A mezőgazdasági ágazat nyersanyag- és inputárainak megugrása
15.12.2021
Írásbeli választ igénylő nagyobb interpelláció G-001004/2021
a Bizottság számára
az eljárási szabályzat 139. cikke
Martin Hlaváček
a Renew képviselőcsoport nevében
Az EU élelmiszer-ellátási lánca naponta biztosítja a kiváló minőségű élelmiszerek széles skáláját 450 millió európai számára. Ugyanakkor az olyan tényezők kombinációja, mint az EU, az USA és Ázsia gazdaságának fellendülése, valamint a világ számos ellátási láncának zavara, erős feszültségekhez vezetnek a nyersanyag- és inputpiacokon. Az energiaárak, különösen a földgáz ára, új csúcsokat érnek el, míg más inputköltségek, például a műtrágya, a tüzelőanyag, a villamos energia, a vetőmagok, a gépek és a takarmány ára is meredeken emelkedett, ami a mezőgazdasági termelők haszonkulcsát elfogadhatatlan szintre csökkentette.
A válság idején az élelmiszer-ellátás és az élelmezésbiztonság biztosítását célzó vészhelyzeti tervről szóló közelmúltbeli közleményében a Bizottság célul tűzte ki, hogy vészhelyzeti tervezés és egy európai élelmezésbiztonsági válságfelkészültségi és -reagálási mechanizmus révén fokozza az élelmiszerrendszer válsághelyzetekre való felkészültségét. Úgy tűnik azonban, hogy alábecsülték a megelőző megközelítések erősségeit.
- 1.Mérlegeli-e a Bizottság, hogy eltér a kizárólag válságkezelésen alapuló megközelítésétől, és átfogó, holisztikus stratégiát dolgoz ki a piaci válságok megelőzése érdekében, tekintettel a Bizottságnak a Szerződés szerinti hatáskörére és az egységes közös piacszervezésre annak érdekében, hogy a piaci szereplők jobban hozzáigazíthassák döntéseiket a várható piaci fejleményekhez? Egyetért-e a Bizottság azzal, hogy a megelőzésnek és a felkészültségnek együtt kell járnia a válságkezeléssel annak érdekében, hogy meg lehessen előzni a piaci helyzet további súlyosbodását, valamint a fogyasztókra, a mezőgazdaságra és az élelmiszer-ágazatra gyakorolt negatív hatásokat?
- 2.Rendelkezik-e a Bizottság egyértelmű szakpolitikai stratégiával arra vonatkozóan, hogy a jelenlegi és jövőbeli mezőgazdasági, környezetvédelmi és energiapolitikai célok és célkitűzések hogyan befolyásolják majd az EU képességét az élelmiszerválságok kezelésére és az azokra való reagálásra?
- 3.Rendelkezik-e a Bizottság konkrét intézkedésekkel annak érdekében, hogy enyhítse és orvosolja azokat a súlyos problémákat, amelyekkel egyes mezőgazdasági ágazatok – különösen a sertéshúságazat – szembesülnek az inputárak jelenlegi emelkedése során?