Euroopa Parlamendi liikmed nõuavad ELi eelarve paremat kaitset oligarhide eest

24. märtsil vastuvõetud aruande kohaselt vajab EL rangemaid meetmeid, et kaitsta oma eelarvet väärkasutamise eest oligarhiliste struktuuridega liikmesriikides.

Foto kahest ärimehest.
EL vajab rangemaid meetmeid, et kaitsta oma eelarvet väärkasutamise eest oligarhiliste struktuuridega liikmesriikides.

ELi eelarvekontrollikomisjoni (CONT) aruande kohaselt on oligarhiliste struktuuride tase liikmesriikides jõudnud võrreldamatule tasemele, tuues välja ka riigid, kus see on probleemiks. Et EL haldab enneolematult suurt 1,8 triljoni euro suurust 2021-2027 aastate eelarvepaketti, et toetada Covid-19 pandeemiast taastumist ja muid poliitilisi prioriteete, peab rahaliste vahendite kasutamine olema ELi tasemel rangemini kontrollitud.

Eelarvekomisjoni aruanne kirjeldab oligarhiat kui poliitilist eliiti, mis suunab ELi eelarvest eraldatavaid riiklikke vahendeid oma erahuvide teenimiseks. Struktuurides, kus tegelikud kasusaajad on varjatud, panustavad nad sageli nende kasuks töötavatele ärimeestele. Oligarhilised süsteemid on tihti seotud laiema korruptsiooniga, range meediakontrolliga (paljudel juhtudel selleks, et vältida kuritegelike tegevuste paljastamist meedia poolt) ning iseseisva kohtusüsteemi puudumisega.

„Selle aruande eesmärk on peatada ELi toetuste voog, meie maksumaksjate raha voog oligarhide kätte,” ütles raportöör Petri Sarvamaa (EPP, Soome). „Taaste- ja vastupidavusrahastu ning uute võimalike vahendite valguses on selge, et probleem ei saaks olla aktuaalsem.”

Maksete kaitsmine

Sarvamaa sõnul on aeg teha lõpp oligarhiliste struktuuride sidemetele poliitikute, administratsiooni ja teiste osapooltega. Ta kutsub Euroopa Komisjoni üles looma selgemat määratlust „professionaalsete huvide konfliktile”, mis hõlmaks ka lobitööd ja pöördukse nähtust.

Kuigi aruande kohaselt teevad Euroopa pettustevastane amet OLAF, Euroopa Prokuratuur (EPPO) ja Europol võitluses finantskuritegevusega hindamatut tööd, kannatavad need asutused kroonilise tööjõupuuduse ja rahaliste vahendite puudumise all. Seetõttu soovitab raport tungivalt ELi Nõukogul lubada nende asutuste inimressursside suuremat rahastamist.

„Kõige olulisem on, et Euroopa Komisjon peab lõpuks hakkama kasutama kõiki olemasolevaid vahendeid, et ennetada ELi rahaliste vahendite väärkasutamist,” ütles Sarvamaa. Sealhulgas ka maksetähtaegade katkestamine, maksete peatamine, finantskorrektsioonid või kulude ELi rahastamisest väljajätmine.

Raporti kohaselt võiks ELile kasuks tulla ka ühtne andmekaeve- ja riskianalüüsi tööriist, analüüsimaks andmeid nende kohta, kes otseselt või kaudselt ELi eelarvest kasu saavad. Mittetundlikud andmed võiks teha avalikuks, et suurendada kontrolli ja usaldust ELi kulutuste suhtes.

Kolmapäeval arutas Euroopa Parlament Brüsselis Sarvamaa aruannet ning võttis selle vastu järgmisel päeval.

Seotud artiklid

Jaga seda artiklit teemal: