Europski izbori 

žܰԴ: 
 
Stvoreno:   
 

Podijeli ovu stranicu: 

Kako je utvrđeno u Izbornom aktu EU-a, izbori za Europski parlament održavaju se svakih pet godina. U 2024. održani su u 27 država članica EU-a od četvrtka, 6. lipnja do nedjelje, 9. lipnja.

Rezultati prijašnjih izbora

Na dinamičnoj i interaktivnoj internetskoj stranici dostupni su ukupni rezultati europskih izbora, uključujući nacionalne raščlambe, bivši sastavi svih europskih parlamenata od 1984., raščlambe po nacionalnim strankama i klubovima zastupnika od 1979. i sve rezultate na nacionalnoj razini od 2009. Osim toga, stranica nudi informacije o trendovima na europskim izborima, na primjer o rodnoj ravnoteži.

Nakon europskih izbora – konstituiranje novog parlamenta

Demokracija na djelu

  • Klubovi zastupnika (ponovno) se osnivaju nakon svakih izbora. Trenutačno postoji osam klubova zastupnika (jedan više nego u devetom sazivu). Klub zastupnika mora se sastojati od najmanje 23 zastupnika izabrana u najmanje jednoj četvrtini država članica (tj. najmanje sedam), kako je utvrđeno u članku 33. Poslovnika EP-a.


    Na prvoj plenarnoj sjednici nakon izbora novi Parlament mora izabrati svojeg predsjednika iz redova zastupnika (na obnovljiv mandat od dvije i pol godine), zajedno s 14 potpredsjednika i pet kvestora, koji zajedno čine ʰԾšٱ Parlamenta koje donosi odluke, kako je utvrđeno u člancima 16., 17. i 18. Poslovnika EP-a.

    Roberta Metsola (EPP, MT), predsjednica EP-a od siječnja 2022., ponovno je izabrana u srpnju 2024. do 2027. s 562 glasa u prvom krugu glasovanja.

  • predviđeno je da Europski parlament „izabire predsjednika Komisije”. U praksi, na temelju članka 128. Poslovnika, kandidat kojeg je predložilo Europsko vijeće predstavlja svoje političke smjernice Parlamentu, nakon čega slijedi rasprava.

    Parlament je 18. srpnja podržao Ursulu von der Leyen za drugi mandat na mjestu predsjednice Europske komisije, s 401 glasom za, tajnim glasovanjem. Uoči glasovanja Ursula von der Leyen predstavila je svoje za sljedećih pet godina tijekom rasprave sa zastupnicima u Europskom parlamentu.

  • Europsko vijeće službeno imenuje Kolegij povjerenika na temelju kandidata koje su predložile države članice, u dogovoru s izabranom predsjednicom Komisije i nakon odobrenja Europskog parlamenta. Kako je utvrđeno člankom 129. Poslovnika, novoizabrani predsjednik Komisije svakom kandidatu za povjerenika dodjeljuje odgovornost za određeno područje politika (portfelj) u skladu s političkim smjernicama koje je naveo. Nadležni odbori EP-a ocjenjuju svakog kandidata za povjerenike prije glasovanja na plenarnoj sjednici (suglasnost) o imenovanju Kolegija u cjelini.

    Sve informacije o saslušanjima svih povjerenika za potvrdu 2024. dostupne su na

    Postupak kojim Parlament odobrava Kolegij povjerenika detaljno je opisan u Prilogu VII. Poslovniku.

    Aktualni Kolegij povjerenika dobio je odobrenje Parlamenta glasovanjem 27. studenoga 2024., s 370 glasova za, 282 protiv i 36 suzdržanih, nakon rasprave na plenarnoj sjednici s predsjednicom Ursulom von der Leyen o njegovu sastavu i predloženom programu rada Komisije