Europol: spremniji za borbu protiv kriminala i terorizma
Parlament podupire veću moć Europola u borbi protiv terorizma i organiziranog kriminala, budući da se suočava s novim izazovima pandemije i digitalne transformacije.
Više moći za Europol
Sa zadatkom pružanja potpore i jačanja suradnje u provedbi zakona između država članica EU-a, Agencija Europske unije za suradnju tijela za izvršavanje zakonodavstva (Europol) je, između ostalog, ovlaštena za borbu protiv terorizma, trgovine drogom, pranja novca, trgovine ljudima, seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja.
Zbog čimbenika kao što su nove tehnologije, globalizacija, međusobna povezanost, digitalna transformacija i nedavno pandemija, primjetan je porast kibernetičkog kriminala. Te su promjene predstavljale značajne izazove za provođenje zakona u EU-u, što je rezultiralo potrebom za obradom velikih skupova podataka i korištenjem enkripcije za borbu protiv kriminala.
Parlament je ranije pozvao na jačanje agencija EU-a, uključujući Europol, kako bi se suočili s izazovima internetskog i financijskog kriminala. Tijekom plenarnih sjednica od 2. do 5. svibnja i lipnja , zastupnici su podržali prijedloge da se Europolu daju veće ovlasti u borbi protiv kriminala i terorizma. To bi omogućilo Europolu da poboljša razmjenu informacija kroz povećanu suradnju s privatnim stranama, bolju obradu velikih i složenih skupova podataka i jačanje uloge agencije u istraživanju i inovacijama za provedbu zakona.
Kada se bavi terorističkim sadržajem ili seksualnim zlostavljanjem djece, Europol će moći primati podatke od privatnih tvrtki, na primjer davatelja komunikacija. Trenutačno Europol može primati podatke od privatnih strana samo neizravno. Osim toga, kako bi se suočila s izazovom velikih podataka, reforma postavlja jasna pravila i pravnu osnovu za obradu velikih i složenih skupova podataka.
Kroz istraživanje i inovacije, Europol bi također mogao identificirati nove tehnologije koje će koristiti organi za provođenje zakona i opremiti ih modernim IT alatima, kao što su umjetna inteligencija ili algoritamsko odlučivanje.
Nova pravila također će omogućiti pojačanu suradnju sa zemljama koje nisu članice EU-a, kao što je primanje osobnih podataka iz trećih zemalja, budući da teški kriminal i terorizam često imaju veze izvan EU-a.
Osim toga, Europol će moći predložiti državama članicama da u Schengenski informacijski sustav (SIS) dodaju upozorenja iz država koje nisu članice EU-a o osumnjičenima i kriminalcima, posebice stranim borcima. Osim toga, Europol i države EU-a mogle bi podijeliti više informacija sa službenicima o kretanju terorista koji nisu državljani EU-a.
Zaštitne mjere za razmjenu informacija
Kao dio Europolove reforme mandata, Parlament je zatražio zaštitne mjere za zaštitu temeljnih prava i podataka korisnika kroz pojačani okvir zaštite podataka.
ܲć Zajedničkoj skupini za parlamentarni nadzor, bit će jači parlamentarni nadzor i odgovornost. Europol će imenovati službenika za temeljna prava i nadzornika za zaštitu podataka EU-a (EDPS) – tijelo za zaštitu podataka za tijela EU-a – nadzirat će obradu podataka Europola. Europol će također usko surađivati s Uredom europskog javnog tužitelja (EPPO).