Poslanci odsoudili používání dezinformací Ruskem k ospravedlnění války na Ukrajině 

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

  • Parlament odmítá historické argumenty Ruska o Ukrajině jako prostředek k ospravedlnění nezákonné války 
  • Je třeba rozšířit sankce proti ruským médiím šířícím dezinformace 
  • EP je znepokojen rozhodnutím některých společností provozujících sociální média uvolnit pravidla pro ověřování faktů 

V usnesení přijatém ve čtvrtek poslanci odsuzují systematické falšování historických argumentů ruským režimem, které má ospravedlnit jeho nezákonnou útočnou válku proti Ukrajině.

Parlament v usnesení odmítá historické argumenty používané ruským režimem za účelem popírání ukrajinské historie a národní identity jako marný pokus ospravedlnit nezákonnou útočnou válku.

Kritizuje také skutečnost, že Ruská federace nepohnala nikoho k odpovědnosti za sovětské zločiny a že záměrně brání historickému výzkumu a veřejné diskusi o těchto otázkách. Tyto praktiky podle poslanců napomohly současnému ruskému režimu k tomu, aby oživil imperialistickou politiku a využíval historii ke svým zločinným záměrům.

EU musí posílit boj proti ruským dezinformacím

Parlament důrazně vyzývá EU a její členské státy, aby zvýšily a lépe koordinovaly svou snahu důsledně bojovat proti ruským dezinformacím a zahraniční manipulaci s informacemi a zahraničnímu vměšování. To je podle nich nezbytné pro ochranu integrity demokratických procesů a posílení odolnosti evropských společností.

Poslanci poukazují na potřebu aktivně prosazovat mediální gramotnost a podporovat kvalitní média a profesionální žurnalistiku, jakož i výzkum v oblasti nových technologií hybridního ovlivňování.

Usnesení rovněž vyzývá EU, aby rozšířila sankce proti ruským médiím, která vedou dezinformační kampaně podporující ruskou útočnou válku proti Ukrajině. Vyzývá členské státy, aby tyto sankce urychleně a důsledně uplatňovaly a vyčlenily dostatečné prostředky na účinné řešení této hybridní války.

Poslanci rovněž požadují, aby EU navýšila podporu nezávislých ruských sdělovacích prostředků působících v exilu, a umožnila tak vyjadřování rozmanitých názorů v ruskojazyčných médiích.

Znepokojení EP nad uvolněním pravidel pro ověřování faktů některými společnosti provozující sociální média

Parlament vyjadřuje hluboké znepokojení nad nedávnými prohlášeními vedení společností provozujících sociální média, která se týkají uvolnění pravidel pro ověřování faktů a moderování obsahu, a nad tím, že to povede k ještě snadnějšímu vedení ruských dezinformačních kampaní po celém světě.

Poslanci vyzývají Komisi a členské státy, aby v reakci na tato prohlášení společnosti Meta a sítě X důsledně prosazovaly nařízení o digitálních službách, a to i jako důležitou součást boje proti ruským dezinformacím.

Usnesení bylo přijato 480 hlasy (58 bylo proti a 48 se zdrželo hlasování).