Mik azok a közös munkacsoportok és hogyan jönnek létre?
A nem hivatalos, közös munkacsoportokban az EP-képviselők olyan témakörökkel foglalkoznak, amelyek nem esnek feltétlenül a Parlament általános tevékenységi körébe, a társadalom szélesebb rétege számára azonban mégis fontosak lehetnek. A közös munkacsoportok informális vitákat tartanak és segítik az EP-képviselők és a civil társadalom közötti kapcsolattartást.
A közös munkacsoportok nem hivatalos szervei a Parlamentnek, ezért nem is tükrözik annak véleményét. Nem folytathatnak olyan tevékenységet, amely összetéveszthető lenne a Parlament hivatalos tevékenységeivel.
Közös munkacsoportot az egyes parlamenti ciklusok elején lehet felállítani a Parlament öée által meghatározott feltételekkel (például a kérelmet legalább három képviselőcsoportnak kell aláírnia, valamint évente be kell nyújtani a pénzügyi érdekeltségekre vonatkozó nyilatkozatot). A képviselőcsoportok logisztikai támogatást nyújthatnak a közös munkacsoportoknak, ha azok megfelelnek ezeknek a feltételeknek.
A közös munkacsoportok elnökei kötelesek nyilatkozatban bejelenteni, ha pénzbeli vagy természetbeni támogatásban részesülnek. A nyilatkozatokat nyilvánosan is elérhetővé kell tenni, és évente frissíteni kell.