statističnim okvirom za zbiranje in posredovanje podatkov o plačilni vrzeli med spoloma.

(6a)V skladu z akcijskim načrtom za socialno gospodarstvo[9] in cilji iz strategije o pravicah invalidov za obdobje 2021–2030, zlasti v skladu s ciljem, da bi za invalide ustvarili enake možnosti in jim omogočili enako udeležbo v družbi in gospodarstvu, so potrebni pravočasni, primerljivi in točni podatki o udeležbi invalidov na trgu dela. S temi podatki bomo pridobili nujno potrebno oceno napredka pri skupnih prizadevanjih za zmanjšanje razkoraka v stopnji zaposlenosti in za povečanje stopnje zaposlenosti invalidov.

(6b)Za izvajanje načela enakega obravnavanja ne glede na raso ali narodnost so potrebni pravočasni, primerljivi in točni podatki o plačah in značilnostih delovnega mesta oseb druge rasne ali narodne pripadnosti. Ti podatki bodo zagotovili nujno potrebno oceno napredka pri zmanjševanju diskriminacije na področju zaposlovanja in delovnih pogojev, vključno z odpustitvijo in plačilom.

(6c)Razlika v pokojninah med spoloma je relativna razlika med povprečnimi bruto pokojninami žensk in moških. Vrzel izvira iz različnih poklicnih poti. Za ženske so značilne nižje plače, krajša in prekinjena poklicna pot ter manjši obseg opravljenih ur. Zato so ženske pozneje v življenju bolj izpostavljene tveganju revščine kot moški. Podatki, zbrani v okviru statistike trga dela o podjetjih v zvezi s strukturo plač, razliko v plačah med spoloma in strukturo stroškov dela lahko prav tako prispevajo k boljšemu razumevanju razlik v pokojninah med spoloma v državah članicah.

(7)Da bi poenostavili obstoječo zakonodajo in spodbudili harmonizacijo področja uporabe, konceptov, opredelitev in poročanja o kakovosti, bi bilo treba s to uredbo zajeti vso evropsko statistiko o podjetjih na trgu dela.

(7a)Za izboljšanje statistike trga dela v podjetjih je bistveno, da podatki izpolnjujejo zahteve glede kakovosti. Zato bi morala Komisija (Eurostat) zagotoviti dodatne smernice za upravljanje s podatki, zbranimi iz virov slabe kakovosti.

(8)V tej uredbi bi bilo treba upoštevati nove potrebe, ki so se pojavile pri razvoju in poglabljanju Unije in euroobmočja, pod pogojem, da se z njenimi določbami ne ustvarja nesorazmerno breme za respondente ali nacionalne statistične organe.

(9)Nacionalni statistični organi bi morali za omejitev upravne in finančne obremenitve podjetij, zlasti socialnih podjetij, MSP in mikropodjetij, proučiti možnost uporabe upravnih in inovativnih virov, ki so že na voljo nacionalnim, regionalnim ali lokalnim organom, katerih glavni cilj ni zagotavljanje statistike, za nadomestitev ali dopolnitev statističnih raziskav, ob upoštevanju zahtev glede kakovosti za uradno statistiko. K temu cilju lahko prispeva najnovejši tehnološki in digitalni razvoj. Vendar je treba število virov, iz katerih se lahko zbirajo in pošiljajo podatki, omejiti na to, kar je potrebno in sorazmerno za doseganje cilja te uredbe. Zato bi bilo treba na Komisijo prenesti pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov, s katerimi bo določila, iz katerih virov poleg podatkov iz raziskav in administrativnih evidenc se lahko zbirajo in posredujejo podatki v skladu s to uredbo. Pri obdelavi podatkov iz teh drugih virov se v nobenem primeru ne posega v Direktivo 2002/58/ES Evropskega parlamenta in Sveta[10].

(9a)Nacionalni statistični organi bi morali pri poslovanju s podjetji upoštevati standard stroškovne učinkovitosti in ne bi smeli pretirano obremeniti gospodarskih subjektov, kot je določeno v členu 338(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije. Države članice bi si morale prizadevati za ustrezno izmenjavo ustreznih podatkov med organi, da bi čim bolj zmanjšale breme poročanja za podjetja.

(9b)Okvir, ki ureja statistiko trga dela o podjetjih, bi bilo treba nenehno izboljševati. To vključuje vidike kakovosti podatkov in zmanjšanje nepotrebnih gospodarskih bremen. Vendar je treba nove metode in postopke ustrezno preskusiti, preden se vključijo v vsakodnevne dejavnosti nacionalnih statističnih uradov. V ta namen bi morali Komisija (Eurostat) in nacionalni statistični uradi izvesti študije izvedljivosti in pilotne študije. Takšne študije bi morala začeti Komisija in bi morale biti odprte za prostovoljno sodelovanje nacionalnih statističnih uradov. Da bi prišli do pravih zaključkov, bi morali Komisija in nacionalni statistični uradi skrbno analizirati rezultate teh študij. Ta analiza bi morala biti na voljo statistični skupnosti in širši javnosti.

(10)Da bi izboljšali učinkovitost postopkov priprave statistike o trgu dela in zmanjšali statistično breme za respondente, bi morali imeti nacionalni statistični organi pravico, da v skladu s členom17a Uredbe(ES) št.223/2009 Evropskega parlamenta in Sveta[11] nemudoma in brezplačno dostopajo do vseh nacionalnih upravnih evidenc in jih uporabljajo ter da te upravne evidence vključijo v statistiko, kolikor je to potrebno za razvoj, pripravo in izkazovanje statistike Evropske unije o podjetjih na trgu dela.

(11)Uredba(ES) št.223/2009 je referenčni okvir za to uredbo, tudi glede varstva zaupnih podatkov ter glede obdelave in izmenjave osebnih podatkov, vključno s podatki v zasebni lasti.

(11a)Uporaba tehnik spletnega žetja za zbiranje podatkov s spletnih strani zaradi njihove običajne narave nestrukturiranega iskanja po javnih informacijah na internetu morda ni v skladu z načelom točnosti pri varstvu podatkov, saj ni ocene zanesljivosti virov. To bi lahko vplivalo na iste zahteve glede kakovosti uradnih statističnih podatkov (npr. načelo statistične točnosti in zanesljivosti izvornih podatkov).

(12)Ker cilja te uredbe, in sicer vzpostavitve skupnega okvira za sistematično pripravo statistike Evropske unije o podjetjih na trgu dela, države članice ne morejo zadovoljivo doseči, temveč se zaradi skladnosti in primerljivosti lažje doseže na ravni Unije, lahko Unija sprejme ukrepe v skladu z načelom subsidiarnosti iz člena5 Pogodbe o Evropski uniji. V skladu z načelom sorazmernosti iz navedenega člena ta uredba ne presega tistega, kar je potrebno za doseganje navedenega cilja.

(13)V skladu s členom42(1) Uredbe (EU)2018/1725 Evropskega parlamenta in Sveta[12] je bilo opravljeno posvetovanje z Evropskim nadzornikom za varstvo podatkov, ki je mnenjepodal 25. septembra 2023.

(14)Za ustrezno izvajanje te uredbe v državah članicah je pred prvim zbiranjem podatkov treba počakati vsaj 12mesecev po datumu začetka njene veljavnosti. Zato naj se ne bi začela uporabljati pred 1. januarjem 2026.

(15)Opravljeno je bilo posvetovanje z Odborom za evropski statistični sistem–

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Predmet urejanja

Ta uredba določa skupni pravni okvir za razvoj, pripravo in izkazovanje statistike o podjetjih na trgu dela v Uniji.

Člen 2

Opredelitev pojmov

V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve:

(1)„statistična enota“ pomeni fizično ali pravno osebo, o kateri se zbirajo ali pripravljajo podatki;

(2)„podjetje“ pomeni sklop pravnih enot, kakor je opredeljeno v Uredbi Sveta(EGS) št.696/93[13]; To vključuje netržne proizvajalce in druge institucionalne enote, ki spadajo v sektor država;

(2a)„socialno podjetje“ pomeni subjekt zasebnega prava, ki je lahko ustanovljen v različnih pravnih oblikah, ki zagotavlja blago in storitve za trg na podjetniški način ter v skladu z načeli in značilnostmi socialnega gospodarstva, njegovo tržno dejavnost pa vodijo predvsem socialni ali okoljski vzgibi[14];

(3)„lokalna enota“ pomeni podjetje ali del podjetja, ki je v geografsko opredeljenem kraju;

(4)„rezidenčno podjetje“ oziroma „rezidenčna lokalna enota“ pomeni podjetje oziroma lokalno enoto, ki opravlja gospodarske dejavnosti, ki prispevajo k bruto domačemu proizvodu (BDP);

