HLAVA I:POSLANCI, ORGÁNY PARLAMENTU A POLITICKÉ SKUPINY
KAPITOLA 1:POSLANCI EVROPSKÉHO PARLAMENTU
Článek 9:Imunitní řízení
1.Každá žádost o zbavení poslanecké imunity, s níž se příslušný orgán členského státu nebo evropský nejvyšší žalobce obrací na předsedu Parlamentu, nebo žádost současného či bývalého poslance o ochranu jeho výsad a imunit je oznámena v Parlamentu a postoupena příslušnému výboru.
2.Se souhlasem dotčeného poslance či bývalého poslance může příslušnou žádost podat jiný poslanec, kterýmůže dotčeného poslance či bývalého poslance zastupovat ve všech fázích daného řízení.
Poslanec, který zastupuje dotčeného poslance či bývalého poslance, se nepodílí na přijímání rozhodnutí ve výboru.
4.Výbor předloží návrh odůvodněného rozhodnutí, kterým doporučí přijetí či zamítnutí žádosti o zbavení imunity nebo žádosti o ochranu výsad a imunit.Pozměňovací návrhy nejsou přípustné. Je-lidaný návrh zamítnut, má se za to, že bylo přijato opačné rozhodnutí.
5.Výbor může požádat orgán dotčeného členského státu nebo případně evropského nejvyššího žalobce o informace nebo odůvodnění, které považuje za nezbytné k tomu, aby mohl zaujmout stanovisko, zda má být poslanec zbaven imunity nebo zda má být jeho imunita ochráněna.
6.Dotčený poslanec musí dostat příležitost vyjádřit se a může předložit jakékoli dokumenty nebo jiné písemné důkazy, které považuje za relevantní.
Dotčený poslanec nesmí být přítomen rozpravám ožádosti ozbavení jeho poslanecké imunitynebo ojejí ochranu, svýjimkoujeho slyšení.
Předseda výboru vyzve poslance ktomu, aby se vuvedený den a vuvedenou dobu kzáležitosti vyjádřil. Dotčený poslanec se může svého práva na vyjádření vzdát.
Jestližese dotčený poslanec vnávaznosti na tuto výzvuk vyjádřenínedostaví, má se za to, že se svého práva na vyjádření vzdal, pokud nepožádal oto, aby byl ze slyšení vuvedený den a vuvedenou dobu omluven, apokud svou žádost nezdůvodnil. Předseda výboru rozhoduje otom, zda lze žádosti oomluvu vzhledem kuvedeným důvodům vyhovět. Dotčenému poslanci není dovolenose proti tomuto rozhodnutí odvolat.
Jestližepředseda výboru žádosti oomluvu vyhoví, vyzve dotčeného poslance, aby se kdané záležitosti vyjádřil vjiný den a vjinou dobu. Jestliže se dotčený poslanec na základě této druhé výzvyke slyšení nedostaví,řízení pokračuje, aniž by byl poslanec vyslechnut. ٲší žádosti oomluvu či slyšení se již nepřijímají.
Ustanovení čl. 222 odst. 1 druhého pododstavce nebrání příslušnému výboru v tom, aby umožnil distanční účast dotčeného poslance na neveřejném slyšení o imunitě v souladu se zásadami, které výbor stanovil podle čl. 9 odst. 13, není-li tento poslanec vzhledem k výjimečným a objektivním okolnostem schopen se slyšení fyzicky zúčastnit.
7.Pokud se žádost ozbavení imunity nebo ojejí ochranu týká více obvinění, může být okaždém znich rozhodnuto zvlášť. Výbormůže ve své zprávě ve výjimečných případech navrhnout, aby se zbavení imunity nebo její ochrana vztahovala pouze na trestní stíhání aaby poslanec, dokud není rozsudek pravomocný, nemohl být zadržen čivzat do vazby, nebo aby proti němu nemohla být přijata jiná opatření, která by mu bránila ve výkonu mandátu.
8.Výbor může předložit odůvodněné stanovisko k pravomoci orgánu dotčeného členského státu nebo případně evropského nejvyššího žalobce a k přípustnosti žádosti, ale za žádných okolností se nesmí vyslovit o vině či nevině poslance, ani o tom, zda názory nebo činy, které jsou poslanci přisuzovány, odůvodňují trestní stíhání, a to ani v případě, že se výbor při posuzování žádosti podrobně seznámil se skutkovým stavem případu.
9.Návrh rozhodnutí výboru je zařazen napořad jednánínejbližšího denníhozasedání následujícího po dni, kdy byl předložen. Ktomuto návrhu nelze předkládat pozměňovací návrhy.
Rozprava se ukaždého návrhu na zbavení či zachování imunity nebona ochranu výsadyčiimunity omezí na důvody pro aproti.
Aniž je dotčen článek 180, nesmí poslanec, ojehož výsadách aimunitách se jedná,promluvit vrozpravě.
O návrhu či návrzích rozhodnutí obsažených ve zprávě se hlasuje při prvním hlasování následujícím po rozpravě.
Poté, co Parlament věc projedná, se hlasujeokaždém návrhu obsaženém ve zprávě odděleně. Jestliže byl návrh zamítnut, považuje se za přijaté opačné rozhodnutí.
10.Předseda okamžitě sdělí rozhodnutí Parlamentu dotčenému poslanci a příslušnému orgánu dotčeného členského státu nebo případně evropskému nejvyššímu žalobci spolu se žádostí, aby byl předseda informován o vývoji příslušného řízení a o soudních rozhodnutích přijatých v rámci tohoto řízení. Jakmile předseda obdrží tuto informaci, sdělí ji Parlamentu způsobem, který považuje za nejvhodnější, případně po konzultaci s příslušným výborem.
11.Výbor se zabývá těmitověcmi anakládá sveškerými dokumenty, které obdržel,sco největší důvěrností. Výbor vždy projedná žádosti týkající seimunitního řízenína neveřejné schůzi.
12.Parlament se zabývá pouze žádostmi o zbavení poslanecké imunity, které mu předložily justiční orgány nebo stálá zastoupení členských států nebo případně evropský nejvyšší žalobce.
13.Výbor vypracuje zásady pro uplatňování tohoto článku.
14.Jakýkoli dotaz příslušného orgánu členského státu nebo případně Úřadu evropského nejvyššího žalobce týkající se rozsahu výsad nebo imunit poslanců se projednává podle výše uvedených ustanovení.