Nagrada Saharov 2022: finalisti

Finalisti za nagradu Saharov 2022. su Julian Assange, ukrajinski narod i njihovi politički predstavnici, te Komisija za istinu u Kolumbiji.

Izabrani finalisti za nagradu Saharov 2022. su Julian Assange, jedan od aktivista organizacije WikiLeaks, hrabri ukrajinski narod sa svojim predsjednikom, izabranim čelnicima i civilnim društvom, te Komisija za istinu u Kolumbiji
Finalisti za nagradu Saharov 2022.

Ovogodišnji finalisti za nagradu Saharov, koju Europski parlament dodjeljuje za slobodu mišljenja, odabrani su na zajedničkom sastanku Odbora za vanjske poslove i Odbora za razvoj, koji je održan 13. listopada. Finalisti su:

  • Julian Assange, suosnivač WikiLeaksa
  • Hrabri ukrajinski narod, kojeg predstavljaju politički čelnici i civilno društvo
  • Komisija za istinu u Kolumbiji


Julian Assange


Kao jedan od osnivača WikiLeak udruženja, Assange je vodećim svjetskim medijima dostavio dokumente o ratnim zločinima, prisilnim pritvaranjima, kršenju ljudskih prava i mučenju. Trenutačno je u zatvoru u Ujedinjenom Kraljevstvu i čeka izručenje Sjedinjenim Američkim Državama te suđenje za špijunažu.

Hrabri ukrajinski narod, kojeg predstavljaju predsjednik države, izabrani čelnici i civilno društvo


Ruska agresija na Ukrajinu, koja je počela u veljači 2022., nanosi golemu štetu ukrajinskom narodu, u smislu izgubljenih života te gradova i sela pretvorenih u ruševine. Ukrajinski narod se bori za zaštitu svojih domova, suvereniteta, neovisnost i teritorijalnu cjelovitost, ali se još bori i za slobodu, demokraciju, vladavinu prava te europske vrijednosti, stoji u tekstu nominacije.

U nominaciji se ističe ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, zbog njegove hrabrosti, izdržljivosti i odanosti svom narodu. Također se spominje i uloga pojedinaca, predstavnika organizacija civilnog društva, te uloga državnih i javnih institucija kao što su, među ostalim, Državna služba za hitne slučajeve, Julija Pajevska (osnivačica evakuacijske medicinske grupe "Tairini Anđeli"), aktivistica za ljudska prava Oleksandra Matviichuk, građanski pokret otpora Žuta vrpca, te bivši gradonačelnik Melitopola, Ivan Fedorov.

Komisija za istinu u Kolumbiji


Komisija za istinu u Kolumbiji je institucija osnovana prema mirovnom sporazumu iz 2016., kako bi se okončao kolumbijski građanski rat. Cilj joj je istražiti kršenja ljudskih prava tijekom sukoba, te zagovarati prava žrtava. Ova nominacija predstavlja priliku za podršku mirovnom procesu, a njome se još odaje počast žrtvama građanskog rata. U tekstu nominacije se spominju imena Francisco de Roux, Alejandro Valencia Villa, Marta Ruiz Naranjo, Alfredo Molano Bravo (posthumno), Alejandro Castillejo, Saul Alonso Franco, Lucia Victoria Gonzalez, Patricia Tobon Yagari, Alejandra Miller, Leyner Palacios, Angela Salazar Murillo (posthumno) i Carlos Martin Beristain.

Finaliste su odabrali zastupnici Europskog parlamenta, s dužeg popisa nominacija klubova zastupnika ili skupina od najmanje 40 zastupnika. Saznajte više o nominacijama za nagradu Saharov 2022.

Pozadina


Ҵǻ徱šᲹ Nagrada Saharov za slobodu mišljenja se dodjeljuje pojedincima i organizacijama za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda od 1988. Ime je dobila po sovjetskom fizičaru i političkom disidentu Andreju Saharovu, a novčani iznos nagrade je 50 tisuća eura. Prošle godine, nagradu je osvojio ruski oporbeni čelnik Aleksej Navaljni, za borbu protiv korupcije i kršenja ljudskih prava od strane Kremlja.

Sljedeći koraci

  • 19. listopada: predsjednica Parlamenta i čelnici klubova zastupnika biraju dobitnika
  • 14. prosinca: svečanost dodjele nagrade Saharov u Strasbourgu