1.Parlament môže vytvárať spoločné parlamentné výbory s parlamentmi štátov, ktoré sú pridružené kÚnii, alebo štátov, s ktorými Európska únia začala prístupové rokovania.
Tieto spoločné parlamentné výbory môžu zúčastneným parlamentom dávať odporúčania. V prípade Parlamentu sa tieto odporúčania pridelia gestorskému výboru, ktorý predloží návrhy na ďalší postup.
2.Všeobecnú pôsobnosť jednotlivých spoločných parlamentných výborov vymedzí Parlament v súlade s dohodami s tretími krajinami.
3.Spoločné parlamentné výbory sa riadia postupmi stanovenými v príslušných dohodách. Takéto postupy vychádzajú z princípu rovnosti medzi delegáciou Parlamentu a delegáciou druhého zúčastneného parlamentu.
4.Spoločné parlamentné výbory si vypracujú vlastné rokovacie poriadky a predložia ich na schválenie vrámci Parlamentu jeho Predsedníctvu a vrámci zúčastneného parlamentu tretej krajiny jeho príslušnému orgánu.
5.Vymenovanie členov delegácií Parlamentu v spoločných parlamentných výboroch a zriaďovanie predsedníctiev týchto delegácií sa uskutočnia v súlade s postupom stanoveným pre medziparlamentné delegácie.