Wersja, która wejdzie w życie z dniem 16 lipca 2024 r.
TYTUŁ I:POSŁOWIE, ORGANY PARLAMENTU, GRUPY POLITYCZNE
ROZDZIAŁ 4:GRUPY POLITYCZNE
Artykuł 35:Zespoły międzypartyjne
1.Poszczególni posłowie mogą tworzyć zespoły międzypartyjne w celu prowadzenia nieoficjalnej wymiany poglądów na temat konkretnych kwestii pomiędzy różnymi grupami politycznymi, zbliżenia do siebie posłów z różnych komisji parlamentarnych, a także wspierania kontaktów pomiędzy posłami a społeczeństwem obywatelskim.
2.Zespoły międzypartyjne zachowują pełną przejrzystość w swoich działaniach. Nie angażują się one w żadne działania, które mogą być odczytane jako oficjalne działania Parlamentu lub jego organów. W szczególności nie mogą one używać nazwy ani logo Parlamentu. Nie mogą one organizować w państwach trzecich wydarzeń, które zbiegają się w czasie z misją oficjalnego organu Parlamentu, w tym oficjalną delegacją obserwacji wyborów.
3.Z zastrzeżeniem spełnienia warunków określonych w Regulaminie Parlamentu dotyczących tworzenia zespołów międzypartyjnych grupa polityczna może ułatwiać ich działalność, udzielając im wsparcia logistycznego.
4.Zespoły międzypartyjne mają obowiązek składania rocznych oświadczeń dotyczących wszelkiego wsparcia, zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej, które, gdyby zostało udzielone posłowi indywidualnie, wymagałoby zgłoszenia na mocy załącznika I.
5.Przedstawiciele grup interesu mogą uczestniczyć w działaniach zespołów międzypartyjnych organizowanych w budynkach Parlamentu, na przykład biorąc udział w posiedzeniach lub innych wydarzeniach zespołu międzypartyjnego, oferując mu wsparcie lub współorganizując jego wydarzenia, wyłącznie jeśli są wpisani do rejestru służącego przejrzystości ustanowionego na mocy porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie obowiązkowego rejestru służącego przejrzystości
(1).
6.Kwestorzy prowadzą publiczny rejestr zespołów międzypartyjnych i oświadczeń, o których mowa w ust. 4. Prezydium przyjmuje szczegółowe zasady dotyczące tego rejestru i tych oświadczeń oraz ich publikowania na stronie internetowej Parlamentu.
8.W przypadku naruszenia niniejszego artykułu kwestorzy mogą zakazać zespołowi międzypartyjnemu korzystania z infrastruktury Parlamentu przez okres nieprzekraczający pozostałej części kadencji parlamentarnej.
Porozumienie międzyinstytucjonalne z dnia 20 maja 2021 r. pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą Unii Europejskiej i Komisją Europejską w sprawie obowiązkowego rejestru służącego przejrzystości (Dz.U. L 207 z 11.6.2021, s. 1).