Vremenska crta: Ključne etape EU-a u borbi za prava žena (video)
U EU-u je napravljeno puno po pitanju jednakih prava, no pandemija bi mogla ugroziti napredak. Pogledajte naš video i saznajte ključne događaje.
Pandemija koronavirusa ima nerazmjeran utjecaj na žene, koje čine većinu radnika u osnovnim uslužnim djelatnostima, uključujući zdravstvenu skrb, osobnu njegu i prodaju.
Rodna ravnopravnost temeljna je vrijednost EU-a, no u ovom području još uvijek postoje mnogi izazovi. Parlament je pozvao na njihovo rješavanje, posebno s obzirom na to da je pandemija pogoršala nejednakosti.
Ravnopravnost žena i muškaraca mora biti osigurana u svim područjima, uključujući zapošljavanje, rad i plaćanje.
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena saznajte koje je mjere Europski parlament nedavno poduzeo kako bi poboljšao rodnu ravnopravnost:
- č klimatske pravde: donošenje mjera za ublažavanje učinka klimatskih promjena na žene (2017.)
- Borba protiv spolnog uznemiravanja na radnom mjestu, na javnom mjestu, u političkom životu, na internetu i izvan njega (2018.)
- Donošenje novih pravila za ravnotežu poslovnog i privatnog života s višim minimalnim standardima za roditeljski dopust i dopust za skrbnike (2019.)
- Poziv na uvođenje posebnih ciljeva, ulaganja, radnih dogovora i osposobljavanja kako bi se uklonila razlika u plaćama između muškaraca i žena (2020.)
- Poziv na iskorjenjivanje genitalnog sakaćenja žena (2020.)
- Promicanje sudjelovanja žena u digitalnom gospodarstvu i predlaganje mjera za uklanjanje digitalnog jaza među spolovima i poticanje djevojčica da studiraju predmete iz područja STEM-a i informacijsko-komunikacijskih tehnologija (2021.)
- Ponovni poziv državama za ratificiranje za borbu protiv rodno uvjetovanog nasilja (2021.)
Ne samo da žene mogu prebroditi svaku krizu već su također i na čelu buduće politike. Neka 21. stoljeće napokon postane stoljeće žena.
Rod i oporavak
Parlament želi da Komisija i države članice EU-a dodijele sredstva za pomoć ženama u oporavku od krize, posebno oko zapošljavanja, nasilja i zdravstvenih prava. Također želi da rodna ravnopravnost bude jedan od prioriteta predstojeće Konferencije o budućnosti Europe.
Europski parlament obilježava Međunarodni dan žena 8. ožujka na , a odbor FEMM 4. ožujka domaćin je događanja „Snažne smo: Žene u prvim redovima borbe protiv koronavirusa“
Daljnje informacije
- Istraživanje: Rodna razlika u zapošljavanju i upravljanju u EU-u
- EPRS: Koronakriza i rastuća rodna podjela (03-2021)
- COVID-19: Potreba za rodno uvjetovanim odgovorom (02-2021)
- Postizanje rodne ravnopravnosti s obzirom na pandemiju i postojeće izazove (01-2021)
- Usvojeni tekst EP-a: Budući izazovi u području prava žena: više od 25 godina od Pekinške deklaracije i Platforme za djelovanje (11-02-2021)
- Usvojeni tekst EP-a: Rodna perspektiva tijekom i poslije razdoblja krize uzrokovane bolešću COVID-19 (21-01-2021)