Борба със сексуалното насилие над деца онлайн: действията на ЕС
Европейският парламент иска ефективни правила срещу сексуалното насилие над деца в онлайн платформи, без да се поставя под въпрос правото на личен живот.
В интернет расте броят на материалите, в които деца участват (или изглежда, че участват) в сексуални актове. През 2022 г. бяха подадени рекорден брой от над 32 милиона сигнала за онлайн материали, показващи сексуални злоупотреби на деца.
Законодателството на ЕС относно сексуалното насилие над деца
Европейският съюз е приел . Част от усилията в тази насока са свързани с доразвиване на съществуващите правила, чието начало е положено през 2011 г.
През ноември 2023 г. парламентарната комисия по граждански свободи прие доклад относно предложението за регламент, насочен към предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца.
Правила от 2021 г. позволяват на цифровите платформи да търсят и премахват съдържание, съдържащо сексуално насилие над деца и публикувано на техните уебсайтове. Тези правила включват . Европейският парламент работи по предложение за установяване на постоянни правила, които ще уреждат начина, по който платформите могат да откриват материали, съдържащи сексуално насилие над деца.
Защита на личния живот
Европейският парламент иска да намери баланс между защитата на децата в цифровата сфера и опазването на основни права като неприкосновеността на личния живот.
Позицията на депутатите относно новите правила не одобрява практики като широкомащабното сканиране на интернет съдържание, наблюдението на общо основание на частни комуникации или създаването на задни вратички в приложения за отслабване на криптирането.
Отговорността на доставчиците: оценка на риска и смекчаване на опасността
Съгласно предложеното законодателство доставчиците на хостинг услуги и приложения за чат ще бъдат задължени да извършват оценка на риска за наличие на сексуално съдържание, включващо деца. След като нивото на риск бъде определено, ще трябва да бъдат взети мерки за намаляване на опасността.
Регламентът включва обширен списък с потенциални мерки, които доставчиците могат да предприемат. Сред тях са разработването на продуктите или услугите по начин, който избягва евентуалните вреди, въвеждането на задължителен родителски контрол, установяването на механизми за докладване на потребители и използване на системи за проверка на възрастта на потребителите.
Регламентът също така въвежда задължителни изисквания за услуги, насочени към деца, както и за платформи, използвани предимно за разпространение на порнографско съдържание, и за определени услуги за чат в игрите.
Доставчиците ще могат сами да избират какви технологии да използват, за да изпълнят своите задължения. Изискванията към по-малките фирми се предвижда да бъдат облекчени.
Съдебни заповеди само в крайни случаи
Ако създателите на комуникационни услуги не изпълняват задълженията си, съдебните власти ще могат да издават заповед за откриване на съдържание. Такава заповед ще принуждава доставчика да използва определени технологии за откриване на известни или нови материали за сексуално насилие над деца.
До съдебни заповеди ще се прибягва само ако има основателно подозрение, че отделни потребители или групи от лица са свързани с разпространението на материали, съдържащи сексуално насилие над деца.
Заповедите ще бъдат за ограничен период от време, като криптираните разговори от край до край и текстовите съобщения ще бъдат извън техния обхват. Този подход има за цел да гарантира запазването на неприкосновеността на личния живот и сигурността на ползвателите на цифрови услуги.
Подкрепа за жертви
Предложението също така включва създаването на Европейски център за закрила на детето. Центърът ще получава, филтрира, оценява и препраща доклади за съдържание със сексуални злоупотреби на деца до национални органи и Европол. Освен това центърът ще подпомага националните органи, ще провежда разследвания и ще налага глоби.
Предложението на Комисията предвижда право на жертвите да изискват информация за онлайн материал, който ги изобразява, както и право да поискат премахването на това съдържание. Парламентът разширява тези права, като включва правото на получаване на подкрепа и помощ от Европейския център за закрила на детето, както и от властите на национално ниво.
Следващи стъпки
Парламентът одобри своята позиция за преговори през ноември 2023 г. и е готов да започне преговори със страните от ЕС, за да бъде определен окончателният текст на законодателството.
Действието на временните правила, които освобождават цифровите компании от изискванията за защита на личния живот, докато търсят съдържание, свързано със сексуално насилие над деца, ще изтече през август 2024 г. За да има правна яснота, през февруари 2024 г. Парламентът и Съветът постигнаха споразумение за удължаване на срока на тези изключения до април 2026 г. Парламентът одобри споразумението през април 2024 г.
Едновременно с това двете законодателни институции работят за постигане на споразумение относно дългосрочната правна рамка и за избягване на допълнителни удължавания на временните изключения.