- EL ja liikmesriigid peavad andma Ukrainale sõjalist abi oluliselt rohkem ja kiiremini.
- Venemaa peaks nõustuma 30-päevase vaherahuettepanekuga ja lõpetama kõik rünnakud Ukraina vastu.
- Nn hea tahte koalitsiooni loomine aitab jõustada võimalikku rahulepingut Euroopa juhtimisel.
Parlament võttis vastu resolutsiooni, milles rõhutab, et EL on nüüd Kiievi peamine strateegiline liitlane, kes peab aitama Ukrainal end õiguspäraselt kaitsta.
Kuna Ameerika Ühendriikide seisukoht Venemaa agressioonisõja suhtes paistab olevat muutunud ning hõlmab Ukraina avalikku süüdistamist sõja jätkumises, on EL ja selle liikmesriigid nüüdsest Ukraina peamised strateegilised liitlased ning peavad säilitama oma rolli Ukraina suurima rahastajana. Selleks et toetada Ukraina õigust enesekaitsele, peavad EL ja liikmesriigid oluliselt suurendama ja kiirendama Ukrainale hädatarviliku abi andmist.
Parlament on rahul 11. märtsil välja kuulutatud 30-päevase vaherahuettepanekuga ning ootab, et Venemaa sellega nõustub ja lõpetab kõik rünnakud Ukraina tsiviilelanike, taristu ja territooriumi vastu.
Tulevaste Vene rünnakute vältimine ja tagasi tõrjumine
Parlament mõistab teravalt hukka kõik katsed nõuda Ukraina liidritelt alistumist agressorriigile Venemaale üksnes seetõttu, et saaks välja kuulutada nn rahuleppe. Ukraina peab saama lükata tagasi rutakad kokkulepped, mis nõrgendavad keskpikas ja pikas perspektiivis Ukraina julgeolekut ning võivad anda Venemaale võimaluse Ukrainat ja muid Euroopa riike uuesti rünnata. Venemaa tulevaste rünnakute tõrjumiseks peab aga EL osalema Ukrainale tugevate julgeolekutagatiste andmises.
Lisaks rõhutab parlament resolutsioonis, et Euroopa julgeolekut käsitlevaid läbirääkimisi ei saa pidada Euroopa Liidu osaluseta, ning väljendab heameelt nn hea tahte koalitsiooni loomise üle, mis võimaldab jõustada võimalikku rahulepingut Euroopa juhtimisel. Ühtlasi väljendab parlament otsesõnu nördimust USA administratsiooni poliitika pärast teha järeleandmisi Venemaale ja rünnata Ukraina liitlasi.
ELiga ühinemine
Parlament kinnitab resolutsioonis taas, et Ukraina tulevik on ELis, ning nõuab ühinemisläbirääkimiste kiirendamist. Samuti peaksid liikmesriigid tegema ettevalmistusi Ukraina ülesehitamiseks, eraldades ja kindlustades selleks uusi ressursse. Samas on parlament kindlalt veendunud, et Venemaa peab Ukrainas tekitatud tohutu kahju eest maksma. Kõik ELi sanktsioonide alusel tõkestatud Venemaa varad tuleks seepärast konfiskeerida ja neid tuleks kasutada Ukraina kaitse ja ülesehitamise toetamiseks.
Parlament nõuab ka tõhusamate sanktsioonide kehtestamist Venemaale ning piirangute kehtestamist isikutele ja ettevõtetele, kes aitavad sanktsioonidest mööda hiilida ning tarnivad Venemaa sõjaväekompleksile sõjalist ja kahesuguse kasutusega tehnoloogiat ja varustust.
Resolutsiooni poolt hääletas täiskogul 443 ja vastu 98 parlamendiliiget, erapooletuid oli 126.
Kontakt:
-
Maris KURME
ʰõܲԾ -
Kadi HERKÜL
ʰõܲԾ