Kako se mijenjao Parlamentov proces provjere kandidata za povjerenike

Saslušanja o potvrdi predloženih povjerenika EU-a ključan su trenutak za Parlament. Tijekom godina jako su se mijenjala.

Što su saslušanja o potvrdi


Saslušanja o potvrdi dio su sustava provjere i ravnoteže na razini EU-a kojima se osigurava transparentnost i jamči odgovornost Komisije. Kandidate za povjerenike EU-a predlažu vlade država članica EU-a, ali prije stupanja na dužnost, kandidati prolaze pažljivu provjeru Europskog parlamenta.


Prije nego što kandidati za povjerenike uopće mogu prisustvovati saslušanjima, Odbor za pravna pitanja provjerava financijsku situaciju svakog kandidata kako bi se utvrdilo da nije u sukobu interesa. Saslušanje se može održati tek kada to ovaj odbor odobri.


Tijekom saslušanja, zastupnici u Europskom parlamentu procjenjuju jesu li kandidati za povjerenike kvalificirani pridružiti se Europskoj komisiji. Nakon saslušanja, Parlament glasa na plenarnoj sjednici i odobrava ili odbija Komisiju u cjelini.

Kako su krenula saslušanja o potvrdi


Europski parlament u početku nije bio uključen u imenovanje Komisije i odluka je bila u rukama vlada država članica EU-a.


Svaki predsjednik Komisije pri preuzimanju dužnosti predstavio je Parlamentu opću politiku.


Ugovorom iz Maastrichta, koji je stupio na snagu 1993., situacija se promijenila. Nakon što se godinama zalagao za pravo glasa o imenovanju izvršne vlasti EU-a, Europskom parlamentu omogućeno je glasanje o Komisiji u cjelini.


i rezultirala su glasanjem o odobrenju Komisije Jacquesa Santera.


Naknadnim Ugovorom iz Amsterdama, koji je usvojen 1999., Parlament je dobio ovlast za odobravanje predsjednika Komisije.


Ugovorom iz Lisabona, koji je stupio na snagu 2009., pojašnjeni su kriteriji za odabir članova Komisije. Povjerenici moraju pokazati opću sposobnost i neovisnost, ali i predanost Europi.

Veći nadzor


Već na prvim saslušanjima parlamentarni odbori koji su ocjenjivali kandidate kritizirali su potencijalne povjerenike koji nisu pokazali dovoljno stručnog znanja u svojem resoru ili dovoljnu predanost za preuzimanje potencijalnih dužnosti.


To je dovelo do naknadnih saslušanja za koja su se kandidati za povjerenike temeljitije pripremili u konkretnijim područjima politika i detaljnije predstavili svoje planove.


Parlament danas bilježi obveze povjerenika i prati napredak postignut tijekom mandata Komisije kako bi provjerio ispunjavaju li oni zaista svoja obećanja.


Parlament također može održati posebno nadzorno saslušanje i ispitati jednog ili više povjerenika o važnim političkim pitanjima.

Utjecaj saslušanja na sastav Komisije


Tijekom godina Parlament je pokazao da je spreman zatražiti preraspodjelu resora ili zamjenu kandidata koji mogu biti u sukobu interesa ili koji zastupnicima nisu djelovali dovoljno uvjerljivo tijekom saslušanja.


Još 2004., José Manuel Barroso zamijenio je dva povjerenika, Rocca Buttiglionea iz Italije (predložen za povjerenika za pravdu, slobodu i sigurnost) i Ingrīdu Ūdre iz Latvije (predložena za povjerenicu za oporezivanje) kako bi osigurao potvrdu Parlamenta za svoju Komisiju. Barroso je također promijenio portfelj Lászlóa Kovácsa iz Mađarske, iz energetskog u porezni.


Rumiana Jeleva, kandidatkinja Bugarske za povjerenicu za međunarodnu suradnju, humanitarnu pomoć i odgovor na krizu, morala se povući u siječnju 2010. nakon saslušanja u Parlamentu.


Slovenska kandidatkinja Alenka Bratušek 2014. nije dobila potporu kao potpredsjednica Komisije za energetsku uniju, što je dovelo do preraspodjele portfelja. Nakon kritika zastupnika u Europskom parlamentu, promijenjen je portfelj mađarskog kandidata Tibora Navracsicsa i on nije bio zadužen za građanstvo, već je postao odgovoran za obrazovanje, kulturu, mlade i sport.


U postupku saslušanja 2019. Odbor za pravna pitanja izrazio je zabrinutost zbog mogućih sukoba interesa nakon što je pregledao izjave o financijskim interesima Lászlóa Trócsányija, kandidata Mađarske za mjesto povjerenika za pravosuđe, i Rovane Plumb, kandidatkinje Rumunjske za povjerenicu za promet.


Nekoliko dana kasnije, Sylvie Goulard, francuska kandidatkinja za povjerenicu za unutarnje tržište, nije dobila potporu zastupnika u Europskom parlamentu iz odbora za unutarnje tržište i industriju, istraživanje i energetiku. Sva tri kandidata (Trócsányi, Plumb i Goulard) zamijenjena su prije nego što je Parlament potvrdio Komisiju pod vodstvom Ursule von der Leyen.