Jak śledzić prace Parlamentu Europejskiego 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Służby Parlamentu udostępniają szeroką gamę narzędzi i usług informacyjnych, które ułatwiają śledzenie prac komisji i przebiegu sesji plenarnych.

Obsługa medialna sesji plenarnych

Parlament zbiera się co roku na dwanaście sesji plenarnych w Strasburgu i kilka mini-sesji w Brukseli. Zobacz kalendarz na rok 2025.

W tygodniu poprzedzającym każdą sesję w Strasburgu służby prasowe Parlamentu publikują biuletyn informacyjny. Zawiera on główne tematy porządku obrad. W piątki o godz. 11.00 w sali prasowej im. Anny Politkowskiej w Brukseli Parlament organizuje również briefing prasowy z rzecznikami grup parlamentarnych. W poniedziałki o 16.30 w sali prasowej im. Daphne Caruany Galizii w Strasburgu odbywa się ponadto krótki briefing przed sesją plenarną. We wtorki w sali prasowej w Strasburgu z dziennikarzami spotykają się przywódcy grup politycznych. Harmonogram konferencji prasowych można sprawdzić tutaj (kliknij „inne”). Wszystkie briefingi są transmitowane i nagrywane. Dziennikarze mogą również zadawać pytania na odległość.

Przed każdą mini-sesją w Brukseli służby prasowe publikują biuletyn, a rzecznicy prasowi Parlamentu informują dziennikarzy o głównych tematach porządku obrad plenarnych.

Podczas sesji plenarnych służby prasowe wydają powiadomienia i komunikaty prasowe. Wiele z nich jest dostępnych we wszystkich językach Unii. Można je znaleźć na stronie internetowej biura prasowego Parlamentu. Aby otrzymywać briefingi, komunikaty prasowe i powiadomienia pocztą elektroniczną, należy .

W sali prasowej Parlamentu podczas sesji poprzedzających głosowania plenarne są dostępni rzecznicy prasowi, którzy wyjaśniają wyniki głosowania. Można się z nimi skontaktować za pośrednictwem poczty elektronicznej i telefonicznie, w zależności od języka i obszaru polityki.

Bieżące informacje na temat sesji można znaleźć na koncie służb prasowych Parlamentu na X oraz Bluesky . Również każda z komisji parlamentarnych ma , na których publikowane są przydatne informacje i aktualizacje związane z pracami poszczególnych komisji.

Tu można znaleźć przydatne dane dotyczące wszystkich sesji plenarnych  poprzednich oraz obecnejj kadencji, w tym czas ich trwania, liczbę przyjętych procedur ustawodawczych i nieustawodawczych, poprawki zgłoszone na sesję oraz liczbę głosowań.

Dokumenty urzędowe i informacje ogólne

Strona internetowa Parlamentu Europejskiego poświęcona posiedzeniom plenarnym zawiera porządek obrad, przedłożone teksty i poprawki, harmonogramy głosowań, listy głosowań i wyniki głosowań, a także i , z tłumaczeniem na wszystkie języki urzędowe Unii. Sesje można również oglądać za pośrednictwem, oraz ..

Przed sesją służby parlamentarne przygotowują materiały informacyjne dotyczące tematów debat i głosowań. Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego przygotowuje opracowania na temat wniosków legislacyjnych, nad którymi posłowie będą głosować. Strona z ٳܲԴś oferuje wybór wywiadów z czołowymi posłami do Parlamentu oraz artykuły na temat aktualnych zagadnień, a także infografiki. udostępnia dodatkowe materiały wideo i zdjęcia do bezpłatnego pobrania.


Każdy wniosek legislacyjny rejestruje się w . To aktualizowana na bieżąco publiczna baza danych. Można tam znaleźć dokumenty dotyczące każdego etapu procedury oraz nazwiska posłów odpowiedzialnych w Parlamencie za dany akt prawny. Kolejnym przydatnym narzędziem do śledzenia projektów aktów prawnych jest legislacyjny rozkład jazdy.

Na stronie „ ” można znaleźć informacje o tym, jakie korzyści przynoszą obywatelom i regionom unijne decyzje. Z kolei na specjalnej stronie są dostępne wykresy, diagramy, podcasty, tabele i mapy z danymi statystycznymi uporządkowanymi tematycznie.

Posłowie dyskuą wnioski legislacyjne w komisjach przed złożeniem swoich rekomendacji na sesję plenarną.  

Śledzenie dydkusji oraz głosowań w komisjach parlamentarnych

Wnioski legislacyjne, rezolucje i sprawozdania z własnej inicjatywy, zanim zostaną poddane debacie i głosowaniu na posiedzeniu plenarnym, są przedmiotem analizy i głosowania w komisjach parlamentarnych (patrz kalendarz prac parlamentarnych). Tutaj znajdziesz ɾę informacji o tych procedurach i pracach komisji.

Służby prasowe Parlamentu wysyłają informacje o najważniejszych wydarzeniach nadchodzącego tygodnia. Te informacje są również dostępne na stronie z ٳܲԴś. można zapisać się na listę mailingową. Rzecznicy prasowi korzystają z X i za jego pośrednictwem informują o najważniejszych kwestiach w porządku obrad komisji, wydają komunikaty prasowe i podają szczegóły konferencji prasowych po głosowaniach w komisjach.

Konta służb prasowych poszczególnych komisji na X znajdują się . Dane kontaktowe rzeczników prasowych odpowiedzialnych za poszczególne obszary polityki i komisje znajdują się na stronie internetowej biura prasowego Parlamentu.

Dokumenty i dane kontaktowe posłów do Parlamentu

Lista członków każdej komisji i ich dane kontaktowe znajdują się na stronach internetowych komisji. Można tam też znaleźć porządki obrad, kalendarze posiedzeń i inne dokumenty z posiedzeń, takie jak teksty i poprawki, listy głosowań, nazwiska sprawozdawców i koordynatorów komisji. Na stronach internetowych komisji dostępne są również komunikaty prasowe związane z głosowaniami w komisjach, łącza do oglądania posiedzeń online oraz badania przeprowadzone na wniosek komisji.

Służby Parlamentu przed głosowaniami w komisjach przygotowują materiały pomocnicze. Można je znaleźć na stronie internetowej Biura Analiz Parlamentu Europejskiego oraz na stronie Parlamentu z ٳܲԴś.

Akredytacja

Aby mieć dostęp do pomieszczeń Parlamentu i korzystać z dostępnych pomieszczeń i zasobów, dziennikarze potrzebują akredytacji. Na stronie internetowej biura prasowego Parlamentu można znaleźć szczegółowe i praktyczne informacje na temat dostępnych rodzajów akredytacji. Kliknij tutaj, aby .

 
 

Udostępnij tę stronę: