Sveženj pomoči pri okrevanju za kohezijo in območja Evrope (REACT-EU)
REACT-EU je program za odpravo socialne in gospodarske škode, ki jo je povzročila pandemija covida-19, in pripravo zelenega, digitalnega in odpornega okrevanja gospodarstva. Njegov namen je mobilizirati dodatnih 47,5milijardeEUR za strukturne sklade vletih 2021 in 2022 in povečati prožnost pri porabi za kohezijsko politiko.
Pravna podlaga
Člena177 in322 Pogodbe odelovanju Evropske unije (PDEU).
Uredba (EU)2020/2221 Evropskega parlamenta in Sveta zdne 23.decembra2020 ospremembi Uredbe (EU) št.1303/2013, kar zadeva dodatne vire in ureditev izvrševanja, da se zagotovi pomoč za spodbujanje odprave posledic krize vokviru pandemije COVID-19 in njenih socialnih posledic ter za pripravo zelenega, digitalnega in odpornega okrevanja družbe in gospodarstva (REACT-EU).
Splošna predstavitev
Od začetka pandemije covida-19 je upočasnitev gospodarske dejavnosti po vsej Uniji povzročila veliko škodo, zlasti naraščajočo brezposelnost in oslabljeno gospodarstvo. Komisija je 28.maja2020 predlagala sveženj REACT-EU, da bi znjim ublažili posledice pandemije vregijah, ki jih je kriza najbolj prizadela. Sveženj dopolnjuje predhodna predloga, naložbeno pobudo vodziv na koronavirus (CRII) in naložbeno pobudo vodziv na koronavirus plus (CRII+), ki sta spremenili pravila za porabo kohezijske politike. Sveženj REACT-EU je sestavljen iz ciljno usmerjenih sprememb Uredbe (EU) št.1303/2013, tj.uredbe oskupnih določbah, pravnega okvira, ki ureja sedanje programsko obdobje kohezijske politike.
Predlog Komisije
Komisija je za obdobje 2020–2022 sprva predlagala, da se Evropskemu skladu za regionalni razvoj (ESRR), Evropskemu socialnemu skladu (ESS) in Skladu za evropsko pomoč najbolj ogroženim (FEAD) dodelijo dodatna sredstva vvišini 54,8milijardeEUR (vcenah iz leta2018).
Od tega skupnega zneska naj bi bilo vletu2020 poleg obstoječih programov kohezijske politike namenjenih še dodatnih 4,8milijardeEUR, za leti2021 in2022 pa vokviru evropskega instrumenta za okrevanje (NextGenerationEU) dodatna sredstva vvišini 50milijardEUR.
Za Evropski sklad za regionalni razvoj in Evropski socialni sklad naj bi bila na voljo dodatna sredstva vokviru novega tematskega cilja „spodbujanje odprave posledic krize vokviru pandemije covida-19 in priprava zelenega, digitalnega in odpornega okrevanja gospodarstva“ vokviru cilja „naložbe za rast in delovna mesta“.
Pri Evropskem skladu za regionalni razvoj naj bi se dodatni viri uporabili predvsem za naložbe vizdelke in storitve za zdravstvene službe ter za zagotavljanje podpore vobliki obratnih sredstev ali naložbene podpore za mala in srednja podjetja, vključno zoperativnimi stroški in stroški za osebje ter ukrepi za varnost in zdravje.
Pri Evropskem socialnem skladu pa naj bi se dodatni viri uporabili predvsem za ohranjanje delovnih mest, vključno sshemami skrajšanega delovnega časa in podporo samozaposlenim, za ustvarjanje delovnih mest, zlasti za osebe vranljivem položaju, podporo ukrepom za zaposlovanje mladih, razvoj znanj in spretnosti ter izboljšanje dostopa do storitev splošnega pomena na področju socialne varnosti, tudi za otroke.
Do 4% dodatnih sredstev, ki so na voljo za programe vokviru Evropskega sklada za regionalni razvoj in Evropskega socialnega sklada, se lahko dodelijo za tehnično pomoč.