(5)„zaposleni“ pomeni vsako osebo, ne glede na njeno državljanstvo, stalno prebivališče ali dolžino delovne dobe v državi članici, ki je zaposlena neposredno pri podjetju (formalno ali neformalno) in prejema plačilo, ne glede na vrsto opravljenega dela, število opravljenih ur (polni ali krajši delovni čas) in trajanje pogodbe (za določen ali nedoločen čas, tudi sezonsko); Plačilo zaposlenega je lahko v obliki plače, vključno z dodatki, plačili po učinku in za izmensko delo, nadomestili, honorarji, provizijami in nadomestili v naravi;

(6)„delodajalec“ pomeni podjetje ali lokalno enoto, ki ima z zaposlenim sklenjeno neposredno pogodbo o zaposlitvi (formalno ali neformalno);

(7)„področje“ pomeni enega ali več podatkovnih nizov, ki zajemajo eno ali več tem;

(8)„tema“ pomeni vsebino informacij, ki jih je treba zbrati o statističnih enotah v zbirki podatkov, pri čemer posamezna tema zajema več podrobnih tem;

(9)„podrobna tema“ pomeni podrobno vsebino informacij, ki jih je treba zbrati o statističnih enotah, povezanih s temo; vsaka podrobna tema zajema eno ali več spremenljivk;

(10)„spremenljivka“ pomeni značilnost statistične enote, ki lahko prevzame več kot en sklop vrednosti in je lahko absolutna številka, delež ali sklic na položaj v klasifikaciji;

(11)„razčlemba“ pomeni vnaprej določen diskretni, izčrpni in medsebojno izključujoči niz vrednosti, ki se lahko pripišejo spremenljivki, ki označuje statistične enote;

(12)„mikropodatki“ pomenijo podatke, ki se nanašajo samo na eno statistično enoto brez neposrednega identifikatorja;

(13)„zbirni podatki“ pomenijo podatke, ki se nanašajo na niz več statističnih enot;

(14)„statistična populacija“ pomeni niz statističnih enot, v zvezi s katerimi so potrebne informacije in ocene;

(15)„vzorčni okvir“ pomeni seznam, zemljevid ali drugo specifikacijo enot, ki določajo populacijo, ki naj bi bila v celoti popisana ali vzorčena;

(16)„vzorec“ pomeni podskupino vzorčnega okvira, katere elementi so izbrani na podlagi postopka z znano verjetnostjo izbora, zasnovan pa je tako, da omogoča izpeljavo veljavnih ocen za statistično populacijo;

(17)„respondent“ pomeni poročevalsko enoto, ki posreduje informacije organu, ki izvaja raziskavo;

(18)„podatki iz raziskave“ pomenijo podatke, zbrane na vzorcu respondentov in ekstrapolirane na statistično populacijo z uporabo ustreznih matematičnih metod;

(19)„upravne evidence“ pomenijo podatke, ki jih pripravi upravni subjekt, običajno javni organ, katerega glavni cilj ni zagotavljanje statistike;

(20)„drugi viri“ pomenijo kakovostne in zanesljive podatke, ki jih pripravi neupravni subjekt, vključno z zasebnimi evidencami, spletnimi mesti in podatkovnimi zbirkami, katerih glavni cilj ni zagotavljanje uradne statistike;

(21)„statistična klasifikacija“ pomeni urejen seznam povezanih, vendar medsebojno izključujočih se kategorij z eno ali več ravnmi podrobnosti, ki se uporablja za strukturiranje informacij po podobnosti na danem statističnem področju;

(22)„referenčno obdobje“ pomeni obdobje, na katero se nanašajo podatki;

(23)„obdobje zbiranja podatkov“ pomeni obdobje, v katerem se podatki zbirajo;

(24)„metapodatki“ pomenijo informacije, ki so potrebne za uporabo in razlago statistike ter strukturirano opisujejo podatke;

(25)„predhodno preverjeni podatki“ pomenijo podatke, ki jih države članice preverijo na podlagi dogovorjenih skupnih validacijskih pravil;

(26)„poročilo o kakovosti“ pomeni poročilo, v katerem so posredovane informacije o kakovosti statističnega produkta ali postopka.

(26a)„podatki za preteklost“ pomenijo podatke, ki zajemajo obdobje vsaj dveh let pred datumom začetka uporabe te uredbe.

Člen 3

Viri in metode

1. Države članice za pripravo statističnih podatkov v skladu s to uredbo uporabijo ali ponovno uporabijo enega od naslednjih virov ali njihovo kombinacijo, če izpolnjujejo standarde kakovosti iz člena8:

(a)podatke iz raziskav,

(b)upravne evidence,

(c)druge vire.

1a. Na Komisijo se prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom 13 za dopolnitev te uredbe, da določi, iz katerih drugih virov iz odstavka 1, točka (c), tega člena se lahko zbirajo in pošiljajo podatki. Komisija pri izvajanju pooblastila za sprejemanje teh delegiranih aktov zagotovi, da je uporaba teh drugih virov potrebna in sorazmerna za doseganje cilja te uredbe, pri tem pa ustrezno upošteva občutljivost podatkov in ne posega v Direktivo 2002/58/ES.

2. Raziskave, ki se uporabljajo za namene statistike o podjetjih na trgu dela, temeljijo na vzorcih, ki so reprezentativni za statistično populacijo. Vzorci podjetij ali lokalnih enot se vzamejo iz nacionalnih statističnih poslovnih registrov, kot so opredeljeni v členu8(4) Uredbe (EU)2019/2152.

3. Države članice Komisiji (Eurostatu) predložijo podrobne informacije o virih in metodah, uporabljenih v poročilih o kakovosti iz člena8(4).

Člen 3a

Zahteve za obdelavo osebnih podatkov

1. Kadar dejavnosti, ki se izvajajo v skladu s to uredbo, vključujejo obdelavo osebnih podatkov, mora biti ta obdelava sorazmerna in v skladu z Uredbo(EU)2018/1725 Evropskega parlamenta in Sveta[15] ter Uredbo(EU)2016/679 Evropskega parlamenta in Sveta[16]. V skladu z načelom najmanjšega obsega podatkov, določenim v navedenih uredbah, je treba podatke, zagotovljene na podlagi te uredbe, združiti do stopnje, da ni mogoče identificirati konkretnih posameznikov.

2. Za obdelavo osebnih podatkov za statistične namene, za katero se šteje, da je v javnem interesu, veljajo ustrezni zaščitni ukrepi v skladu s členom 89 Uredbe (EU) 2016/679 in členom 13 Uredbe (EU) 2018/1725. Zlasti je treba zagotoviti skladnost z načelom anonimizacije osebnih podatkov.

Člen 4

Zahteve glede podatkov

1. Statistika o podjetjih na trgu dela zajema naslednja področja in teme:

(a)č:

(i) strukturo plačil;

(ii) plačilno vrzel med spoloma;

(iii) pokritost s kolektivnimi pogajanji;

(iv) raven zakonsko določene minimalne plače, če je ustrezno;

(v) kritje zakonsko določene minimalne plače, če je ustrezno;

(b)stroške dela:

(i) strukturo stroškov dela;

(ii) indeks stroškov dela;

(c)povpraševanje po delovni sili:

(i) prosta delovna mesta.

Temi indeks stroškov dela iz točke(b)(ii) in prosta delovna mesta iz točke(c)(i) vključujejo ustrezne zgodnje ocene iz člena5.

2. Za vsako temo iz odstavka1 so podrobne teme, njihova ustrezna periodičnost, referenčna obdobja in roki za posredovanje podatkov določeni v Prilogi.

3. Na Komisijo se prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom13 za spremembo seznama podrobnih vsebin, periodičnosti, referenčnih obdobij in rokov za posredovanje podatkov iz Priloge.

4. Komisija pri izvajanju pooblastila za sprejemanje delegiranih aktov v skladu z odstavkom3 zagotovi, da spremembe državam članicam in respondentom ne nalagajo znatnega in nesorazmernega bremena. V ta namen se začnejo izvajati študije izvedljivosti iz člena9, njihovi rezultati pa se ustrezno ocenijo in upoštevajo pred sprejetjem delegiranih aktov.

5. Podatki se Komisiji (Eurostatu) posredujejo v obliki zbirnih podatkov, razen za temo struktura plačil iz odstavka1, točka(a)(i), v zvezi s katero se posredujejo mikropodatki za posamezne zaposlene in lokalne enote.

6. Države članice predložijo predhodno preverjene podatke in z njimi povezane metapodatke v tehnični obliki, ki jo določi Komisija (Eurostat) za posamezni podatkovni niz. Za predložitev podatkov Komisiji (Eurostatu) se uporabijo storitve enotne vstopne točke.

7. Komisija sprejme izvedbene akte, v katerih za vsako temo določi naslednje elemente:

(a)seznam in opis spremenljivk,

(b)statistične klasifikacije in razčlembe podatkov;

(c)cilje natančnosti;

(d)metapodatke, ki jih je treba posredovati z enako periodičnostjo, referenčnim obdobjem in roki kot podatke, na katere se nanašajo;

(e)obdobja zbiranja podatkov.

