Korupcijski škandal: Poslanci vztrajajo pri reformah za večjo preglednost in odgovornost
- Vse aktivnosti, povezane s Katarjem, je treba ustaviti, predstavniki katarskih interesov nimajo vstopa v Evropski parlament
- Vzpostavitev preiskovalnega odbora za preiskavo primerov korupcije s strani tretjih držav in poseben odbor o transparentnosti
- Poziv k prepovedi prejemanja donacij evropskim poslancem in političnim strankam iz tretjih držav na ravni EU
- Evropski poslanci morajo izpolniti izjavo o premoženju na začetku in na koncu svojega mandata
Parlament se je na nedavne obtožbe odzval s takojšnjimi spremembami in zahtevami po ukrepih, s katerimi bi zapolnili vrzeli v trenutno veljavnih pravilih glede transparentnosti.
Po torkovi razpravi je Parlament sprejel resolucijo glede sumov korupcije s strani Katarja ter glede večje potrebe po preglednosti v institucijah EU. Resolucijo je sprejel s 541 glasovi za, 2 proti in 3 vzdržanimi glasovi.
Poslanke in poslanci so zgroženi spričo nedavnih obtožb, da so sedanji in nekdanji poslanci Evropskega parlamenta ter zaposleni v Parlamentu vpleteni v korupcijo, pranje denarja in sodelovanje v kriminalni organizaciji. Hkrati podpirajo polno sodelovanje Parlamenta v okviru preiskave, ki še poteka, in opozarjajo, da so pri zaznavanju korupcije odpovedali notranji sistemi. Prav tako so poslanke in poslanci obsodili domnevne poskuse podkupovanja s strani Katarja, kar bi predstavljalo resno tuje vmešavanje v evropsko demokracijo.
Takojšnja prekinitev vsega zakonodajnega dela, povezanega s Katarjem
Poslanke in poslanci so med takojšnjimi ukrepi prekinili vse delo na zakonodajnih besedilih, povezanih s Katarjem, zlasti glede vizumske liberalizacije in sporazuma med EU in Katarjem o letalstvu, pa tudi načrtovane obiske, dokler se zadeve ne razjasnijo. Prav tako zahtevajo prepoved vstopa predstavnikom katarskih interesov v Evropski parlament, dokler sodne preiskave ne bodo dale jasnih rezultatov.
Sprememba parlamentarnih pravil
Parlament je zaskrbljen zaradi morebitnih konfliktov interesov zaradi “postranskih zaposlitev”, zlasti ko posamezni poslanke oziroma poslanci delujejo kot menedžerji, so člani odborov direktorjev oziroma svetovalnih odborov, svetovalci bankam, multinacionalnim podjetjem ali podjetjem, uvrščenim na borzo. Poslanke in poslanci podpirajo sistem prijav premoženja na začetku in ob koncu mandata. Izjave o premoženju bi lahko bile dostopne le pristojnim organom in bi jih bilo mogoče preveriti, če pride do utemeljenih obtožb.
Poslanke in poslanci so se tudi zavezali k zagotavljanju popolne transparentnosti glede njihovih dodatnih prihodkov in se odločili za prepoved kakršnega koli zunanjega financiranja poslank in poslancev ter zaposlenih v političnih skupinah. Parlament si bo prizadeval za uveljavitev prepovedi prejemanja donacij evropskim poslancem in političnim strankam iz tretjih držav na ravni EU, zato Evropsko komisijo poziva k pripravi ustreznega zakonodajnega predloga. Po izteku poslanskega mandata evropskih poslank in poslancev bi bilo treba uvesti t.i. “obdobje mirovanja”, da bi preprečili pojav “vrtljivih vrat”, še meni Parlament.
Poslanke in poslanci želijo razširiti pristojnosti na predstavnike tretjih držav in nekdanje evropske poslanke in poslance in ga okrepiti tako, da bi omogočal bolj temeljito preverjanje informacij. Parlament se je prav tako zavzel za oblikovanje preiskovalnega odbora po koncu preiskave in sojenj, ki bo preiskal primere korupcije in neprimernega ravnanja s strani tretjih držav, ter za vzpostavitev posebnega odbora, ki bo pregledal vrzeli v okviru pravil Parlamenta in predlagal spremembe. Kot še menijo poslanke in poslanci, bi morali imenovati podpredsednika Evropskega parlamenta, pristojnega za preverjanje integritete, boj proti korupciji in proti tujemu vmešavanju.
Resolucija še navaja, da morajo biti parlamentarne skupine prijateljstva ustrezno regulirane in nadzorovane, če želijo delovati tudi v prihodnje. Poslanke in poslanci so zato od kvestorjev zahtevali izvajanje obstoječih pravil in vzpostavitev dostopnega in posodobljenega registra. Zahtevajo tudi informacije o “zakonodajnih sledeh”, ki bodo razkrite ob predlaganih besedilih in dopolnilih.
Sodelovanje z drugimi institucijami in agencijami EU
Parlament poziva Evropsko komisijo, naj končno predstavi predlog za vzpostavitev Neodvisnega etičnega odbora, ki ga je Parlament predlagal septembra 2021, in priporoči izboljšave tako, da bi jo uskladili z direktivo o žvižgačih. Slednjo bo Parlament v vsakem primeru uporabljal v notranjih postopkih. Prav tako izpostavlja vlogo urada evropskega javnega tožilca (EPPO), Eurojusta, Europola in agencije OLAF, poziva k tesnejšemu sodelovanju med EPP in OLAF in k skupnim pravilom glede boja proti korupciji za člane in zaposlene v institucijah EU.
Kontakti:
-
Kyriakos KLOSIDIS
Press Officer