Jak sledovat činnost Parlamentu 

ٳܲDZáԴ: 
 
ղٱřԴ:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Sledovat práci poslanců ve výborech či na plenárních zasedáních můžete pomocí široké škály nástrojů a informačních služeb.

Informace o plenárních zasedáních

Parlament se každoročně setkává na dvanácti plenárních zasedáních ve Štrasburku a na několika dodatečných dílčích zasedáních v Bruselu. Prohlédněte si 첹Իář na rok 2025.

V týdnech před dílčím zasedáním ve Štrasburku zveřejňuje parlamentní tiskové oddělení hlavní témata na pořadu jednání. V pátek v 11.00 navíc mluvčí Parlamentu pořádají v sále Anny Politkovské v Bruselu tiskový brífink. Další brífink se koná těsně před zahájením zasedání, a to v pondělí v 16.30 v tiskovém sále Daphne Caruanové Galiziové ve Štrasburku. Každé úterý se s novináři v sále pro tiskové konference ve Štrasburku scházejí předsedové politických skupin. Harmonogram tiskových konferencí si můžete prohlédnout zde (klikněte na „Ostatní“). Všechny brífinky je možné sledovat na internetu přes nebo . Novináři mohou pokládat dotazy i online.

Před každým dílčím zasedáním v Bruselu tiskové oddělení zveřejňuje zpravodaj a parlamentní mluvčí novináře seznamují s hlavními tématy, která na plenárním zasedání zazní.

Během plenárních zasedání vydává tiskové oddělení upozornění a tiskové zprávy, přičemž řada z nich je k dispozici ve všech jazycích EU. Texty naleznete i na internetových stránkách tiskového střediska Parlamentu. Chcete-li dostávat přehledy informací, tiskové zprávy či upozornění e-mailem, přihlaste se k jejich odběru prostřednictvím .

Je možné setkat se s tiskovými atašé v Parlamentu v sále pro tiskové konference během dílčího zasedání před hlasováním v plénu a nechat si od nich okomentovat výsledky hlasování. Kontaktovat je můžete e-mailem i telefonicky. Kontaktní seznam obsahuje i informace o jazyku atašé a oblasti politiky, kterou se zabývají.

Aktuální informace o zasedání naleznete i na účtu tiskového oddělení na X (@EuroParlPress) a Bluesky (@press.europarl.europa.eu). Na X mají i výbory. Najdete tam užitečné informace a novinky z jejich oblasti politiky.

Na tomto odkazu najdete užitečné údaje o plenárních zasedáních stávajícího a minulého funkčního období, včetně jejich délky, počtu schválených 𲵾پích a ne𲵾پích postupů, předložených pozměňovacích návrhů na zasedání a počtu hlasování.

Úřední dokumenty a podkladové materiály

Na plenárního zasedání Parlamentu najdete plenárních zasedání, dále , harmonogram hlasování, a . Můžete si tam pustit i živé vysílání či videozáznam z dílčího zasedání s tlumočením ve všech úředních jazycích EU. V přímém přenosu lze zasedání sledovat také v a prostřednictvím služby .

Před zasedáním příslušná oddělení Parlamentu připravují podkladové materiály a témata hlasování. Think tank Evropského parlamentu vypracovává krátká informační sdělení o 𲵾پích návrzích předložených k hlasování. Parlamentní webová stránka ܱǻ岹ٱí zase nabízí výběr rozhovorů s významnými poslanci, články o aktuálních otázkách nebo infografiku. Další materiál, jako jsou videozáznamy a fotografie, si můžete zdarma stáhnout na stránkách .

Každý 𲵾پí návrh je registrován ve veřejně přístupné databázi . Ta poskytuje informace o všech fázích 𲵾پího postupu a také jména poslanců, kteří mají daný 𲵾پí návrh v Parlamentu na starosti. Dalším užitečným nástrojem pro sledování návrhů předpisů je tzv. 𲵾پí vlak.

Informace o tom, jaké výhody Evropská unie přináší občanům a regionům, jsou k dispozici na stránce „ “. Hledáte-li grafy, diagramy, podcasty, tabulky či mapy se statistickými údaji uspořádanými podle jednotlivých témat, navštivte think tanku Parlamentu.

Informace o debatách a hlasováních ve výborech

Poslanci debatují 𲵾پí návrhy ve výborech a poté předloží své návrhy plenárnímu zasedání ©EP2020  

Ve výborech se kromě 𲵾پích návrhů podrobně zkoumají i usnesení či zprávy z vlastního podnětu a následně se tam o nich i hlasuje (viz parlamentní 첹Իář). Přečtěte si o těchto postupech a činnosti výborů í.

Tiskové oddělení Parlamentu rozesílá odběratelům informace o hlavních událostech nadcházejícího týdne. Tyto informace jsou k dispozici i na stránce ܱǻ岹ٱí. K odběru se můžete přihlásit . Tiskoví atašé o klíčových otázkách na pořadu jednání výborů informují na síti X. Publikují tam i tiskové zprávy nebo podrobnosti o tiskových konferencích pořádaných po hlasování ve výborech.

Účty pro jednotlivé výbory na síti X jsou uvedeny . Kontaktní údaje tiskových atašé podle oblasti politiky jsou k dispozici na internetových stránkách tiskového střediska Parlamentu.

Dokumenty a kontaktní údaje na poslance

Seznam členů každého výboru a jejich kontaktní údaje jsou k dispozici na stránkách výborů. Naleznete tu i pořady jednání, 첹Իáře schůzí a další dokumenty, například texty a pozměňovací návrhy, hlasovací seznamy a jména zpravodajů a koordinátorů výborů. Stránky nabízejí i tiskové zprávy týkající se hlasování ve výborech, hypertextové odkazy pro sledování schůzí online a studie vypracované na žádost výboru.

Před hlasováním ve výborech připravují příslušná oddělení EP podkladové materiály a následně je publikují na internetových stránkách think tanku EP a na stránce ܱǻ岹ٱí.

Akreditace

Vstup do prostor Parlamentu je povolen pouze akreditovaným novinářům. Ti dále v budovách smějí využívat prostory a zařízení určené pro média. Podrobné a praktické informace o typech akreditace naleznete na internetových stránkách tiskového střediska EP. Chcete-li podat žádost o akreditaci, klikněte .