Cena Karla Velikého pro mladé Evropany: Seznamte se s vítězi pro rok 2023
Letošní Cenu Karla Velikého pro mladé Evropany vyhrála belgická jazyková aplikace pro uprchlíky.
Každý rok vybírá národní a evropská porota jeden projekt z každé země EU, který se stane vítězem prvního – národního – kola soutěže o Cenu Karla Velikého pro mladé Evropany. Jména 26 projektů, které se utkají ve finále, známe již od konce března. Jejich zástupci se 12. května sešli v Cáchách, kde se účasnili slavnostního udílení cen třem celkovým vítězům z EU. Zjistěte, kdo si odnáší pomyslné zlato!
Evropské vítězné projekty
První cenu získal projekt AILEM z Belgie – vůbec první jazyková aplikace vytvořená na míru uprchlíkům a žadatelům o azyl, která byla vyvinuta ve spolupráci s nimi. Odměnou za zlatou příčku je i peněžní částka ve výši 7 500 eur.
Aplikace využívá jazyk k odbourávání mezikulturních nedorozumění a rozdílů mezi uprchlíky a jejich hostitelskou zemí. Obsahuje užitečné fráze, příběhy a hry pro výuku jazyka a také představuje způsoby, jak se spojit s ostatními uživateli. Cílem projektu je spojit lidi z různých prostředí, s různými zkušenostmi a sociálním postavením.
Na druhé příčce se umístily projekty hned dva: Mobilní muzeum klimatu z Litvy a European Correspondent (Evropský zpravodaj) z Nizozemska. Oba získají 3 750 eur.
Mobilní muzeum klimatu (Mobili Klimato muziejaus paroda) vzniklo v květnu 2022 s cílem přimět lidi k životnímu stylu šetrnému ke klimatu. Skládá se ze čtyř mobilních námořních kontejnerů představujících čtyři témata:
- Změna klimatu – příčiny a dopady
- Zelená dohoda pro Evropu
- Udržitelné zemědělství a zdravé potraviny
- Praktické tipy na snížení spotřeby
Projekt European Correspondent, založený v roce 2022, sdružuje více než 140 mladých novinářů z celé Evropy. Jejich cílem je podílet se na vytváření evropské žurnalistiky. Každý den posílají e-mailem přehled týkající se nejdůležitějších zpráv a novinek – pokaždé z jiného regionu. Zjišťují také, jak k zásadním otázkám přistupují lidé v různých evropských zemích.
Vítězové národních kol
Porota v Česku za národního vítěze vybrala program s názvem Speechless Reconciliation. Projekt vznikl v roce 2021 na pomoc mladým lidem ve věku od 16 do 21 let z dětských domovů a domovů pro děti bez řádné rodičovské péče při přechodu z domova do samostatného života. Organizuje rozvojové tábory a nabízí příležitosti k osobnímu a profesnímu růstu. Cílem programu je dát těmto mladým lidem šanci na lepší budoucnost a zabránit tomu, aby se ocitli v kruhu chudoby a sociálního vyloučení. Pro více informací můžete navštívit nebo jeho sociální sítě – a .
Další informace o vítězích z ostatních zemí EU naleznete zde.
Cena Karla Velikého pro mladé Evropany
Ocenění nesoucí jméno Karla Velikého, slavného středověkého panovníka, který spojil velkou část Evropy a podporoval vzdělanost, udílí každoročně Evropský parlament a Nadace Mezinárodní ceny Karla Velikého v Cáchách mladým lidem od 16 do 30 let. Vítězné projekty podporují evropské a mezinárodní porozumění. Od roku 2008 se o cenu ucházelo více než 5 000 projektů.