Zdravotní krize: Jak EU lépe připravit
Zdravotní hrozby žádné hranice neuznávají. Pandemie koronaviru toho byla příkladem. Program EU pro zdraví má posílit evropský zdravotní systém tak, aby podobné nečekané krize zvládal.
Pandemie koronaviru jasně vyjevila, že unijní země potřebují v krizové době mnohem lépe spolupracovat. Kromě toho se ukázalo, že má smysl v oblasti zdravotnictví posílit i koordinační roli Evropské komise, a tím EU jako celku. Žádné viry ani jiné nemoci totiž státní hranice nezastaví.
Aby pomohli zdravotnickým systémům EU lépe se vypořádat s potenciálními budoucími krizemi, přijali poslanci 9. března (EU4Health) na období 2021–2027.
Rozpočet programu ve výši 5,1 miliardy eur umožní EU lépe se připravit na hlavní přeshraniční zdravotní hrozby a současně zajistí cenově dostupné léky a zdravotnické prostředky. 20 % z celkového rozpočtu půjde na podporu zdraví a prevenci nemocí (řešením zdravotních rizik, jako je škodlivé užívání alkoholu a tabáku).
Přestože za své zdravotnictví jsou odpovědné především přímo jednotlivé členské země, EU je může různými cestami podpořit – a to i díky jednotné legislativě.
dzܱíí: Přehled opatření EU, která podporují zdraví obyvatel
Kromě lepší ochrany před krizemi a lepšího řízení, když krize přesto udeří, může EU hlavně posílit jednotlivé národní systémy zdravotní péče. Program EU pro zdraví proto podpoří jak inovace, tak investice do nich, a mimo jiné urychlí boj proti rakovině.
Priority programu "EU pro zdraví"
- chránit obyvatele před vážnými mezinárodními zdravotními hrozbami
- zvýšit dostupnost léků
- posílit systémy zdravotní péče zemí EU
EU pro zdraví je součástí plánu na záchranu ekonomiky po koronaviru.
K novému programu EU v oblasti zdraví přijali poslanci svůj postoj 13. listopadu. Vyzvali k vytvoření mechanismu pro zdravotní reakci s cílem posílit spolupráci na úrovni EU v dobách krize. Zároveň požadují zavedení monitorovacího systému, který by upozorňoval na nedostatek léků a zdravotnických prostředků. Chtějí se více zaměřit na prevenci nemocí a digitalizaci záznamů o pacientech, které by usnadnily ošetření pacienta v naléhavé situaci nebo v jiné unijní zemi.
V prozatímní dohodě o dlouhodobém rozpočtu EU na období 2021-2027 z 10. listopadu poslanci prosadili zvýšení částky, která je tomuto programu určena. Původní balíček 1,7 miliard eur, který navrhovaly členské státy, byl navýšen na 5,1 miliard eur.
Pandemie koronaviru ukázala, že potřebujeme zdravotnictví posunout na evropskou úroveň. Parlament se zasadí za to, aby všechny fondy pro zdravotnictví měly přidanou hodnotu a sloužily k ochraně zdraví Evropanů.
Program pokryje období mezi roky 2021-2027, přičemž jako první se bude soustředit na zahlazení toho, co napáchal koronavirus.
Co program EU pro zdraví pokrývá?
Mezinárodní hrozby a jak se jim bránit
Program si klade za cíl všechny následující věci: prevenci, připravenost, bedlivé sledování vývoje, rychlou odpověď a lepší koordinaci v případě krizového scénáře. Chce vybudovat rezervy léků a ochranných pomůcek a zajistit dostatek lékařů a odborníků, připravených okamžitě zakročit.
K tomu dál běží i “RescEU” (součást mechanismu civilní ochrany). Zatímco ten zajišťuje prvotní rychlou reakci na nastalou krizi, EU pro zdraví pomůže s dlouhodobým řešením – zajistí dostatek léků a lékařských týmů. Program rovněž podpoří úsilí o digitalizaci zdravotní péče a vytvoření evropského datového prostoru pro údaje týkající se zdraví.
Léky dostupné pro všechny
EU si dala za úkol hlídat i případný nedostatek léků, ochranných pomůcek a dalšího materiálu – a snížit svou závislost na dodávkách ze třetích zemí. Chystá se také podporovat výzkum a vývoj – a to vše ekologickou cestou.
Podpora systémů zdravotní péče a pracovníků ve zdravotnictví
Zdravotnictví jednotlivých zemí by se do budoucna mělo stát odolnějším a efektivnějším. K tomu by měly pomoct peníze na prevenci nemocí, sdílení poznatků mezi odborníky, celosvětová spolupráce a zlepšení dostupnosti zdravotní péče.
Jak se chránit dlouhodobě
EU pro zdraví se zaměřuje na následující:
- poskytování kvalitní péče dostupné všem a odstranění nerovnosti v přístupu ke zdravotnictví
- využívání digitálních inovací
- boj s nenakažlivými nemocemi skrze šDZáí diagnostiky, prevence a péče – to se týká především rakoviny (skrze ), kardiovaskulárních onemocnění, diabetu a duševního zdraví (cílem je snížit předčasná úmrtí o třetinu, a to do roku 2030)
- prosazování rozumné míry používání antibiotik a boj s antimikrobiální rezistencí
- šDZáí ǴčDZԴDzپ v členských státech
- podporu iniciativ jako je , která propojuje profesionály v tomto oboru)
- boj se znečištěním a otázku demografických změn – například stárnutí populace
Příklady toho, co bude EU pro zdraví financovat, aby posílila národní systémy:
- podporu a poradenství na míru jednotlivým zemím
- školení lékařů a zdravotnických týmů, které bude možné nasadit po celé EU
- pravidelné kontroly připravenosti jednotlivých států
- klinické testy pro urychlení vývoje očkovacích látek a léků
- přeshraniční spolupráci
- odborné studie, sběr dat a porovnávání
Další investice do zdravotnictví potečou i skrz jiné evropské programy, například přesně cílený , program nebo Evropský sociální fond plus (ESF+).
Parlament chce Evropskou zdravotní unii
Na červencovém plénu se poslanci usnesli na základních principech budoucí sjednocené evropské zdravotní péče. Je podle nich potřeba se z koronavirové krize poučit a žádají o vytvoření Evropské zdravotní unie, která by se silnějšími nástroji byla schopna všem budoucím nouzím čelit lépe.
představile Komise 11. listopadu. Má posílit jednak možnosti krizového řízení ze strany EU pro řešení vážných přeshraničních zdravotních hrozeb a jednak roli Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).
V usnesení ze 17. dubna však Parlament zároveň požaduje i dostatečné finance na vybudování odolnějšího zdravotnictví v jednotlivých zemích.
EU pro zdraví (EU4Health)
Další informace
- Přijaté texty: Program EU pro zdraví
- Sledujte debatu česky
- Tisková zpráva: Parlament schválil nový program „EU pro zdraví“ (9. 3. 2021)
- Briefing: EU4Health programme 2021-2027 (březen 2021, anglicky)
- Briefing: EU4Health programme (únor 2021, anglicky)
- Zvláštní výbor EP pro boj proti rakovině
- Studie: EU Public Health Policies (září 2019, anglicky)
- Briefing: Cross-border threats to health (leden 2020, anglicky)