Kandidati za Nagradu Saharov 2021.

Saznajte više o kandidatima za nagradu Europskog parlamenta za slobodu mišljenja za 2021. godinu.

Svečanost dodjele u vijećnici u Europskom parlamentu
Svečanost dodjele nagrade 2020. godine

Kako bi odao priznanje iznimnim pojedincima i organizacijama koji brane ljudska prava i temeljne slobode Parlament svake godine dodjeljuje Nagradu Saharov. Nagradu je 2020. osvojila bjelaruska oporba za obranu demokracije u toj zemlji.


Kandidate predlažu klubovi zastupnika i skupine od najmanje 40 zastupnika. Ovogodišnji kandidati predstavljeni su na zajedničkom sastanku Odbora za vanjske poslove i razvoj te Pododbora za ljudska prava u Bruxellesu 27. rujna 2021.

Oni su:

Aleksej Navaljni, kojeg su zbog hrabrosti u borbi za slobodu, demokraciju i ljudska prava za nagradu nominirali EPP i Renew Europe. Ruski oporbeni političar, antikorupcijski aktivist i glavni politički protivnik predsjednika Putina, poznat po svojem blogu LiveJournal, YouTubeu i Twitteru gdje ima milijune sljedbenika, na međunarodnoj je razini organizirao prosvjede, kandidirao se za predsjednika i zagovarao reforme protiv korupcije u Rusiji, Vladimira Putina i njegove vlade. Otrovan je u kolovozu 2020. tijekom putovanja u Sibiru i proveo je mjesece oporavljajući se u Berlinu, ali se vratio u Moskvu u siječnju 2021. te je tada uhićen. U veljači je osuđen na 2 i pol godine zatvora. Sada je u zatvoru u kažnjeničkoj koloniji visoke sigurnosti, a zbog nedostatka medicinske skrbi u travnju je 23 dana štrajkao glađu. U lipnju 2021. ruski je sud zabranio rad regionalnim uredima Navaljnog i njegovoj zakladi za borbu protiv korupcije.

Afganistanske žene predložili su S&D i Zeleni/EFA zbog njihove hrabre borbe za jednakost i ljudska prava. Pod prijašnjim talibanskim režimom žene su morale stupati u prisilne brakove, zabilježena je visoka stopa smrtnosti prilikom poroda, niska stopa pismenosti, provodili su se prisilni testovi djevičanstva i nisu smjele putovati bez pratnje muškaraca. Nakon povratka talibana na vlast žene su ponovno isključene iz vlasti i obrazovanja i ugrožena su njihova prava i slobode. Nominirane su sljedeće žene:

  • Shaharzad Akbar: predsjednica afganistanske neovisne komisije za ljudska prava (AIHRC);
  • Mary Akrami: voditeljica afganistanske ženske mreže
  • Zarifa Ghafari: gradonačelnica Maidan Shara od 2018.
  • Palwasha Hassan: aktivistica i direktorica AWEC-a (Afghan Women Educational Centre)
  • Freshta Karim: osnivačica mobilne knjižnice i zagovornica obrazovanja i učenja
  • Sahraa Karimi: prva predsjednica afganistanske državne filmske tvrtke
  • Metra Mehran: zagovornica osnaživanja i obrazovanja žena i suosnivačica pokreta Feminine Perspectives
  • Horia Mosadiq: aktivistica za ljudska prava i prava žena
  • Sima Samar: zagovornica ljudskih prava, bivša ministrica za ženska pitanja i bivša predsjednica afganistanskog neovisnog povjerenstva za ljudska prava
  • Habiba Sarabi: članica pregovaračkog tima Islamske Republike Afganistana
  • Anisa Shaheed: politička izvjestiteljica

Jeanine Áñez, bolivijska političarka koju je predložio ECR. Postala je privremena predsjednica u studenome 2019., nakon navodne izborne prijevare koju je počinio etablirani Evo Morales. U studenome 2020., nakon slobodnih i poštenih izbora, došlo je do mirnog prijenosa vlasti, međutim, 13. ožujka 2021. uhićena je pod optužbom za „terorizam, sedaciju i urotu”. Optužena je za planiranje državnog udara protiv Moralesa i otada je u zatvoru.

Sultana Khaya, koju je nominirala Ljevica, aktivistica je i braniteljica ljudskih prava iz Zapadne Sahare koja promiče pravo na samoodređenje naroda Sahrawi. Predsjednica je organizacije Liga za obranu ljudskih prava i protiv pljačke prirodnih resursa u Boujdouru/Zapadnoj Sahari i članica organizacije Saharawi Organ protiv marokanske okupacije (ISACOM). Praktički je u kućnom pritvoru od 19. studenoga 2020. godine. Od 2005. doživjela je fizičke napade, prijetnje smrću, mučenje i seksualne napade. Tijekom prošle godine marokanske vlasti pojačale su represiju nad aktivistima i novinarima koji se zalažu za prava naroda Sahrawi. Izloženi su zlostavljanju, proizvoljnim uhićenjima i uznemiravanju kako bi ih se ušutkalo ili kaznilo zbog nenasilnog djelovanja protiv okupacije Zapadne Sahare. Posebni izvjestitelj UN-a o borcima za ljudska prava Mary Lawlor 1. srpnja 2021. snažno je osudio odmazde protiv Sultane Khaye.

Global Witness, kojeg su nominirali Marie Toussaint i druga 42 zastupnika, nevladina je organizacija sa sjedištem u Ujedinjenoj Kraljevini koja već više od 25 godina istražuje i otkriva kršenja ekoloških i ljudskih prava u sektorima nafte, plina, rudarstva i drvne sirovine, prateći put novac i razne utjecaje kroz globalni financijski i politički sustav. Danas je usmjeren i na klimatsku krizu, napade na javni prostor i građanske slobode te zaštitu boraca za zaštitu okoliša diljem svijeta. Od 2011. Global Witness i njegova 22 lokalna partnera istražuju pitanja zloupotrebe moći kako bi zaštitili ljudska prava te svake godine provjeravaju i objavljuju broj ubijenih aktivista diljem svijeta.

O Nagradi Saharov


Nagrada Saharov za slobodu mišljenja dodjeljuje se od 1988. godine pojedincima i organizacijama koji brane ljudska prava i temeljne slobode. Ime je dobila po sovjetskom fizičaru i političkom disidentu Andreju Saharovu, a dobitniku se dodjeljuju novčana sredstva u iznosu od 50 tisuća eura.

Raspored

  • 14. listopada: Odbori AFET i DEVE na zajedničkoj sjednici odabiru tri finalista
  • 20. listopada: Predsjednik Parlamenta i čelnici klubova zastupnika biraju dobitnika nagrade
  • 15. prosinca: Svečanost dodjele Nagrade Saharov u Strasbourgu