Ti izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom pregleda iz člena14(2) najpozneje 12mesecev pred začetkom ustreznega referenčnega leta.

Člen 5

Zgodnje ocene

1. Zgodnje ocene indeksa stroškov dela iz člena4(1), točka(b)(ii), in prostih delovnih mest iz člena4(1), točka(c)(i), posredujejo:

(a)države članice, katerih letno število zaposlenih pomeni več kot 3% skupnega števila zaposlenih v EU, za vsako od zadnjih treh zaporednih let, ter

(b)države članice euroobmočja, katerih letno število zaposlenih pomeni več kot 3% skupnega števila zaposlenih v euroobmočju, za vsako od zadnjih treh zaporednih let.

2. Komisija (Eurostat) na podlagi razpoložljivih letnih podatkov iz raziskave o delovni sili EU oceni deleže zaposlenih v skupnem številu zaposlenih v EU in euroobmočju iz odstavka1.

3. Če se seznam držav članic, katerih letno število zaposlenih presega pragove iz odstavka1, točki(a) in(b), spremeni, Komisija (Eurostat) o tem uradno obvesti zadevne države članice v šestih mesecih po koncu obdobja, uporabljenega za oceno 3-odstotnega praga. Če posodobljeni deleži zaposlenih padejo pod ustrezne pragove iz odstavka1, točki(a) in(b), lahko zadevne države članice prenehajo posredovati zgodnje ocene od referenčnega četrtletja prvega koledarskega leta po datumu uradnega obvestila. Če posodobljeni deleži presežejo te pragove, zadevne države članice posredujejo zgodnje ocene od prvega referenčnega četrtletja tretjega koledarskega leta po datumu uradnega obvestila.

Člen 6

Statistične enote in statistična populacija

1. Statistični podatki iz te uredbe se zbirajo za eno ali več naslednjih statističnih enot:

(a)podjetja,

(b)lokalne enote,

(c)zaposleni.

2. Za temi indeks stroškov dela iz člena4(1), točka(b)(ii), in prosta delovna mesta iz člena4(1), točka(c)(i), statistično populacijo sestavljajo vsa podjetja ali vse lokalne enote, ki so rezidentke države članice in izpolnjujejo naslednje pogoje:

(a)njihova glavna gospodarska dejavnost je vključena v katero koli področje klasifikacije NACE[17], razen „Kmetijstvo in lov, gozdarstvo in ribištvo“, „Dejavnost gospodinjstev z zaposlenim hišnim osebjem; proizvodnja za lastno rabo“ in „Dejavnost eksteritorialnih organizacij in teles“ ter

(b)imajo enega ali več zaposlenih.

3. Za temi struktura plačil iz člena4(1), točka(a)(i), in plačilna vrzel med spoloma iz člena4(1), točka(a)(ii), kar zadeva podatke o delodajalcu, statistično populacijo sestavljajo vse lokalne enote, ki so rezidentke države članice in izpolnjujejo naslednje pogoje:

(a)njihova gospodarska dejavnost je vključena v katero koli področje klasifikacije NACE, razen „Kmetijstvo in lov, gozdarstvo in ribištvo“, „Dejavnost gospodinjstev z zaposlenim hišnim osebjem; proizvodnja za lastno rabo“ in „Dejavnost eksteritorialnih organizacij in teles“ ter

(b)imajo enega ali več zaposlenih.

Za temi struktura plačil in plačilna vrzel med spoloma je, kar zadeva podatke o zaposlenih, statistična populacija sestavljena iz vseh zaposlenih, katerih lokalna enota spada v statistično populacijo, opredeljeno v prvem pododstavku, točki(a) in(b).

4. Z odstopanjem od odstavka3, točki(a) in(b), v zvezi s podatki o plačilni vrzeli med spoloma za referenčno obdobje2026 posredovanje podatkov zajema vse lokalne enote, ki so del podjetij s 10 ali več zaposlenimi in ki poleg dejavnosti, izključenih v odstavku3, točka(a), ne spadajo v oddelek „Dejavnost javne uprave in obrambe; dejavnost obvezne socialne varnosti“ klasifikacije NACE.

5. Za temo struktura stroškov dela iz člena4(1), točka(b)(i), statistično populacijo sestavljajo vse lokalne enote, ki so rezidentke države članice in izpolnjujejo naslednje pogoje:

(a)njihova gospodarska dejavnost je vključena v katero koli področje klasifikacije NACE, razen „Kmetijstvo in lov, gozdarstvo in ribištvo“, „Dejavnost gospodinjstev z zaposlenim hišnim osebjem; proizvodnja za lastno rabo“ in „Dejavnost eksteritorialnih organizacij in teles“ ter

(b)del podjetij z desetimi ali več zaposlenimi.

5a. Države članice za vse teme iz Priloge zbirajo in zagotavljajo ločene podatke o socialnih podjetjih.

Člen 7

Zahteve glede adhoc podatkov

1. Na Komisijo se prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov, ki dopolnjujejo to uredbo v skladu s členom13 z določitvijo informacij, ki jih morajo države članice predložiti adhoc, kadar se v okviru področja uporabe te uredbe šteje, da je zbiranje dodatnih podatkov potrebno zaradi izpolnjevanja dodatnih potreb po statističnih podatkih, ki jih drugače ni mogoče izpolniti. Ti delegirani akti določajo:

(a)podrobne teme, ki se zagotovijo v okviru zbiranja podatkov ad hoc, povezanih s področji in temami iz člena4, ter razloge za take dodatne potrebe;

(b)referenčna obdobja in roke za prenos.

2. Na Komisijo se prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov iz odstavka1, začenši z referenčnim letom2028 in nato najmanj vsaki dve leti med posameznim zbiranjem ad hoc podatkov.

3. Komisija sprejme izvedbene akte, s katerimi določi adhoc informacije iz odstavka1 in metapodatke. Navedeni izvedbeni akti določajo naslednje tehnične elemente, kadar je ustrezno:

(a)seznam in opis spremenljivk,

(b)statistične klasifikacije in razčlembe podatkov;

(c)podrobne specifikacije zajetih statističnih enot;

(d)metapodatke, ki jih je treba poslati,

(e)obdobja zbiranja podatkov.

Navedeni izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom pregleda iz člena14(2) najpozneje 24mesecev pred začetkom ustreznega referenčnega obdobja.

Člen 8

Zahteve glede kakovosti in poročanje o kakovosti

1. Države članice sprejmejo ukrepe, potrebne za zagotovitev kakovosti poslanih podatkov in metapodatkov.

2. Države članice zagotovijo, da podatki, vključno s podatki za preteklost, pridobljeni iz virov iz člena3, zagotavljajo popolno zajetje statističnih enot in prebivalstva, opredeljenih v členu6, ter točne ocene v zvezi z njimi.

3. V tej uredbi se uporabljajo merila kakovosti iz člena12(1) Uredbe(ES) št.223/2009.

4. Države članice pošljejo poročila o kakovosti virov in metod za vsako temo iz člena4.

5. Komisija sprejme izvedbene akte, s katerimi določi praktično ureditev za poročila o kakovosti in njihove vsebine. Navedeni izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom pregleda iz člena14(2).

6. Države članice Komisijo (Eurostat) obvestijo o kakršnih koli pomembnih informacijah ali spremembah v zvezi z izvajanjem te uredbe, ki bi lahko vplivale na kakovost poslanih podatkov. Informacije se predložijo v najkrajšem možnem času in najpozneje tri mesece po začetku veljavnosti vsake tovrstne spremembe.

7. Države članice Komisiji (Eurostatu) na ▐zahtevo predložijo vse dodatne informacije, potrebne za oceno kakovosti statističnih informacij.

8. Komisija (Eurostat) oceni kakovost posredovanih podatkov, uporabljenih virov in metod ter vzorčnih okvirov. Komisija (Eurostat) pripravi poročila o kakovosti posredovanih podatkov, virov in uporabljenih metod ter jih objavi. V teh poročilih Komisija (Eurostat) priporoči, kako ravnati z viri, za katere se presodi, da so slabe kakovosti, in podatke, zbrane iz teh virov.

Člen 9

Študije izvedljivosti in pilotne študije

1. Da bi se izboljšala statistika o podjetjih na trgu dela ali omejilo upravno in finančno breme za podjetja, predvsem mala in srednja podjetja in mikropodjetja, lahko Komisija (Eurostat) začne izvajati študije izvedljivosti in pilotne študije. Namen tovrstnih študij vključuje vsaj enega od naslednjih elementov:

(a)izboljšanje kakovosti in primerljivosti podatkov;

(b)proučitev novih možnosti in uvajanje novih funkcij za odzivanje na potrebe uporabnikov;

(c)izboljšanje povezovanja med raziskavami in drugimi viri podatkov;

(d)zmanjšanje bremena za respondente;

(e)izboljšanje stroškovne učinkovitosti zbiranja podatkov.

V študijah se upoštevata tehnološki in digitalni razvoj.

