Unia zdrowotna: więcej uprawnień dla Europejskiej Agencji Leków 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

EMA będzie lepiej przygotowana na zarządzanie niedoborami leków @ I Viewfinder/AdobeStock  
  • Lepsza gotowość na wypadek sytuacji kryzysowych oraz zarządzanie produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi
  • Nowa platforma UE służąca do monitorowania i zgłaszania niedoborów leków
  • Większa przejrzystość w zakresie niedoborów, badań klinicznych i pozwoleń na dopuszczenie do obrotu

UE będzie lepiej przygotowana do zarządzania przyszłymi kryzysami zdrowotnymi dzięki skuteczniejszemu radzeniu sobie z niedoborami leków i wyrobów medycznych.

Parlament zatwierdził nieoficjalne porozumienie osiągnięte w ubiegłym roku z Radą w sprawie zwiększenia uprawnień unijnego organu regulacyjnego ds. leków 655 głosami do 31 przy 5 wstrzymujących się.


Europejska Agencja Leków (EMA) będzie lepiej przygotowana do monitorowania i łagodzenia niedoborów istotnych produktów leczniczych i wyrobów medycznych w celu reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia publicznego. Utworzone zostaną dwie "grupy sterujące ds. niedoborów", odpowiednio dla leków i wyrobów medycznych, a EMA utworzy europejską platformę monitorowania niedoborów i będzie nią zarządzać, aby ułatwić gromadzenie danych.


Wszystkie podmioty w łańcuchu dostaw będą bardziej zaangażowane, łącznie z poradami ekspertów reprezentujących pacjentów i pracowników medycznych, a także posiadaczy pozwoleń na dopuszczenie do obrotu, hurtowników i inne osoby ściśle zaangażowane w opiekę zdrowotną.


Agencja utworzy również publiczną stronę internetową zawierającą informacje na temat niedoborów. Dane dotyczące badań klinicznych oraz informacje o produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu będą udostępniane szybko i w przejrzysty sposób.


Cytat


Sprawozdawca Nicolás González Casares (S&D, ES) powiedział: “Nowe rozporządzenie zapewnia większą przejrzystość zarówno Agencji, jak i wszystkim uczestnikom łańcucha dostaw, bardziej angażując ich w ten proces i wspierając współpracę między agencjami UE. Ponadto wspierane będą badania kliniczne mające na celu opracowanie szczepionek i metod leczenia, co zwiększy przejrzystość w tych kwestiach. Nowa europejska platforma monitorowania niedoborów zapewni Agencji kluczowe narzędzie do monitorowania podaży leków i zapobiegania niedoborom. Krótko mówiąc, większa przejrzystość, większy udział, lepsza koordynacja, skuteczniejsze monitorowanie i zapobieganie.”


Kolejne kroki


Po ostatecznym głosowaniu na posiedzeniu plenarnym tekst zostanie wkrótce opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE. Rozporządzenie będzie stosowane od 1 marca 2022 roku.

Kontekst


W ramach tworzenia Komisja zaproponowała w dniu 11 listopada 2020 r. nowe ramy bezpieczeństwa zdrowotnego dostosowane do przyszłych wyzwań zdrowotnych, oparte na , które obejmują dotyczący zwiększenia uprawnień .

 

Udostępnij tę stronę: