Ako sledovať prácu Parlamentu: od výborov po plenárne schôdze
Parlament poskytuje širokú škálu nástrojov a informačných služieb, ktoré vám pomôžu sledovať prácu výborov a plenárne schôdze.
Plenárne schôdze
Každý rok sa koná dvanásť plenárnych schôdzí Parlamentu v Štrasburgu a niekoľko ďalších v Bruseli. Pozri 첹Իá na rok 2025.
V týždni pred každou schôdzou v Štrasburgu vydáva tlačové oddelenie Parlamentu informačný spravodaj o hlavných témach na programe schôdze. V piatok o 11.00 h takisto usporadúva v tlačovej miestnosti Anny Politkovskej v Bruseli tlačový brífing s hovorcami parlamentných skupín. Tlačový brífing „na poslednú chvíľu“ sa koná v pondelok v týždni plenárnej schôdze o 16.30 h v tlačovej miestnosti Daphne Caruanovej Galiziovej v Štrasburgu. Lídri politických skupín pravidelne informujú novinárov v tlačovej miestnosti v Štrasburgu v utorok. Harmonogram tlačových konferencií si možno pozrieť tu (kliknite na „Iné“). Všetky brífingy sa . Novinári môžu klásť otázky aj na diaľku.
Tlačové oddelenie vydáva informačný spravodaj pred každou dodatočnou schôdzou, ktorá sa koná v Bruseli, a hovorcovia Parlamentu informujú novinárov o hlavných témach na programe schôdze.
Počas plenárnych schôdzí vydáva tlačové oddelenie upozornenia a tlačové správy (mnohé dostupné vo všetkých jazykoch EÚ), ktoré sú k dispozícii na webových stránkach tlačového strediska Parlamentu. Ak chcete dostávať informačné spravodaje, tlačové správy a oznámenia pre médiá e-mailom, prihláste sa na .
Tlačových atašé možno počas plenárnych schôdzí zastihnúť v tlačovom stredisku pred hlasovaním v pléne, sú tiež k dispozícii pre vysvetlenie výsledkov hlasovania. Možno ich kontaktovať e-mailom a telefonicky – v závislosti od jazyka a politickej oblasti.
Najaktuálnejšie informácie o plenárnej schôdzi sa poskytujú prostredníctvom účtov tlačového oddelenia Parlamentu na sociálnej sieti X a Bluesky (). ýǰ majú takisto svoje , kde uverejňujú užitočné informácie a aktualizácie týkajúce sa ich príslušných oblastí politiky.
Dostupné sú aj užitočné informácie o plenárnych zasadnutiach v aktuálnom a predchádzajúcich legislatívnych obdobiach vrátane ich trvania, počtu prijatých legislatívnych a nelegislatívnych materiálov, pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k materiálom podané na schôdzi a počty hlasov.
Oficiálne dokumenty a podkladové informácie
Webové stránky Parlamentu venované plenárnym schôdzam obsahujú programy schôdze, texty a pozmeňujúce návrhy, harmonogramy hlasovania, hlasovacie zoznamy a výsledky hlasovania, ako aj plenárnych schôdzí s tlmočením do všetkých úradných jazykov EÚ. Všetky rozpravy v pléne možno sledovať naživo na , v a prostredníctvom služby .
Pred každou schôdzou pripravujú útvary Parlamentu podkladové materiály o témach rozpráv a hlasovaní. Výskumná služba Európskeho parlamentu pripravuje brífingy o legislatívnych návrhoch, o ktorých budú poslanci hlasovať, a na ٰá Spravodajstvo Parlamentu možno nájsť výber rozhovorov s poprednými poslancami a článkov o aktuálnych otázkach, ako aj infografík. poskytuje ďalšie videá a audiovizuálne materiály na stiahnutie zadarmo.
Každý legislatívny návrh sa registruje a sleduje vo verejne dostupnej databáze s názvom , kde možno nájsť dokumenty pre každú fázu postupu a mená poslancov, ktorí riadia prácu na predmetnej legislatíve v Parlamente. íԲ postup je ďalším užitočným nástrojom na sledovanie návrhov právnych predpisov.
Informácie o tom, ako sú rozhodnutia EÚ prospešné pre občanov a regióny, možno nájsť na ٰá . Na webových stránkach výskumnej služby Európskeho parlamentu s názvom možno nájsť grafy, tabuľky, podcasty, ľy a mapy so štatistickými údajmi rozdelené podľa témy.
Pokrytie diskusií a hlasovaní vo výboroch
Predtým, ako sa o legislatívnych návrhoch, uzneseniach a iniciatívnych správach diskutuje a hlasuje v pléne, pripravujú sa k nim stanoviská a hlasuje sa o nich v parlamentných výboroch (pozri parlamentný 첹Իá). Viac o týchto postupoch a práci výborov možno nájsť tu.
Tlačové oddelenie Parlamentu zasiela informácie o najdôležitejších udalostiach nadchádzajúceho týždňa, ktoré sú k dispozícii aj na ٰá Spravodajstvo. Do distribučného zoznamu sa môžete prihlásiť . Tlačoví úradníci používajú kontá na sociálnej sieti X na informovanie o kľúčových otázkach na programe výboru a na zverejňovanie tlačových správ a podrobností o tlačových konferenciách po hlasovaní vo výbore.
Účty tlačových oddelení jednotlivých výborov na sociálnej sieti X možno nájsť . Kontaktné údaje tlačových atašé pre jednotlivé výbory zaoberajúcich sa konkrétnymi oblasťami politiky sú dostupné na webových stránkach tlačového strediska Parlamentu.
Dokumenty a kontaktné údaje poslancov
Zoznam členov každého výboru a ich kontaktné údaje možno nájsť na webových stránkach výboru. Na týchto stránkach možno takisto nájsť programy schôdzí, 첹Իáe a iné dokumenty na schôdze, ako sú texty správ a pozmeňujúce návrhy, zoznamy hlasovaní, mená spravodajcov a koordinátorov výborov. Na webových stránkach výborov sú dostupné aj tlačové správy týkajúce sa hlasovaní vo výboroch, hypertextové odkazy na sledovanie schôdzí online a štúdie vypracované na žiadosť výboru.
Podkladové materiály pripravujú útvary Parlamentu pred hlasovaním vo výboroch a nachádzajú sa na webových stránkach výskumnej služby EP, ako aj na ٰá Spravodajstvo.
徱á
Na vstup do priestorov Parlamentu a použitie miestností a zdrojov, ktoré sú pre nich k dispozícii, potrebujú novinári akreditáciu. Podrobné a praktické informácie o typoch akreditácie možno nájsť na webovej ٰá tlačového strediska Parlamentu. Ak chcete , kliknite na odkaz.