1a. Podatki, zbrani v pilotnih študijah iz odstavka 1 tega člena, so omejeni na področja in teme iz člena 4(1) ter podrobne teme, določene v Prilogi.

2. Države članice lahko v teh študijah sodelujejo prostovoljno. V sodelovanju s Komisijo (Eurostatom) zagotovijo, da so študije reprezentativne na ravni Unije.

3. Komisija (Eurostat) v sodelovanju z državami članicami in glavnimi deležniki oceni rezultate teh študij, tudi s socialnimi partnerji. Komisija (Eurostat) v sodelovanju z državami članicami pripravi poročila o ugotovitvah študij. Ta poročila so javno dostopna.

V poročilih iz prvega pododstavka lahko Komisija (Eurostat) priporoči, kako bi bilo treba pilotne študije vključiti kot trajne rešitve.

3a. Na Komisijo se prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom 13 za dopolnitev te uredbe, z določitvijo vloge in odgovornosti akterjev, ki izvajajo študije iz odstavka 1 tega člena, če se za namene teh študij obdelujejo osebni podatki.

Člen 10

Financiranje

1. Nacionalnim statističnim uradom in drugim nacionalnim organom iz člena5(2) Uredbe(ES) št.223/2009 se lahko dodelijo finančni prispevki iz proračuna Unije za:

(a)izboljšanje virov, vključno z vzorčnimi okviri, za statistiko o podjetjih na trgu dela od datuma začetka veljavnosti te uredbe do najpozneje 31.decembra2029;

(b)izboljšanje metod za statistiko o podjetjih na trgu dela, vključno s študijami izvedljivosti in pilotnimi študijami iz člena9.

Unija ne financira stroškov rednega zbiranja statističnih podatkov, ki se posredujejo v skladu s to uredbo.

2. Finančni prispevek Unije ne presega 80% upravičenih stroškov.

Člen 11

Zaščita finančnih interesov Unije

1. Komisija sprejme ustrezne ukrepe za zagotovitev, da so pri izvajanju ukrepov, ki se financirajo na podlagi te uredbe, finančni interesi Unije zaščiteni z uporabo preventivnih ukrepov proti goljufijam, korupciji in drugim nezakonitim ravnanjem, z učinkovitimi pregledi in, kadar se ugotovijo nepravilnosti, izterjavo nepravilno izplačanih zneskov ter po potrebi z učinkovitimi, sorazmernimi in odvračilnimi upravnimi in denarnimi kaznimi.

2. Komisija ali njeni predstavniki in Računsko sodišče so pooblaščeni za izvajanje revizij na podlagi dokumentacije in pregledov na kraju samem pri vseh upravičencih do nepovratnih sredstev, izvajalcih in podizvajalcih, ki so prejeli sredstva Unije na podlagi te uredbe.

3. 3. Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF) lahko izvaja preiskave, vključno s pregledi in inšpekcijami na kraju samem, v skladu z določbami in postopki iz Uredbe(EU, Euratom) št.883/2013 Evropskega parlamenta in Sveta in[18] Uredbe Sveta(Euratom, ES) št.2185/96[19], da bi ugotovil, ali je v povezavi s sporazumom ali sklepom o dodelitvi nepovratnih sredstev ali pogodbo, financirano na podlagi te uredbe, prišlo do goljufije, korupcije ali drugega nezakonitega dejanja, ki škodi finančnim interesom Unije.

4. Brez poseganja v odstavke1 do3 sporazumi o sodelovanju s tretjimi državami in mednarodnimi organizacijami, pogodbe ter sporazumi in sklepi o nepovratnih sredstvih, ki so posledica izvajanja te uredbe, vsebujejo določbe, ki Komisijo, Računsko sodišče, Evropsko javno tožilstvo in OLAF izrecno pooblaščajo za izvajanje takšnih revizij in preiskav v skladu z njihovimi pristojnostmi.

Člen 12

Odstopanja

1. Kadar uporaba te uredbe ali delegiranih ali izvedbenih aktov, sprejetih na njeni podlagi, zahteva večje spremembe nacionalnega statističnega sistema države članice, lahko Komisija z izvedbenimi akti državi članici odobri ustrezno utemeljena odstopanja za največ eno leto. Navedeni izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom pregleda iz člena14(2).

Komisija pri odobritvi odstopanj upošteva primerljivost statistik držav članic ter pravočasen izračun zahtevanih reprezentativnih in zanesljivih evropskih agregatov. Komisija zagotovi tudi, da se zahteve v zvezi s statistiko, metapodatki in kakovostjo iz te uredbe, ki so bile prej zajete v razveljavljenih uredbah, še naprej neprekinjeno izpolnjujejo.

2. Zadevna država članica Komisiji predloži ustrezno utemeljeno zahtevo v treh mesecih po datumu začetka veljavnosti te uredbe ali delegiranih ali izvedbenih aktov, sprejetih na njeni podlagi.

Člen 13

Izvajanje prenosa pooblastila

1. Pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov je preneseno na Komisijo pod pogoji, določenimi v tem členu.

2. Pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov iz člena3(1a), 4(3), 7(1) in 9(3a) je preneseno na Komisijo za obdobje 5 let od [Urad za publikacije: prosimo, da vstavite točen datum dneva začetka veljavnosti za navedeno uredbo]. Komisija pripravi poročilo o prenosu pooblastila najpozneje devet mesecev pred koncem petletnega obdobja. Prenos pooblastila se samodejno podaljšuje za enako dolga obdobja, razen če Evropski parlament ali Svet nasprotuje temu podaljšanju najpozneje tri mesece pred koncem vsakega obdobja.

3. Pooblastilo iz členov3(1a), 4(3), 7(1) in 9(3a) lahko Evropski parlament ali Svet kadar koli prekličeta. S sklepom o preklicu preneha veljati prenos pooblastila iz navedenega sklepa. Sklep začne veljati dan po njegovi objavi v Uradnem listu Evropske unije ali na poznejši datum, določen v navedenem sklepu. Sklep ne vpliva na veljavnost že veljavnih delegiranih aktov.

4. Komisija se pred sprejetjem delegiranega akta posvetuje s strokovnjaki, ki jih imenujejo države članice, v skladu z načeli, določenimi v Medinstitucionalnem sporazumu z dne 13. aprila 2016 o boljši pripravi zakonodaje.

5. Komisija takoj po sprejetju delegiranega akta o njem sočasno uradno obvesti Evropski parlament in Svet.

6. Delegirani akt, sprejet na podlagi členov3(1a), 4(3), 7(1) in 9(3a), začne veljati le, če mu niti Evropski parlament niti Svet ne nasprotujeta v treh mesecih od uradnega obvestila Evropskemu parlamentu in Svetu o tem aktu ali če pred iztekom navedenega roka Evropski parlament in Svet obvestita Komisijo, da mu ne bosta nasprotovala. Navedeni rok se na pobudo Evropskega parlamenta ali Sveta podaljša za tri mesece.

Člen 14

Postopek v odboru

1. Komisiji pomaga Odbor za evropski statistični sistem, ustanovljen z Uredbo(ES) št.223/2009. Ta odbor je odbor v smislu Uredbe(EU) št.182/2011.

2. Pri sklicih na ta odstavek se uporablja člen5 Uredbe(EU) št.182/2011.

Člen 15

Razveljavitev

1. Uredbe(ES) št.530/1999, (ES) št.450/2009 in (ES) št.453/2008 se razveljavijo z učinkom od 1.januarja2026.

2. Sklici na razveljavljene uredbe se štejejo za sklice na to uredbo.

Člen 16

Začetek veljavnosti in uporaba

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 1.januarja2026.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V …,

Za Evropski parlamentZa Svet

predsednicapredsednik


PRILOGA

Področja, teme in podrobne teme; periodičnost zagotavljanja podatkov, referenčna obdobja in rok za posredovanje podatkov po temi

ʴǻč

Tema

Podrobna tema

ʱǻ徱čԴDz

Referenčno obdobje

Rok za posredovanje podatkov(1)(2)

Prvo referenčno obdobje

ʱč

Strukturi plačil

ʱč

Skupna letna in mesečna plačila in vse njihove komponente ter plačilo na uro, izplačano vsakemu vzorčenemu delavcu.

Vsaka štiri leta

Koledarsko leto

T+16mesecev

2026

Značilnosti delodajalca

Ekonomske, pravne, geografske in zaposlitvene informacije o lokalni enoti, pod katero spada vsak vzorčeni zaposleni, in o njenem podjetju.

Značilnosti zaposlenega

Posamezne demografske, geografske, vključno s tem, ali je zaposleni migrant ali čezmejni delavec,

izobraževalne, pogodbene in poklicne informacije o vsakem vzorčenem zaposlenem.

Delovni čas

Informacije o plačanem delovnem času za vsakega vzorčenega zaposlenega.

Tehnične postavke raziskave

Informacije o vzorčenju in zbiranju podatkov za vsakega vzorčenega zaposlenega in njegovega delodajalca (npr.uteži).

Plačilna vrzel med spoloma

Urna postavka

Urna postavka zaposlenih moških in žensk po glavnih značilnostih delodajalca in zaposlenega ter ustrezne relativne razlike med urno postavko zaposlenih moških in žensk.

Vsako leto

Koledarsko leto

T+13mesecev

2026

Zaposleni

Število zaposlenih moških in žensk po značilnostih delodajalca in zaposlenega.

Minimalna plača

Ravni zakonsko določene minimalne plače

Vsaki dve leti

Koledarsko leto

T+13mesecev

2026

Število in delež delavcev in delavk, za katere velja zakonsko določena minimalna plača

Vsaki dve leti

Koledarsko leto

T+13mesecev

2026

Pokritost s kolektivnimi pogajanji

Število zaposlenih, zajetih v kolektivnih pogodbah

Vsaki dve leti

Koledarsko leto

T+13mesecev

2026

Stroški dela

Struktura stroškov dela

Stroški dela

Skupni stroški, ki jih ima delodajalec z zaposlovanjem delovne sile, in komponente teh stroškov.

Vsaka štiri leta

Koledarsko leto

T+ 18mesecev

2028

Opravljene ure

Dejansko opravljene ure po glavnih vrstah zaposlenih.

Plačane ure

Plačane ure po glavnih vrstah zaposlenih.

Zaposleni

Število zaposlenih po glavnih vrstah.

Lokalne enote

Informacije o lokalnih enotah v vzorcu.

Indeks stroškov dela

Četrtletni indeks stroškov dela na opravljeno uro

Četrtletni indeks stroškov dela na opravljeno uro po vrsti stroškov; neprilagojena in prilagojena časovna vrsta.

Vsako četrtletje

Koledarsko četrtletje

– Zgodnje ocene: T+45dni

– Končni podatki: T+65dni

Prvo četrtletje leta2026

Četrtletni indeks skupnih stroškov dela

Neprilagojena in prilagojena časovna vrsta.

Četrtletni indeks opravljenih ur dela

Neprilagojena in prilagojena časovna vrsta.

Letni stroški dela

Letne ravni stroškov dela (uteži) po vrsti stroškov.

Vsako leto

Koledarsko leto

Konec prvega četrtletja leta T+1+65dni

Povpraševanje po delovni sili

Prosta delovna mesta

Nezasedena delovna mesta

Informacije o evidentiranih nezasedenih delovnih mestih; neprilagojena in prilagojena časovna vrsta.

Vsako četrtletje

Koledarsko četrtletje

– Zgodnje ocene: T+45dni

– Končni podatki: T+ 70dni

Prvo četrtletje leta2026

Zasedena delovna mesta

Informacije o evidentiranih zasedenih delovnih mestih; neprilagojena in prilagojena časovna vrsta.

(1)Po koncu referenčnega obdobja „T“.

(2)Kadar zgoraj navedeni roki padejo na soboto ali nedeljo, je dejanski rok naslednji ponedeljek pred12.00 (po srednjeevropskem času).


PRILOGA: SUBJEKTI ALI OSEBE,OD KATERIH JE POROČEVALKA PREJELA PRISPEVKE

V skladu s členom 8 Priloge I Poslovnika poročevalka izjavlja, da je pri pripravi poročila do njegovega sprejetja v odboru prejela prispevke od naslednjih subjektov ali oseb:

Subjekt in/ali oseba

European Data Protection Supervisor (EDPS), opinion

European Central Bank (ECB), opinion

Priprava tega seznama je v izključni pristojnosti poročevalke.


MNENJE ODBORA ZA ZAPOSLOVANJE IN SOCIALNE ZADEVE(14.2.2024)

za Odbor za ekonomske in monetarne zadeve

o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o statistiki Evropske unije o podjetjih na trgu dela in razveljavitvi Uredbe Sveta(ES) št.530/1999 ter uredb(ES) št.450/2003 in (ES) št.453/2008 Evropskega parlamenta in Sveta

( – C9‑0316/2023 – )

Pripravljavec mnenja: Milan Brglez

PREDLOGI SPREMEMB

Odbor za zaposlovanje in socialne zadeve poziva Odbor za ekonomske in monetarne zadeve kot pristojni odbor, da upošteva:

Predlog spremembe1

Predlog uredbe

Uvodna izjava 1

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(1)Statistika o podjetjih na trgu dela v Evropski uniji je potrebna za oblikovanje, izvajanje in vrednotenje politik Unije, zlasti tistih, s katerimi se obravnavajo ekonomska, socialna in teritorialna kohezija, evropska strategija zaposlovanja, evropski steber socialnih pravic in evropski semester.

(1)Točni, pravočasni, zanesljivi in primerljivi statistični podatki o podjetjih na trgu dela v Evropski uniji so potrebni za oblikovanje, izvajanje in vrednotenje politik Unije, zlasti tistih, s katerimi se obravnavajo ekonomska, socialna in teritorialna kohezija, evropska strategija zaposlovanja, evropski steber socialnih pravic in evropski semester, ter tistih, ki so povezane z izvajanjem akcijskega načrta evropskega stebra socialnih pravic in akcijskega načrta za socialno gospodarstvo. Vse so enako pomembne, saj z njimi Unija lahko izpolnjuje naloge, ki so ji dodeljene v skladu s členi2 do4 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU).

Predlog spremembe 2

Predlog uredbe

Uvodna izjava 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(2)Za preprečevanje in odpravljanje makroekonomskih neravnotežij v skladu z Uredbo(EU) št.1176/201115 ter spremljanje ustreznih minimalnih plač v skladu z Direktivo (EU)2022/2041 Evropskega parlamenta in Sveta16 so potrebne natančne informacije o razvoju stroškov dela na uro in ravni plač v državah članicah.

(2)Za preprečevanje in odpravljanje makroekonomskih neravnotežij v skladu z Uredbo(EU) št.1176/201115 ter spremljanje ustreznih minimalnih plač v skladu z Direktivo (EU)2022/2041 Evropskega parlamenta in Sveta 16 so potrebne natančne informacije o razvoju stroškov dela na uro in ravni plač ter o pokritosti s kolektivnimi pogajanji v državah članicah.

__________________

__________________

15 Uredba(EU) št.1176/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16.novembra2011 o preprečevanju in odpravljanju makroekonomskih neravnotežij (ULL306, 23.11.2011, str.25).

15 Uredba(EU) št.1176/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16.novembra2011 o preprečevanju in odpravljanju makroekonomskih neravnotežij (ULL306, 23.11.2011, str.25).

16 Direktiva (EU)2022/2041 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19.oktobra2022 o ustreznih minimalnih plačah v Evropski uniji (ULL275, 25.10.2022, str.33).

16 Direktiva (EU)2022/2041 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19.oktobra2022 o ustreznih minimalnih plačah v Evropski uniji (ULL275, 25.10.2022, str.33).

Predlog spremembe3

Predlog uredbe

Uvodna izjava 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(3)Evropska centralna banka evropsko statistiko o podjetjih na trgu dela uporablja v okviru enotne monetarne politike za spremljanje inflacijskih in deflacijskih tveganj, ki izhajajo iz stroškov dela. Zato so potrebni natančni, pravočasni in primerljivi statistični podatki Unije o razvoju stroškov dela.

(3)Evropska centralna banka evropsko statistiko o podjetjih na trgu dela, predvsem o razvoju stroškov dela in rasti plač uporablja v okviru enotne monetarne politike za spremljanje inflacijskih in deflacijskih tveganj, ki izhajajo iz stroškov dela. Analizo morajo dopolnjevati spremljanje tveganj inflacije in deflacije, ki izhajajo iz dobička.

Predlog spremembe4

Predlog uredbe

Uvodna izjava 4

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(4)Razširiti je treba pokritost s statistiko o prostih delovnih mestih in pravočasnost indeksa stroškov dela, saj se oba kazalnika uvrščata med glavne evropske ekonomske kazalnike (PEEI)17, ki so potrebni za spremljanje monetarne in ekonomske politike.

(4)Razširiti je treba podatke o prostih delovnih mestih in DZšپ pravočasnost indeksa stroškov dela, saj se oba kazalnika uvrščata med glavne evropske ekonomske kazalnike (PEEI)17, ki so potrebni za spremljanje monetarne in ekonomske politike.

__________________

__________________

17 Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o statistiki za euroobmočje z naslovom „Towards improved methodologies for eurozone statistics and indicators“ (Na poti k boljšim metodologijam za statistiko in kazalnike na euroobmočju (COM(2002)661final z dne 27.novembra2002).

17 Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o statistiki za euroobmočje z naslovom „Towards improved methodologies for eurozone statistics and indicators“ (Na poti k boljšim metodologijam za statistiko in kazalnike na euroobmočju (COM(2002)0661 z dne 27.novembra2002).

Predlog spremembe5

Predlog uredbe

Uvodna izjava 5

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(5)Potrebna je pravna podlaga za ureditev posredovanja letnih podatkov o plačilni vrzeli med spoloma za spremljanje ciljev trajnostnega razvoja v okviru agende Združenih narodov (ZN) za trajnostni razvoj do leta2030, zlasti cilja5 o enakosti spolov.

(5)Potrebna je pravna podlaga za ureditev posredovanja letnih podatkov o plačilni vrzeli med spoloma, za spremljanje ciljev trajnostnega razvoja v okviru agende Združenih narodov za trajnostni razvoj do leta2030, zlasti cilja5 o enakosti spolov in cilja8 o dostojnem delu in gospodarski rasti, ter spremljanje učinka Direktive (EU) 2023/970.

Predlog spremembe6

Predlog uredbe

Uvodna izjava 6

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(6)Za uresničevanje načela enakih možnosti ter enakega obravnavanja moških in žensk pri zaposlovanju in poklicnem delu18 so potrebni primerljivi podatki o plačah, ki jih prejemajo moški in ženske. V skladu z Direktivo (EU)2023/970 Evropskega parlamenta in Sveta o krepitvi uporabe načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti za moške in ženske19 morajo države članice Komisiji vsako leto pravočasno predložiti posodobljene podatke o plačilni vrzeli med spoloma. To obveznost bi bilo treba dopolniti z ustreznim potrebnim statističnim okvirom za zbiranje in posredovanje podatkov o plačilni vrzeli med spoloma.

(6)Za uresničevanje ter spremljanje in ocenjevanje izvajanja načela enakih možnosti ter enakega obravnavanja moških in žensk pri zaposlovanju in poklicnem delu18 so potrebni primerljivi podatki o plačah, ki jih prejemajo moški in ženske. V skladu z Direktivo (EU)2023/970 Evropskega parlamenta in Sveta o krepitvi uporabe načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti za moške in ženske19 morajo države članice Komisiji vsako leto pravočasno predložiti posodobljene podatke o plačilni vrzeli med spoloma. To obveznost bi bilo treba dopolniti z ustreznim potrebnim statističnim okvirom za zbiranje in posredovanje podatkov o plačilni vrzeli med spoloma.

__________________

__________________

18 Direktiva2006/54/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5.julija2006 o uresničevanju načela enakih možnosti ter enakega obravnavanja moških in žensk pri zaposlovanju in poklicnem delu (ULL204, 26.7.2006, str.23).

18 Direktiva2006/54/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5.julija2006 o uresničevanju načela enakih možnosti ter enakega obravnavanja moških in žensk pri zaposlovanju in poklicnem delu (ULL204, 26.7.2006, str.23).

19 Direktiva (EU)2023/970 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 10.maja2023 o krepitvi uporabe načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti za moške in ženske s preglednostjo plačil in mehanizmi za izvrševanje (ULL132, 17.5.2023, str.21).

19 Direktiva (EU)2023/970 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 10.maja2023 o krepitvi uporabe načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti za moške in ženske s preglednostjo plačil in mehanizmi za izvrševanje (ULL132, 17.5.2023, str.21).

Predlog spremembe7

Predlog uredbe

Uvodna izjava 6 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(6a)Razlika v pokojninah med spoloma je relativna razlika med povprečnimi bruto pokojninami žensk in moških. Vrzel izvira iz različnih poklicnih poti; za ženske so značilne nižje plače, krajša in prekinjena poklicna pot ter manjši obseg opravljenih ur. Zato so ženske pozneje v življenju bolj izpostavljene tveganju revščine kot moški. Podatki, zbrani v okviru statistike trga dela o podjetjih v zvezi s strukturo plač, razliko v plačah med spoloma in strukturo stroškov dela, lahko prav tako prispevajo k boljšemu razumevanju razlik v pokojninah med spoloma v državah članicah.

Predlog spremembe8

Predlog uredbe

Uvodna izjava 9

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(9)Nacionalni statistični organi bi morali za omejitev obremenitve podjetij, zlasti MSP, proučiti možnost uporabe upravnih in inovativnih virov, katerih glavni cilj ni zagotavljanje statistike, za nadomestitev ali dopolnitev statističnih raziskav, ob upoštevanju zahtev glede kakovosti za uradno statistiko. K temu cilju lahko prispeva najnovejši tehnološki in digitalni razvoj.

(9)Zbiranje podatkov ne bi smelo povzročiti nepotrebnega upravnega bremena za podjetja. Nacionalni statistični organi bi morali za omejitev obremenitve podjetij, zlasti socialnih podjetij, MSP in mikropodjetij, proučiti možnost uporabe upravnih in inovativnih virov, katerih glavni cilj ni zagotavljanje statistike, za nadomestitev ali dopolnitev statističnih raziskav, ob upoštevanju zahtev glede kakovosti za uradno statistiko. K temu cilju lahko prispeva najnovejši tehnološki in digitalni razvoj.

Predlog spremembe9

Predlog uredbe

Uvodna izjava 10 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(10a)Kadar dejavnosti, ki jih je treba izvesti na podlagi te uredbe, vključujejo obdelavo osebnih podatkov, se mora ta izvajati v skladu z ustrezno zakonodajo EU o varstvu osebnih podatkov, in sicer z Uredbo(EU)2018/17251 in Uredbo(EU)2016/6792. V skladu z načelom najmanjšega obsega podatkov, določenim v navedenih uredbah, bi bilo treba podatke, zbrane na podlagi te uredbe, združiti do stopnje, da ne bi bilo mogoče identificirati konkretnih posameznikov.

__________________

1Uredba (EU) 2018/1725 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. oktobra 2018 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah, organih, uradih in agencijah Unije in o prostem pretoku takih podatkov ter o razveljavitvi Uredbe (ES) št. 45/2001 in Sklepa št. 1247/2002/ES.

2 Uredba (EU) 2016/679 Evropskega parlamenta in Sveta zdne 27.aprila 2016 ovarstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov in oprostem pretoku takih podatkov ter orazveljavitvi Direktive 95/46/ES (splošna uredba ovarstvu podatkov).

Predlog spremembe10

Predlog uredbe

Uvodna izjava 10 b (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(10b)Za obdelavo osebnih podatkov za statistične namene, za katero se šteje, da je v javnem interesu, bi morali veljati ustrezni zaščitni ukrepi v skladu s členom 89 Uredbe (EU) 2016/6791 in členom 13 Uredbe (EU) 2018/17252. Posebno pozornost bi bilo treba nameniti skladnosti z načelom anonimizacije osebnih podatkov.

__________________

1 Uredba (EU) 2016/679 Evropskega parlamenta in Sveta zdne 27.aprila 2016 ovarstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov in oprostem pretoku takih podatkov ter orazveljavitvi Direktive 95/46/ES (splošna uredba ovarstvu podatkov).

2 Uredba (EU) 2018/1725 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. oktobra 2018 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah, organih, uradih in agencijah Unije in o prostem pretoku takih podatkov ter o razveljavitvi Uredbe (ES) št. 45/2001 in Sklepa št. 1247/2002/ES.

Predlog spremembe11

Predlog uredbe

Uvodna izjava 11 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(11a)Uporaba tehnik spletnega žetja za nestrukturirano zbiranje podatkov s spletišč bi morala biti v skladu z načelom točnosti pri varstvu podatkov.

Predlog spremembe12

Predlog uredbe

Člen 2 – odstavek 1 – točka 2 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(2a)„socialno podjetje“ pomeni subjekt zasebnega prava, ki zagotavlja blago in storitve za trg na podjetniški način ter v skladu z načeli in značilnostmi socialnega gospodarstva, pri čemer njegovo tržno dejavnost usmerjajo socialni ali okoljski cilji. Socialna podjetja se lahko ustanovijo v različnih pravnih oblikah1a.

__________________

1a Priporočilo Sveta o razvoju okvirnih pogojev za socialno gospodarstvo z dne 9. novembra 2023

Predlog spremembe13

Predlog uredbe

Člen 2 – odstavek 1 – točka 5

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(5)„zaposleni“ pomeni vsako osebo, ne glede na njeno državljanstvo, stalno prebivališče ali dolžino delovne dobe v državi članici, ki je zaposlena neposredno pri podjetju (formalno ali neformalno) in prejema plačilo, ne glede na vrsto opravljenega dela, število opravljenih ur (polni ali krajši delovni čas) in trajanje pogodbe (za določen ali nedoločen čas, tudi sezonsko); Plačilo zaposlenega je lahko v obliki plače, vključno z dodatki, plačili po učinku in za izmensko delo, nadomestili, honorarji, provizijami in nadomestili v naravi;

(5)„zaposleni“ pomeni vsako osebo, ne glede na njeno državljanstvo, stalno prebivališče ali dolžino delovne dobe v državi članici, ki je zaposlena neposredno pri podjetju z uradno pogodbo ali z neuradnim sporazumom in prejema plačilo, ne glede na vrsto opravljenega dela, število opravljenih ur (polni ali krajši delovni čas) in trajanje pogodbe (za določen ali nedoločen čas, tudi sezonsko); Plačilo zaposlenega je lahko v obliki plače, vključno z dodatki, plačili po učinku in za izmensko delo, nadomestili, honorarji, provizijami in nadomestili v naravi;

Predlog spremembe14

Predlog uredbe

Člen 2 – odstavek 1 – točka 6

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(6)„delodajalec“ pomeni podjetje ali lokalno enoto, ki ima z zaposlenim sklenjeno neposredno pogodbo o zaposlitvi (formalno ali neformalno);

(6)„delodajalec“ pomeni podjetje ali lokalno enoto, ki ima z zaposlenim sklenjeno neposredno delovno razmerje, bodisi na podlagi formalne pogodbe ali neformalnega dogovora;

Predlog spremembe15

Predlog uredbe

Člen 3 – odstavek 1 – pododstavek 1 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Obdelava podatkov iz člena 3(1)(c) ne posega v Direktivo 2002/58 1. Uporaba tehnik spletnega žetja je omejena na neosebne podatke.

