A női nemi szervek megcsonkítása mintegy félmillió nőt érint Európában

Az EU-ban félmillió, világszerte kb. 200 millió nő szenvedte el a nemi szervek megcsonkítását. Ez az egyik legsúlyosabb emberi jogi sértés a világon.

Zéró tolerancia a női nemi szerv megcsonkításával szemben

A női nemi szervek megcsonkítása bűncselekmény az EU-ban

Ez a súlyos bűncselekmény minden olyan eljárást magában foglal, amely során egészségügyi indok nélkül részlegesen vagy teljesen eltávolítják a külső női nemi szerveket, vagy egyéb sérülést okoznak ezeken. Ennek lehetnek kulturális, vagy vallási okai és legtöbbször a lányok 5 és 8 éves kora között történik. Az eljárás sokszor súlyos rövid, vagy hosszú távú fizikai és pszichológiai következményekkel jár.

Mekkora a probléma?

Főként Afrikában, Ázsiában és a Közel-Keleten jellemző ez a gyakorlat, de a bevándorlók családjából származó lányok Európában sem védettek ellene, annak ellenére, hogy az EU-ban ez súlyos bűncselekménynek számít. Unió-szerte mintegy a női nemi szerv megcsonkításának, és évente további 180 ezren vannak kitéve ennek.

„A kultúra, a szokások, a vallás, a hagyomány vagy az úgynevezett „kitüntetés" semmiféleképpen nem indokolhatja a nők elleni erőszakot” - mondta Vilija Blinkevičiūtė (szocialista, litván), az EP nőjogi szakbizottságának elnöke.

Mit tesz az EU?

Az Unió 2013-ban fogadott el stratégiát a női nemi szerv megcsonkítása ellen. Az EP-képviselők most azt kérik a Bizottságtól, hogy vizsgálja felül, milyen lépések történtek ennek végrehajtásáért.

A képviselők emellett azt kérik, hogy a női nemi szerv megcsonkítása miatt menedékért folyamodó nők számára a lehető legmagasabb fokú védelmet biztosítsa az EU - jelenleg be lehet nyújtani kérelmet erre alapozva, de sok esetben negatívan bírálják el a tagállamokban.

A Parlament emellett több forrást szánna a probléma gyökerével foglalkozó szervezetek támogatására, oktatásra és tréningekre, megelőző intézkedésekre a menekülttáborokban, valamint arra kéri a tagállamokat, hogy hatékonyabban lépjenek fel az ilyen bűncselekmények kivizsgálásában és megtorlásában. A képviselők február 7-én fogadtak el a témában.

Február 6-a a zéró tolerancia nemzetközi napja a női nemi szervek megcsonkításával szemben.

További részletek videónkban.

További információ

A cikk megosztása itt: