Работата на членовете на ЕП 

Европейските граждани избират членовете на ЕП, които да ги представляват. Членовете на ЕП са законодателите на ЕС и търсят отговорност от Комисията и държавите членки. Членовете на ЕП играят ключова роля по важни въпроси на нашето време, например изменението на климата, миграцията, правата на човека и начина, по който регулираме финансовите пазари.

Всекидневната работа на членовете на ЕП се състои от работата им за избирателите, разискванията в политическите групи, както и преговорите и гласуванията в комисиите и по време на пленарните сесии.

Работа в комисиите

В Парламента има няколко специализирани комисии, които обхващат широк кръг от области на политиката. Те разглеждат законодателните предложения, като изменят и приемат доклади. Комисиите също така назначават екип от членове на ЕП за провеждане на преговори със Съвета по законодателството на ЕС. Те приемат и резолюции по собствена инициатива, организират изслушвания с участието на експерти и контролират останалите органи и институции на ЕС.

Всяка комисия има между 25 и 90 постоянни членове и съответния брой техни заместници.

Всяка комисия избира председател и до четирима заместник-председатели от своите постоянни членове, които заедно съставляват „бюрото на комисията“ с мандат от две и половина години.

Парламентът може също така да съставя подкомисии и специални временни комисии за разглеждане на конкретни въпроси, както и да създава анкетни комисии за разследване на твърдения за нарушения и лошо администриране на правото на ЕС. Парламентарните комисии обичайно заседават в Брюксел. Техните разисквания се провеждат публично и по принцип са достъпни онлайн на всички официални езици на ЕС.