__________________

1 Direktiva2002/58/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12.julija2002 o obdelavi osebnih podatkov in varstvu zasebnosti na področju elektronskih komunikacij (Direktiva o zasebnosti in elektronskih komunikacijah).

Predlog spremembe16

Predlog uredbe

Člen 3 – odstavek 3 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

3a.Vsaka obdelava osebnih podatkov je skladna z ustrezno zakonodajo Unije o varstvu osebnih podatkov, vključno z Uredbo (EU)2016/6791, ob spoštovanju temeljnih pravic posameznikov, na katere se nanašajo osebni podatki, v skladu z Uredbo (ES) št. 223/20092.

__________________

1Uredba (EU) 2016/679 Evropskega parlamenta in Sveta zdne 27.aprila 2016 ovarstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov in oprostem pretoku takih podatkov ter orazveljavitvi Direktive 95/46/ES (splošna uredba ovarstvu podatkov).

2 Uredba (ES) št.223/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2009 o evropski statistiki ter razveljavitvi Uredbe (ES, Euratom) št.1101/2008 Evropskega parlamenta in Sveta o prenosu zaupnih podatkov na Statistični urad Evropskih skupnosti, Uredbe Sveta (ES) št.322/97 o statističnih podatkih Skupnosti in Sklepa Sveta 89/382/EGS, Euratom, o ustanovitvi Odbora za statistične programe Evropskih skupnosti.

Predlog spremembe17

Predlog uredbe

Člen 4 – odstavek 1 – točka a – alinea 2 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(iii)pokritost s kolektivnimi pogajanji;

Predlog spremembe18

Predlog uredbe

Člen 6 – odstavek 5 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

5a.Države članice za vse teme iz Priloge zbirajo in zagotavljajo ločene podatke o socialnih podjetjih.

Predlog spremembe19

Predlog uredbe

Priloga I

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Priloga I

Področja, teme in podrobne teme; periodičnost zagotavljanja podatkov, referenčna obdobja in rok za posredovanje podatkov po temi

ʴǻč

Tema

Podrobna tema

ʱǻ徱čԴDz

Referenčno obdobje

Rok za posredovanje podatkov(1) (2)

Prvo referenčno obdobje

ʱč

Strukturi plačil

ʱč

Skupna letna in mesečna plačila in vse njihove komponente ter plačilo na uro, izplačano vsakemu vzorčenemu delavcu.

Vsaka štiri leta

Koledarsko leto

T+16mesecev

2026

Značilnosti delodajalca

Ekonomske, pravne, geografske in zaposlitvene informacije o lokalni enoti, pod katero spada vsak vzorčeni zaposleni, in o njenem podjetju.

Značilnosti zaposlenega

Posamezne demografske, izobraževalne, pogodbene in poklicne informacije o vsakem vzorčenem zaposlenem.

Delovni čas

Informacije o plačanem delovnem času za vsakega vzorčenega zaposlenega.

Tehnične postavke raziskave

Informacije o vzorčenju in zbiranju podatkov za vsakega vzorčenega zaposlenega in njegovega delodajalca (npr.uteži).

Plačilna vrzel med spoloma

Urna postavka

Urna postavka zaposlenih moških in žensk po glavnih značilnostih delodajalca in zaposlenega ter ustrezne relativne razlike med urno postavko zaposlenih moških in žensk.

Vsako leto

Koledarsko leto

T+13mesecev

2026

Zaposleni

Število zaposlenih moških in žensk po značilnostih delodajalca in zaposlenega.

Stroški dela

Struktura stroškov dela

Stroški dela

Skupni stroški, ki jih ima delodajalec z zaposlovanjem delovne sile, in komponente teh stroškov.

Vsaka štiri leta

Koledarsko leto

T+18mesecev

2028

Opravljene ure

Dejansko opravljene ure po glavnih vrstah zaposlenih.

Plačane ure

Plačane ure po glavnih vrstah zaposlenih.

Zaposleni

Število zaposlenih po glavnih vrstah.

Lokalne enote

Informacije o lokalnih enotah v vzorcu.

Indeks stroškov dela

Četrtletni indeks stroškov dela na opravljeno uro

Četrtletni indeks stroškov dela na opravljeno uro po vrsti stroškov; neprilagojena in prilagojena časovna vrsta.

Vsako četrtletje

Koledarsko četrtletje

Zgodnje ocene: T+45dni Končni podatki: T+65dni

Prvo četrtletje leta2026

Četrtletni indeks skupnih stroškov dela

Neprilagojena in prilagojena časovna vrsta.

Četrtletni indeks opravljenih ur dela

Neprilagojena in prilagojena časovna vrsta.

Letni stroški dela

Vsako leto

Koledarsko

Konec

Letne ravni stroškov dela (uteži) po vrsti stroškov.

leto

prvega četrtletja leta T+1+65dni

Povpraševanje po delovni sili

Prosta delovna mesta

Nezasedena delovna mesta

Informacije o evidentiranih nezasedenih delovnih mestih; neprilagojena in prilagojena časovna vrsta.

Vsako četrtletje

Koledarsko četrtletje

Zgodnje ocene: T+45dni Končni podatki: T+70dni

Prvo četrtletje leta2026

Zasedena delovna mesta

Informacije o evidentiranih zasedenih delovnih mestih; neprilagojena in prilagojena časovna vrsta.

(1)Po koncu referenčnega obdobja „T“.

(2)Kadar zgoraj navedeni roki padejo na soboto ali nedeljo, je dejanski rok naslednji ponedeljek pred12.00 (po srednjeevropskem času).

Predlog spremembe

Priloga I

Področja, teme in podrobne teme; periodičnost zagotavljanja podatkov, referenčna obdobja in rok za posredovanje podatkov po temi

ʴǻč

Tema(3)

Podrobna tema

ʱǻ徱čԴDz

Referenčno obdobje

Rok za posredovanje podatkov(1) (2)

Prvo referenčno obdobje

ʱč

Strukturi plačil

ʱč

Skupna letna in mesečna plačila in vse njihove komponente ter plačilo na uro, izplačano vsakemu vzorčenemu delavcu.

Vsaka štiri leta

Koledarsko leto

T+16mesecev

2026

Značilnosti delodajalca

Ekonomske, pravne, geografske in zaposlitvene informacije o lokalni enoti, pod katero spada vsak vzorčeni zaposleni, in o njenem podjetju.

Značilnosti zaposlenega

Posamezne demografske, izobraževalne, pogodbene in poklicne informacije o vsakem vzorčenem zaposlenem.

Delovni čas

Informacije o plačanem delovnem času za vsakega vzorčenega zaposlenega.

Tehnične postavke raziskave

Informacije o vzorčenju in zbiranju podatkov za vsakega vzorčenega zaposlenega in njegovega delodajalca (npr.uteži).

Plačilna vrzel med spoloma

Urna postavka

Urna postavka zaposlenih moških in žensk po glavnih značilnostih delodajalca in zaposlenega ter ustrezne relativne razlike med urno postavko zaposlenih moških in žensk.

Vsako leto

Koledarsko leto

T+13mesecev

2026

Zaposleni

Število zaposlenih moških in žensk po značilnostih delodajalca in zaposlenega.

Pokritost s kolektivnimi pogajanji

Število delavcev, zajetih v kolektivnih pogodbah

Vsako leto

Koledarsko leto

T+13mesecev

2026

Stroški dela

Struktura stroškov dela

Stroški dela

Skupni stroški, ki jih ima delodajalec z zaposlovanjem delovne sile, in komponente teh stroškov.

Vsaka štiri leta

Koledarsko leto

T+18mesecev

2028

Opravljene ure

Dejansko opravljene ure po glavnih vrstah zaposlenih.

Plačane ure

Plačane ure po glavnih vrstah zaposlenih.

Zaposleni

Število zaposlenih po glavnih vrstah.

Lokalne enote

Informacije o lokalnih enotah v vzorcu.

