KAPITOLA 4:OPATŘENÍ V PŘÍPADĚ NEDODRŽENÍ KODEXU CHOVÁNÍ
Článek 183:Sankce
1.V případě závažného porušení čl. 10 odst. 2 až 9, článku 35 nebo článku 36 přijme předseda odůvodněné rozhodnutí o uložení přiměřené sankce v souladu s tímto článkem.
Ve vztahu k čl. 10 odst. 3 nebo 4 může předseda přijmout odůvodněné rozhodnutí podle tohoto článku bez ohledu na to, zda bylo vůči dotčenému poslanci přijato okamžité opatření ve smyslu článku 182 či nikoliv.
Ve vztahu k čl. 10 odst. 6 pokud jde o zákaz veškerého psychického nebo sexuálního obtěžování stanovený v prvním pododstavci uvedeného odstavce, může předseda přijmout odůvodněné rozhodnutí podle tohoto článku až poté, co bylo v souladu s příslušnými interními administrativními postupy pro obtěžování a jeho prevenci zjištěno, že došlo k obtěžování.
2.Předseda může rovněž uložit poslanci sankci v případech, kdy se podle ustanovení tohoto jednacího řádu, včetně kodexu chování poslanců Evropského parlamentu týkající se bezúhonnosti a transparentnosti
(1), nebo podle rozhodnutí přijatého předsednictvem podle článku 25 použije tento článek.
3.Před přijetím rozhodnutí vyzve předseda dotčeného poslance k předložení písemných připomínek. Předseda může namísto toho svolat ústní slyšení, pokud je to vhodnější.
Rozhodnutí o uložení sankce je oznámeno dotčenému poslanci.
Jakmile je sankce uložena s konečnou platností, oznámí ji předseda v Parlamentu. Předsedové orgánů, výborů a delegací, jejichž členem je dotčený poslanec, jsou rovněž informováni.
Uložená sankce musí být zveřejněna na dobře viditelném místě internetových stránek Parlamentu a na stránce daného poslance na internetových stránkách Parlamentu.
4.Při posuzování nevhodného chování poslanců je nutno brát v úvahu, zda je toto chování ojedinělé, opakované či soustavné, a zvažovat míru jeho závažnosti. Rovněž se případně přihlédne k možné újmě na důstojnosti a dobré pověsti Parlamentu.
5.Uložená sankce musí být účinná, přiměřená a odrazující. Sankce může mít formu jednoho nebo více níže uvedených opatření:
(a)udělení důtky;
(b)zákaz zastupovat Parlament v meziparlamentních delegacích, na meziparlamentních konferencích a na interinstitucionálních fórech po dobu nejvýše jednoho roku;
(c)v případě porušení důvěrnosti omezení práv na přístup k důvěrným nebo utajovaným informacím na dobu nejvýše jednoho roku;
(d)ztráta nároku na příspěvek na pobyt na dobu dvou až šedesáti dnů;
(e)dočasné vyloučení ze zasedání Parlamentu nebo schůzí kteréhokoli z jeho orgánů, výborů nebo delegací, tedy z účasti na veškerých parlamentních činnostech nebo na části těchto činností, a to na dobu od dvou do šedesáti dnů, aniž by byl dotčen výkon hlasovacího práva v plénu a v tomto případě s výhradou důsledného dodržení kodexu chování.
6.V případě, že k porušování pravidel dochází opakovaně nebo pokud se poslanec odmítá podřídit opatření přijatému podle čl. 182 odst. 3, mohou být sankce stanovené v odst. 5 písm. b) až e) zdvojnásobeny.
7.Kromě toho může předseda předložit Konferenci předsedů návrh, aby bylaposlanci vsouladu spostupem podle článku 21 pozastavena jedna nebo více funkcí, které tento poslanec zastává vParlamentu, nebo aby jich byl zbaven.
8.Předseda rozhodne o tom, na jak dlouhou dobu budou sankce zveřejněny, s přihlédnutím k tomu, že minimální doba zveřejnění je bez ohledu na konec mandátu dotčeného poslance následující:
–dva roky, jedná-li se o sankce podle odst. 5 písm. a), b) a c);
–tři roky, jedná-li se o sankce podle odst. 5 písm. d) a e).
V případě méně závažných porušení však může předseda rozhodnout o kratší době zveřejnění.