4. FEJEZET:A MAGATARTÁSI SZABÁLYOK MEGSZEGÉSE ESETÉN ALKALMAZANDÓ INTÉZKEDÉSEK
183. cikk:Szankciók
1.A 10. cikk (2)–(9) bekezdése, a 35. vagy a 36. cikk súlyos megsértése esetén az Elnök e cikknek megfelelően az érintett képviselőt sújtó megfelelő szankciót megállapító, indokolással ellátott határozatot hoz.
A 10. cikk (3) vagy (4) bekezdésével kapcsolatban az Elnök e cikk alapján indokolással ellátott határozatot fogadhat el, függetlenül attól, hogy a 182. cikk szerinti azonnali intézkedést az érintett képviselő esetében korábban elrendelték-e.
A 10. cikk (6) bekezdésével kapcsolatban, a pszichológiai vagy a szexuális zaklatás bármely formájának az említett bekezdés első albekezdésében megállapított tilalmát illetően az Elnök e cikk alapján csak a zaklatásra és annak megelőzésére vonatkozó belső adminisztratív eljárással összhangban megállapított zaklatás esetén fogadhat el indokolással ellátott határozatot.
2.Az Elnök szankciót is kiróhat egy képviselőre olyan esetekben, amikor ezen eljárási szabályzat – ideértve az európai parlamenti képviselők feddhetetlenséggel és átláthatósággal kapcsolatos magatartási kódexét
(1) – vagy az Elnökség által a 25. cikk alapján elfogadott határozat e cikk alkalmazását írja elő.
3.Az Elnök az érintett képviselőt felkéri írásbeli észrevételek benyújtására a határozat meghozatala előtt. Ha az megfelelőbb, akkor az Elnök ehelyett szóbeli meghallgatást rendelhet el.
A szankciót megállapító határozatot közölni kell az érintett képviselővel.
A szankció véglegessé válását követően azt az Elnök a plenáris ülésen bejelenti. Azon szervek, bizottságok és küldöttségek elnöki tisztségét betöltő személyeket, amelyeknek a képviselő tagja, tájékoztatni kell
.
A kiszabott szankciót jól láthatóan közzé kell tenni a Parlament weboldalán és a képviselőnek a Parlament weboldalán elérhető online személyes oldalán.
4.A tanúsított magatartás értékelésekor annak súlyossága mellett figyelembe kell venni annak egyszeri, visszatérő vagy pedig állandó jellegét. Adott esetben figyelembe kell venni a Parlament méltóságát és hírnevét ért esetleges sérelmet is.
5.A kiszabott szankciónak hatékonynak, arányosnak és visszatartó erejűnek kell lennie. A szankció a következő intézkedések közül egyet vagy többet foglalhat magában:
(a)megrovás;
(b)a képviselő eltiltása attól, hogy a Parlamentet parlamentközi küldöttség tagjaként, parlamentközi konferencián vagy bármilyen intézményközi fórumon képviselje, legfeljebb egyéves időtartamig;
(c)titoktartási kötelezettség megszegése esetén a bizalmas vagy minősített információhoz való hozzáférés jogának korlátozása legfeljebb egyéves időtartamig;
(d)2–60 nap időtartamra a napidíj megvonása;
(e)a plenáris ülésen való szavazás jogának sérelme nélkül és ez esetben is a képviselők magatartási szabályainak szigorú betartása mellett, 2–60 napig terjedő időtartamra – olyan időszakban, amikor a Parlament vagy bármely szerve, bizottsága vagy küldöttsége ülésezik – ideiglenes felfüggesztés a Parlament összes tevékenységében vagy annak egy részében való részvételtől;
6.Az (5) bekezdés b)–e) pontjában foglalt intézkedések megduplázhatóak ismételt szabályszegés esetén, illetve amennyiben a képviselő megtagadja a 182. cikk (3) bekezdése szerint hozott rendelkezés teljesítését.
7.Ezenfelül az Elnök a 21. cikkben meghatározott eljárásnak megfelelően javaslatot nyújthat be az Elnökök Értekezletéhez, amely a képviselő egy vagy több, Parlamentben betöltött tisztségének felfüggesztésére vagy megvonására irányul.
8.Az Elnök dönt a szankciók közzétételének időtartamáról, figyelembe véve, hogy a közzététel minimális időtartama – az érintett képviselő mandátuma megszűnésétől függetlenül – a következő:
–az (5) bekezdés a), b) és c) pontjában említett szankciók esetében két év;
–az (5) bekezdés d) és e) pontjában említett szankciók esetében három év.
Kisebb szabálysértések esetén azonban az Elnök rövidebb közzétételi időszakról is határozhat.