Sredstva naj bi se razdelila med države članice na podlagi izvedbenega sklepa Komisije in vskladu znekaterimi merili za dodeljevanje, ki upoštevajo relativno blaginjo držav članic in obseg učinkov sedanje krize na njihova gospodarstva in družbe. Razčlenitve po regijah ni, kot je običajno na področju kohezijske politike.
Komisija je predlagala visoko stopnjo predhodnega financiranja (50%), da bi zagotovila hitro podporo realnemu gospodarstvu. Poleg tega se lahko dodatna podpora vceloti financira iz proračuna EU, ne da bi bilo potrebno nacionalno sofinanciranje, ki odstopa od običajnih pravil kohezijske politike.
Stališče Sveta
Voditelji držav in vlad EU so na vrhu Evropskega sveta, ki je potekal od 17.do 21.julija2020, potrdili proračun vvišini 47,5milijardeEUR za REACT-EU za leti2021 in2022 kot del dogovora oevropskem načrtu za oživitev gospodarstva, ta znesek pa je za5% nižji od zneska iz prvotnega predloga Komisije. Svet se je 22.julija2020 vskladu ssmernicami Evropskega sveta dogovoril odelnem mandatu za pogajanja zEvropskim parlamentom. Poudaril je, da je treba več vlagati vkulturo in turizem, ki ju je pandemija močno prizadela. Dodal je tudi novo določbo, ki omogoča sprejetje začasnih ukrepov za prožno porabo sredstev vprimeru prihodnje krize.
Vloga Evropskega parlamenta
Namen predloga REACT-EU je bil spremeniti uredbo oskupnih določbah. Sprejet je bil po rednem zakonodajnem postopku, vkaterem je Evropski parlament enakovreden Svetu, zato je bila vloga Parlamenta ključna. Odbor za regionalni razvoj je vParlamentu prevzel vodilno vlogo pri tej zadevi in 7.septembra2020 sprejel poročilo, vkaterem je predlagal številne pomembne spremembe predloga Komisije in zlasti poudaril, da je treba ohraniti prvotni proračun, ki ga je predlagala Komisija, čeprav je Evropski svet njegovo predlagal zmanjšanje. Priporočil je tudi, da se naložbe osredotočijo na zdravstveno in socialno infrastrukturo, zdravstvene sisteme in storitve za vse, vključno sčezmejnimi območji, najbolj oddaljene regije, območja, prizadeta zaradi industrijskega prehoda in odseljevanja, turizem in kulturo ter zaposlovanje mladih in prikrajšanih skupin. Poudaril je še, da je treba dodatna sredstva uporabiti tudi za proračunske obveznosti vletih2023 in2024, torej tudi po letu2022, ki ga je kot obdobje sprva predlagala Komisija. Vporočilu je bilo tudi opozorjeno, da so lahko odstopanja od običajnih pravil za porabo sredstev kohezijske politike le začasna in da je treba zaščititi načela demokratične odgovornosti. Parlament je na plenarnem zasedanju septembra2020 na podlagi poročila odbora potrdil mandat za začetek medinstitucionalnih pogajanj sSvetom. Na zadnjem trialogu 18.novembra2020 je bil sSvetom dosežen politični dogovor ob upoštevanju številnih ključnih pomislekov Parlamenta, vključno znujnim podpiranjem ciljev socialne kohezije in podnebnih ciljev pri okrevanju po krizi ter morebitnim podpiranjem pobude za zaposlovanje mladih. Vdogovoru je bil potrjen tudi julijski sklep Evropskega sveta odoločitvi proračuna REACT-EU za leti2021 in2022 vvišini 47,5milijardeEUR brez dodatnega financiranja iz kohezijskih sredstev za leto2020. Parlament je ta dogovor potrdil na plenarnem zasedanju 15.decembra2020. Uredba REACT-EU je začela veljati 24.decembra2020.
12.aprila2022 je Parlament sprejel tudi , ki predvideva več predhodnega financiranja vokviru svežnja REACT-EU. Dodatna sredstva naj bi državam članicam pomagala pri soočanju zizzivi, ki jih predstavlja izjemno veliko število beguncev iz Ukrajine. Obenem naj bi jih podprla tudi pri prehodu na odporno gospodarsko okrevanje po pandemiji covida-19.
Frédéric Gouardères