Demokraatia ja Euroopa Parlamendi kaitse pahatahtliku välissekkumise eest 

Pressiteade 
 
 

Jaga seda lehte: 

  • Läbipaistvust, usaldusväärsust ja vastutust tuleb suurendada. 
  • Reeglid ei tohi pärssida suhtlust kodanikuühiskonnaga. 
  • Katar, Maroko, Hiina, Venemaa ja AÜE teevad Brüsselis murettekitavat lobitööd. 

Parlament nõuab välissekkumise ärahoidmiseks ja tuvastamiseks tugevamaid järelevalve- ja kontrollisüsteeme.

Neljapäeval võttis täiskogu vastu raporti ettepanekutega Euroopa Parlamendi läbipaistvuse, usaldusväärsuse ja vastutuse suurendamiseks ning korruptsiooni tõkestamiseks. Raport rõhutab, et demokraatia toimimisse püütakse sekkuda järjest rohkem ning selle vastu tuleb jõuliselt võidelda.

Muu hulgas mõistab parlament sõnaselgelt hukka korruptsiooni, rahapesu ja kuritegelikes organisatsioonides osalemise, milles süüdistatakse kolme parlamendiliiget, ühte endist parlamendiliiget ja ühte parlamendiliikme assistenti. Samuti peab parlament vajalikuks kaitsta ELi institutsioone välissekkumise eest. Selleks tuleb reformida sisereegleid ning esimese asjana tuleks ellu rakendada president Metsola 14 punktist koosnev ettepanek.

Rikkumistest teatamine ja huvide konfliktid

Raporti kohaselt tuleb kiiresti muuta ka parlamendiliikmete käitumisjuhendit ning lisada sellesse sätted karistuste, rikkumisest teatajate kaitse ning huvide konfliktide ennetamise kohta. Samuti tuleb ajakohastada vara ja parlamendivälise sissetuleku deklareerimise nõudeid ning keelata tasustatud lisatöö ä貹ٱܲ𲵾ٰsse kantud üksustes. Huvirühmad peavad saama ka edaspidi seadusandjatega suhelda, kuid sobimatute mõjutusvahendite ja altkäemaksu kasutamine ning muud kuriteod on parlamendi jaoks vastuvõetamatud.

Välissekkumine ei tohi jääda karistuseta

Kui välisriik sekkub Euroopa demokraatiasse, tuleb peatada töö kõigi ettepanekutega, mis puudutavad selle riigiga tehtavat koostööd. Samuti tuleb lõpetada igasugune rahaline abi, mis ei lähe otse kodanikuühiskonna organisatsioonidele, sõltumatutele meediaväljaannetele või humanitaarabiks.

Veel tuleks laiendada kohaldamisala ning parlamendiliikmed peaksid deklareerima kohtumised huvirühmade esindajate, sealhulgas kolmandate riikide diplomaatidega.

Endiste parlamendiliikmete tegevus

Parlament peab kahetsusväärseks, et komisjon on ELi uut sõltumatut eetikaorganit käsitleva seadusandliku ettepaneku esitamisega nii pikalt viivitanud ega suhtu selle loomisesse piisavalt nõudlikult. Loodav eetikaorgan peaks jälgima, et parlamendist lahkuvad liikmed peavad kinni kuuekuulisest lobitöö tegemise keelust. Riskiriikide huvides lobitööd tegevate endiste parlamendiliikmete pääs parlamendi ruumidesse tuleks keelata. 

Tsitaadid

Pärast hääletust ütles Euroopa Parlamendi president : „Täna vastu võetud reformiettepanekud täiendavad parlamendi usaldusväärsuse suurendamiseks juba ellu rakendatud meetmeid. Pikemas perspektiivis aitavad need hoida ära välissekkumist ja kaitsta meid autokraatlike riikide eest, kes tahavad Euroopa otsustamisprotsessi õõnestada. Tänu nendele meetmetele jääb Euroopa ühiskond vabaks ja avatuks.“

鲹ǰöö Vladimír Bilčík (EPP, Slovakkia) ütles: „Parlament peab jääma avatuks, ent kaitsma end ka korruptsiooni ja pahatahtliku välissekkumise eest. Seepärast peaksid tundlike küsimustega tegelevad töötajad läbima julgeolekukontrolli, kõik kohtumised kolmandate osapooltega tuleks avalikustada ning poliitiline suhtlus välisriikidega peaks käima üksnes parlamendi väljakujunenud suhtluskanalite kaudu.“

鲹ǰöö Nathalie Loiseau (Renew, Prantsusmaa) lausus: „Meie ettepanekud parandavad parlamendi tegevuse läbipaistvust ja kaitsevad Euroopa demokraatiat välissekkumise eest. Qatargate ja tõsiasi, et Venemaa, Hiina ja muud riigid püüavad parlamendi tööd mõjutada näitavad, et selged reeglid on hädavajalikud.“

äDzl hääletas raporti poolt 441 ja vastu 70 parlamendiliiget, erapooletuid oli 71.

Taust

Reformiettepanekud töötas välja erikomisjon ING2, mille ülesanne on võidelda Euroopa Liidu demokraatlikesse protsessidesse sekkumise ja desinformatsiooni vastu ning suurendada Euroopa Parlamendis usaldusväärsust, läbipaistvust ja vastutust. Erikomisjoni soovitused täiendavad parlamendi muude organite meetmeid.