Europos Parlamentas siūlo skaidrumo ir atskaitomybės reformas 

Pranešimas spaudai 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Reaguodami į kaltinimus korupcija, europarlamentarai įsipareigojo imtis skubių priemonių, kurios panaikintų galiojančių skaidrumo taisyklių spragas.

Ketvirtadienį Europos Parlamento (EP) nariai priėmė rezoliuciją dėl įtarimų, susijusių su Kataro vykdyta korupcija, ir didesnio skaidrumo ir atskaitomybės poreikio ES institucijose (541 balsas už, du prieš, trys susilaikė). Jie yra pasibaisėję dėl įtariamų EP narių, buvusių europarlamentarų ir darbuotojų korupcijos, pinigų plovimo ir dalyvavimo nusikalstamoje organizacijoje mainais už įtaką Parlamento sprendimams. EP nariai visapusiškai remia Parlamento bendradarbiavimą vykdant tyrimą. Jie smerkia galimus Kataro bandymus daryti įtaką ir pažymi, kad tai rimtas užsienio kišimasis į ES demokratinius procesus.


Iki įtarimų patvirtinimo ar atmetimo europarlamentarai stabdo visą su Kataru susijusią teisėkūros veiklą, visų pirma pasirengimą vizų režimo liberalizavimui, ES ir Kataro susitarimo aviacijos srityje ratifikavimui ir planuojamiems vizitams. Jie taip pat ragina sustabdyti Kataro interesų grupių atstovų leidimų patekti į pastatus galiojimą, kol teisminių tyrimų metu bus gauta svarbios informacijos ir paaiškinimų.


Europos Parlamentas susirūpinęs dėl galimų interesų konfliktų, kuriuos gali sukelti papildomi europarlamentarų darbai, ypač kai jie eina vadovų, direktorių valdybų ar patariamųjų tarybų narių pareigas arba konsultuoja bankus ar bendroves, kurių vertybiniais popieriais prekiaujama biržoje. EP nariai mano, kad kiekvienos kadencijos pradžioje ir pabaigoje būtina teikti europarlamentarų turto deklaracijas. Jos būtų prieinamos atitinkamoms valdžios institucijoms ir leistų patikrinti ar kilus įtarimams deklaruotas turtas atitinka deklaruotas pajamas.


EP nariai įsipareigoja užtikrinti visišką savo šalutinių pajamų skaidrumą ir sutaria drausti skirti bet kokį išorės finansavimą EP nariams ir frakcijų darbuotojams. Jie taip pat įsipareigoja ES lygmeniu uždrausti trečiosioms šalims teikti dovanas EP nariams ir politinėms partijoms ir prašo Komisijos skubiai pateikti pasiūlymą šiuo klausimu. Savo ruožtu, europarlamentarai siūlo buvusiems EP nariams nustatyti „atšalimo“ laikotarpį, kad būtų išvengta neigiamo vadinamojo „sukamųjų durų“ reiškinio poveikio.


EP nariai įsitikinę, kad būtina sustiprinti ir padaryti privalomu , jog būtų galima nuodugniau patikrinti pareiškėjų pateiktą informaciją, o taip pat į jį įtraukti ES nepriklausančių šalių atstovus ir buvusius europarlamentarus. Siūloma įsteigti korupcijos ir netinkamų ES nepriklausančių valstybių veiksmų tyrimo komitetą bei atskirą specialų komitetą, kuriam būtų pavesta nustatyti galimus EP skaidrumo, sąžiningumo ir korupcijos prevencijos taisyklių trūkumus. Vienas iš EP pirmininkės pavaduotojų turėtų būti atsakingas už sąžiningumą ir kovą su korupcija bei užsienio kišimusi Parlamente, priduria jie.


Europarlamentarai siūlo griežčiau reguliuoti ir stebėti EP draugystės grupes, todėl ragina kvestorius parengti bei prižiūrėti draugystės grupių ir deklaracijų registrą. Be to, jie ragina pagerinti EP narių teisėkūros aiškumą ir nustatyti sistemą, kuri leistų atskleisti poveikį teisės aktų rengimui.


EP primena savo 2021 m. prašymą ir ragina Komisiją kuo greičiau pateikti pasiūlymą dėl etikos organo įsteigimo bei suderinti ES tarnautojų taisykles su ES pranešėjų apsaugos standartais. Pabrėždami Europos prokuratūros, Eurojusto, Europolo ir Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) vaidmenį kovojant su korupcija, europarlamentarai ragina toliau stiprinti Europos prokuratūros ir OLAF pajėgumus ir bendradarbiavimą bei ragina nustatyti bendras kovos su korupcija taisykles, taikomas ES institucijų nariams ir darbuotojams.