Miért fontos a kiberbiztonság és mibe kerülhet egy kibertámadás az érintettnek?
Az ellopott adatoktól a blokkolt kórházi rendszerekig: a kibertámadások veszélyes következményekkel járhatnak. Összefoglaltuk, miért olyan nagy a jelentősége a kiberbiztonságnak.
Az elmúlt években felgyorsult a gazdaság és a társadalom digitális átalakulása. ami új lehetőségeket és kihívásokat is teremtett, utóbbira jó példa a kibertámadások megszaporodása. Ahogy életünk egyre inkább a digitális technológiákra támaszkodik, úgy lettek egyre költségesebbek a kibertámadások is, éppen ezért a kiberbiztonság az unió számára is prioritássá vált.
Ki vagyunk téve a digitális technológiáknak
A hálózatokra és információs rendszerekre nagymértékben támaszkodó, ezért a kibertámadásoknak leginkább kitett területek közé tartozik többek között a közlekedés, az energia, az egészségügy, a távközlés és a digitális infrastruktúra, a bankok és a pénzügyi piacok, az űrkutatás. A kiberbiztonság a személyes eszközök, az operációs rendszerek és az internethez csatlakozó eszközök, például riasztórendszerek számára is lényegesek.
A távmunka, az online vásárlás és az online kapcsolattartás gyakorisága meredeken emelkedett a lezárások során. Mindezek az emberek javára válhatnak, támogathatják a gazdaságot és a covid utáni helyreállítást is. Ugyanakkor nőtt száma is.
Bővebben a legőbb és újonnan megjelenő kiberfenyegetésekről.
Kibertámadások, kiberbiztonság, kibervédelem
- A kibertámadások során megkísérlik ellopni, megsemmisíteni, vagy leleplezés céljából közzétenni az információkat, a cél a számítógépes rendszerek és hálózatok megzavarása vagy megsemmisítése.
- A kiberbiztonság magában foglalja az információs- és kommunikációs biztonságot, az üzemeltetési technológiát és a digitális rendszerek biztonságához szükséges informatikai platformokat.
- A kibernetikai védelem a polgárokra, intézményekre és kormányokra irányuló fenyegetések elleni védekezési stratégiákat jelenti.
Kiberfenyegetések az Unióban: egyéni és társadalmi költségek
A kiberbűnözés gazdasági költsége
A támadók adathalász webhelyeket, rosszindulatú linkeket és mellékleteket tartalmazó e-maileket használhatnak, hogy ellopják a banki információkat vagy zsaroljanak szervezeteket, miután letiltották informatikai rendszereiket és adataikat.
A biztonságos kibertér az EU digitális, egységes piacának alapja.
Egy 2022 májusában közzétett uniós felmérés szerint az európai kkv-k 2021-ben.
Arról, hogyan védheti meg magát a kiberbűnözéssel szemben itt írtunk ő.
5,5 billió euró
volt a kiberbűnözés éves költsége a globális gazdaság számára 2020-ban. Az összeg a Bizottság becslése szerint a duplája a 2015-ösnek.
A demokráciára gyakorolt hatás
A kibertámadások által okozott károk túlmutatnak a gazdaságon és a pénzügyeken, mivel veszélyeztetik a társadalom alapvető működését.
A Դڴǰáó és félretájékoztatási kampányok például a kiberhadviselés egyik eszköze. Az EU Kiberbiztonsági Ügynöksége (ENISA) megemlíti, hogy a magukat valódi embereknek színlelt robotok hamis megjegyzésekkel árasztják el a kormányzati szerveket. A hírhamisítások és az AI-alapú dezinformáció terjedése gyengíti az információ, a média és az újságírás hitelességét és belé vetett bizalmat.
A békét és biztonságot célzó kibertámadások
A kibertámadások, amelyeket például dezinformációval, gazdasági nyomásgyakorlással és hagyományos fegyveres támadásokkal hajtanak végre ademokratikus államok és intézmények ellenálló képességét tesztelik, és közvetlenül az EU békéjét és biztonságát veszik célkeresztbe. Az ENISA szerint az ukrajnai orosz háború idején a kibertámadások kéz a kézben járnak a hagyományos katonai akciókkal. A hackerek célja, hogy megsemmisítsék és megzavarják a kormányzati szervek és a kritikus infrastrukturális szervezetek működését, valamint aláássák az ország vezetésébe vetett közbizalmat.
Következmények az alapvető szolgáltatásokra és kritikus ágazatokra nézve
Az alapvető szolgáltatások és kritikus ágazatok, mint a közlekedés, az energiaszolgáltatás, az egészségügy és a pénzügyek egyre inkább függnek a digitális technológiáktól. Az internethez kapcsolódó fizikai eszközök számának növekedésével ez már élet-halál kérdéssé teheti a kiberbiztonságot.
A támadók az alapvető szolgáltatásokat fenyegetik a elleni kibertámadásoktól - amelyek a sürgős orvosi beavatkozások elhalasztását okozzák - egészen az elektromos hálózatok és a vízellátás elleni támadásokig. A kibertámadások egyszerre több millió embert érinthetnek – például egy ransomware hackertámadás 2021. májusában több órára leállította Írország egészségügyi szolgáltatásainak nagy részét, ami később hetekig éreztette hatását.
Az EU kiberbiztonsággal kapcsolatos lépései
Az EU-ban működő vállalkozások és szervezetek jóval kevesebbet költenek kiberbiztonságra, mint amerikai társaik. Azért, hogy a óá, bankok és energiaszolgáltatók is biztonságban legyenek, és ne legyen fennakadás az intézmények működésében sem, az EU-nak be kell fektetnie az alapvető szolgáltatások és a kritikus infrastruktúra kiberbiztonságának megerősítésébe, és frissítenie kell az uniós szintű jogszabályokat.
2022 novemberében a Parlament elfogadta a hálózati és információs rendszerek biztonságáról szóló irányelvet (NIS2), amely átfogó szabályokat tartalmaz az uniós ellenállóképesség erősítésére. Szintén 2022 novemberében a képviselők olyan törvényeket fogadtak el, amelyek növelik az EU pénzügyi szektorának kibertámadásokkal szembi ellenállóképességét.
November 22-én pedig az EP jóváhagyta az EU alapvető infrastruktúráinak, köztük a digitális infrastruktúrának a védelmét javító szabályokat is. A jogszabály 11 alapvető ágazatban szigorítja a kockázatértékelési és jelentéstételi követelményeket a kritikus szereplőkre vonatkozóan.