Парламентарен имунитет 

Парламентарният имунитет не е лична привилегия на отделния член на ЕП, а гаранция, че членовете на ЕП могат свободно да упражняват мандата си, без да бъдат подлагани на произволно политическо преследване. Като такъв той гарантира независимостта и почтеността на Парламента като цяло.

Членовете на Европейския парламент не могат да бъдат подлагани на каквато и да било форма на разследване, задържане или съдебно производство във връзка с изразени от тях мнения или тяхно гласуване в качеството им на членове на ЕП.

Всеки член на ЕП притежава двоен имунитет:

  • в своята държава членка, подобно на имунитета, предоставян на членове на националните парламенти; както и
  • на територията на всяка друга държава членка – имунитет от всякаква форма на задържане или съдебно производство (член 9 от Протокол № 7).

Не може да се претендира за имунитет, когато член на ЕП бъде заловен при извършване на престъпление.

Как може имунитетът да бъде снет или защитен?

При искане от страна на компетентен национален орган до Европейския парламент да бъде снет имунитетът на член на ЕП (или искане от страна на член на ЕП или на бивш член на ЕП имунитетът му да бъде защитен), председателят на Парламента обявява искането на пленарно заседание и го отнася за разглеждане от компетентната парламентарна комисия (комисията по правни въпроси).

Комисията може да поиска всякаква информация или обяснения, които счете за необходими. На съответния член на ЕП се дава възможност да бъде изслушан, като той може да представи всякакви документи или други писмени доказателства.

При закрити врати комисията приема препоръка за одобрение или отхвърляне на искането за снемане или защита на имунитета на члена на ЕП и я представя пред целия Парламент. На пленарното заседание след решението на комисията Парламентът взема решение чрез гласуване с обикновено мнозинство. След гласуването председателят незабавно съобщава на члена на ЕП и на компетентния орган на държавата членка решението на Парламента.

Членът на ЕП запазва ли мястото си дори ако имунитетът му бъде снет?

Да. Мандатът на членовете на ЕП е национален мандат; той не може да бъде отнет от друг орган. Освен това снемането на имунитета на член на ЕП не означава осъдителна присъда. То само позволява на националните съдебни органи да пристъпят към разследване или съдебен процес. Тъй като членовете на ЕП се избират съгласно националното избирателно право, ако член на ЕП бъде признат за виновен за извършване на престъпление, органите на съответната държава членка са тези, които решават дали неговият мандат се прекратява поради тази причина.