EU musí zajistit svou vlastní bezpečnost
- Poskytnutí více zbraní a munice Ukrajině
- Společné reakce musí být podobné jako v době války
- Rozhodování o obraně by mělo být zjednodušeno
- Poslanci vítají plán ReArm Europe a požadují inovativní řešení pro financování obrany
EU se nachází na historické křižovatce, a pokud má překonat hrozby a útoky proti své bezpečnosti, pokračování ve „starých kolejích“ již nepřipadá v úvahu.
V usnesení přijatém ve středu Parlament vyzývá EU, aby přijala naléhavá opatření k zajištění vlastní autonomní bezpečnosti. To podle poslanců znamená posílení partnerství s podobně smýšlejícími partnery a výrazné snížení závislosti na zemích mimo EU.
Parlament vítá plán ReArm Europe a uvádí, že „Bílá kniha“ o budoucnosti evropské obrany, kterou by Komise a vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku měly předložit příští týden, by měla Evropské radě předložit konkrétní opatření s cílem umožnit „skutečně průlomové úsilí“ a společné reakce „podobně jako v době války“.
EU skutečně zajišťující bezpečnost
K dosažení míru a stability v Evropě musí podle poslanců EU podporovat Ukrajinu a sama se stát odolnější. „Evropa dnes čelí nejvážnějšímu vojenskému ohrožení své územní celistvosti od konce studené války.“ Parlament proto vyzývá členské státy, mezinárodní partnery a spojence v NATO, aby zrušili veškerá omezení znemožňující použití západních zbraňových systémů dodaných Ukrajině proti vojenským cílům na ruském území.
Rusko, podporované svými spojenci, včetně Běloruska, Číny, Severní Koreje a Íránu, je podle přijatého usnesení pro EU „největší přímou a nepřímou hrozbou“. Poslanci upozorňují, že nedávné kroky a prohlášení vlády USA dále zvýšily obavy ohledně budoucího postoje USA vůči Rusku, NATO a bezpečnosti Evropy, a důrazně odsuzují výhružky USA Grónsku. V této souvislosti Parlament zdůrazňuje, že „obranné úsilí EU nemůže zůstat omezené co do velikosti, roztříštěné co do rozsahu ani zdlouhavé co do realizace“. Poslanci požadují zvýšené úsilí ve vojenské oblasti, ale také v průmyslovém, technologickém a zpravodajském sektoru.
Připraveni na nejkrajnější vojenské situace
EU podle usnesení musí vytvořit „správní kapacitu, která by v případě války nebo jiné rozsáhlé krize umožnila postupovat mnohem rychleji“. Poslanci zdůrazňují význam spolupráce mezi EU a NATO a zároveň vyzývají k vytvoření plně akceschopného evropského pilíře NATO, který by byl schopen v případě potřeby jednat autonomně.
Poslanci se domnívají, že EU musí zvolit jednotnou a jasnou dlouhodobou vizi pro evropský obranný průmysl, a vyzývají členské státy k výraznému zvýšení společného zadávání veřejných zakázek na obranné vybavení. Trvají na tom, že rozhodování o evropské obraně by mělo být méně složité. Podporují vytvoření Rady ministrů obrany a přechod od jednomyslnosti k hlasování kvalifikovanou většinou v této oblasti na úrovni EU, s výjimkou rozhodnutí o vojenských operacích s výkonným mandátem.
Parlament upozorňuje, že bez podstatného zvýšení investic do obrany nebude dosaženo cílů EU v oblasti bezpečnosti a obrany, a to jak z hlediska vojenské podpory Ukrajiny, tak z hlediska zlepšení společné evropské bezpečnosti. Poslanci konstatují, že „naléhavé potřeby nemohou čekat na příští víceletý finanční rámec“ a požadují „bezodkladně prozkoumat inovativní řešení pro nalezení dodatečného financování“, jako je systém evropských obranných dluhopisů pro předběžné financování rozsáhlých vojenských investic.
Usnesení bylo přijato 419 hlasy (204 bylo proti a 46 se zdrželo hlasování).
Kontakty:
-
Snježana KOBEŠĆAK SMODIŠ
Press Officer -
Viktor ALMQVIST
Press Officer -
Hana RAISSI
Tisková atašé -
Iva LAŇOVÁ
Tisková atašé -
Markéta ŽIŽKOVÁ
Tisková atašé -
Matěj ČADEK
Tiskový atašé