Indeks stroškov dela

Četrtletni indeks stroškov dela na opravljeno uro

Četrtletni indeks stroškov dela na opravljeno uro po vrsti stroškov; neprilagojena in prilagojena časovna vrsta.

Vsako četrtletje

Koledarsko četrtletje

Zgodnje ocene: T+45dni Končni podatki: T+65dni

Prvo četrtletje leta2026

Četrtletni indeks skupnih stroškov dela

Neprilagojena in prilagojena časovna vrsta.

Četrtletni indeks opravljenih ur dela

Neprilagojena in prilagojena časovna vrsta.

Letni stroški dela

Vsako leto

Koledarsko

Konec

Letne ravni stroškov dela (uteži) po vrsti stroškov.

leto

prvega četrtletja leta T+1+65dni

Povpraševanje po delovni sili

Prosta delovna mesta

Nezasedena delovna mesta

Informacije o evidentiranih nezasedenih delovnih mestih; neprilagojena in prilagojena časovna vrsta.

Vsako četrtletje

Koledarsko četrtletje

Zgodnje ocene: T+45dni Končni podatki: T+70dni

Prvo četrtletje leta2026

Zasedena delovna mesta

Informacije o evidentiranih zasedenih delovnih mestih; neprilagojena in prilagojena časovna vrsta.

(1)Po koncu referenčnega obdobja „T“.

(2)Kadar zgoraj navedeni roki padejo na soboto ali nedeljo, je dejanski rok naslednji ponedeljek pred12.00 (po srednjeevropskem času).

(3)Vse teme se razčlenijo po socialnih podjetjih.


PRILOGA: SUBJEKTI ALI OSEBE,
OD KATERIH JE PRIPRAVLJAVEC MNENJA PREJEL PRISPEVKE

Pripravljavec mnenja je pri pripravi mnenja prejela prispevek od naslednjih subjektov ali oseb:

Subjekt in/ali oseba

Statistical office of the Republic of Slovenia (Statistični urad Republike Slovenije)

Association of Free Trade Unions of Slovenia (Zveza svobodnih sindikatov Slovenije)

European Trade Union Confederation (ETUC)

Priprava tega seznama je v izključni pristojnosti pripravljavca mnenja.


POSTOPEK V ODBORU, ZAPROŠENEM ZA MNENJE

Naslov

Evropska statistika o podjetjih na trgu dela in razveljavitev Uredbe Sveta (ES) št. 530/1999 ter uredb (ES) št. 450/2003 in (ES) št. 453/2008 Evropskega parlamenta in Sveta

Referenčni dokumenti

– C9-0316/2023 –

Pristojni odbor

Datum razglasitve na zasedanju

ECON

19.10.2023

Mnenje pripravil

Datum razglasitve na zasedanju

EMPL

19.10.2023

Pridruženi odbori - datum razglasitve na zasedanju

19.10.2023

Pripravljavec/-ka mnenja

Datum imenovanja

Milan Brglez

17.10.2023

Obravnava v odboru

23.1.2024

Datum sprejetja

14.2.2024

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

35

2

3

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

João Albuquerque, Atidže Alieva-Veli (Atidzhe Alieva-Veli), Marc Angel, Gabriele Bischoff, Vilija Blinkevičiūtė, Milan Brglez, Sylvie Brunet, Jordi Cañas, Ilan De Basso, Margarita de la Pisa Carrión, Klára Dobrev, Jarosław Duda, Estrella Durá Ferrandis, Cindy Franssen, Chiara Gemma, Elisabetta Gualmini, Alicia Homs Ginel, Agnes Jongerius, Stelios Kiburopulos (Stelios Kympouropoulos), Katrin Langensiepen, Miriam Lexmann, Jozef Mihál, Max Orville, Sandra Pereira, Dragoş Pîslaru, Dennis Radtke, Elżbieta Rafalska, Antonio Maria Rinaldi, Daniela Rondinelli, Mounir Satouri, Monica Semedo, Marianne Vind, Maria Walsh

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Catherine Amalric, Rosa D’Amato, Paola Ghidoni, Wolfram Pirchner, Pirkko Ruohonen-Lerner, Kim Van Sparrentak

Namestniki (člen 209(7)), navzoči pri končnem glasovanju

France Jamet


POIMENSKO GLASOVANJE PRI KONČNEM GLASOVANJU
V ODBORU, ZAPROŠENEM ZA MNENJE

35

+

ECR

Pirkko Ruohonen-Lerner

ID

France Jamet

PPE

Jarosław Duda, Cindy Franssen, Stelios Kiburopulos (Stelios Kympouropoulos), Miriam Lexmann, Wolfram Pirchner, Dennis Radtke, Maria Walsh

Renew

Atidže Alieva-Veli (Atidzhe Alieva-Veli), Catherine Amalric, Sylvie Brunet, Jordi Cañas, Jozef Mihál, Max Orville, Dragoş Pîslaru, Monica Semedo

S&D

João Albuquerque, Marc Angel, Gabriele Bischoff, Vilija Blinkevičiūtė, Milan Brglez, Ilan De Basso, Klára Dobrev, Estrella Durá Ferrandis, Elisabetta Gualmini, Alicia Homs Ginel, Agnes Jongerius, Daniela Rondinelli, Marianne Vind

The Left

Sandra Pereira

Verts/ALE

Rosa D'Amato, Katrin Langensiepen, Mounir Satouri, Kim Van Sparrentak

2

-

ECR

Margarita de la Pisa Carrión, Elżbieta Rafalska

3

0

ECR

Chiara Gemma

ID

Paola Ghidoni, Antonio Maria Rinaldi

Uporabljeni znaki:

+:za

-:proti

0:žԾ


POSTOPEK V PRISTOJNEM ODBORU

Naslov

Evropska statistika o podjetjih na trgu dela in razveljavitev Uredbe Sveta (ES) št. 530/1999 ter uredb (ES) št. 450/2003 in (ES) št. 453/2008 Evropskega parlamenta in Sveta

Referenčni dokumenti

– C9-0316/2023 –

Datum predložitve EP

28.7.2023

Pristojni odbor

Datum razglasitve na zasedanju

ECON

19.10.2023

Odbori, zaprošeni za mnenje

Datum razglasitve na zasedanju

EMPL

19.10.2023

Pridruženi odbori

Datum razglasitve na zasedanju

EMPL

19.10.2023

ʴǰč𱹲/-첹

Datum imenovanja

Irene Tinagli

19.9.2023

Obravnava v odboru

14.2.2024

Datum sprejetja

22.2.2024

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

27

1

4

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Anna-Michelle Asimakopulu (Anna-Michelle Asimakopoulou), Gilles Boyer, Valentino Grant, Claude Gruffat, Eero Heinäluoma, Michiel Hoogeveen, Danuta Maria Hübner, Stasys Jakeliūnas, Georgios Kircos (Georgios Kyrtsos), Aurore Lalucq, Philippe Lamberts, Pedro Marques, Caroline Nagtegaal, Luděk Niedermayer, Levteris Nikolau-Alavanos (Lefteris Nikolaou-Alavanos), Piernicola Pedicini, Lídia Pereira, Sirpa Pietikäinen, Antonio Maria Rinaldi, Alfred Sant, Aušra Seibutytė, Paul Tang, Irene Tinagli

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Andżelika Anna Możdżanowska, René Repasi, Eleni Stavru (Eleni Stavrou)

Namestniki (člen 209(7)), navzoči pri končnem glasovanju

João Albuquerque, Jordi Cañas, Deirdre Clune, Bernard Guetta, Nacho Sánchez Amor, Michal Wiezik

Datum predložitve

22.2.2024


POIMENSKO GLASOVANJE PRI KONČNEM GLASOVANJUV PRISTOJNEM ODBORU

27

+

PPE

Anna-Michelle Asimakopulu (Anna-Michelle Asimakopoulou), Deirdre Clune, Danuta Maria Hübner, Luděk Niedermayer, Lídia Pereira, Sirpa Pietikäinen, Aušra Seibutytė, Eleni Stavru (Eleni Stavrou)

Renew

Gilles Boyer, Jordi Cañas, Bernard Guetta, Georgios Kircos (Georgios Kyrtsos), Caroline Nagtegaal, Michal Wiezik

S&D

João Albuquerque, Eero Heinäluoma, Aurore Lalucq, Pedro Marques, René Repasi, Nacho Sánchez Amor, Alfred Sant, Paul Tang, Irene Tinagli

Verts/ALE

Claude Gruffat, Stasys Jakeliūnas, Philippe Lamberts, Piernicola Pedicini

1

-

NI

Levteris Nikolau-Alavanos (Lefteris Nikolaou-Alavanos)

4

0

ECR

Michiel Hoogeveen, Andżelika Anna Możdżanowska

ID

Valentino Grant, Antonio Maria Rinaldi

Uporabljeni znaki:

+:za

-:proti

0:žԾ

Zadnja posodobitev: 15. marec 2024
Pravno obvestilo-Varstvo osebnih podatkov