A kriptovaluta veszélyei és az uniós jogszabályok előnyei
Miért van rá szükség és hogyan építi fel az EU a kriptoszabályozást az innováció előmozdítása és a felhasználók védelme érdekében?
A ٴDZöö használata és a mögöttük álló technológia rendkívül ígéretesnek és egyben különösen problémásnak is mondható. Ezért az EU olyan szabályokon dolgozik, amelyek elősegítik e technológiák fejlesztését és felhasználását az EU-ban, miközben védik a felhasználókat.
További információ az EU digitális átállásáról itt érhető el.
A ٴDZöö kockázatai
A ٴDZöö vonzerejét adja, hogy lehetőséget teremt a biztonságos és egyszerű tranzakciókra két fél között közvetítő nélkül. Emiatt új uniós jogszabályokra volt szükség a jelentős kockázatok elleni védelem fokozására.
A fogyasztókat, a vállalatokat és a piacokat érintő kockázatok
Az új szabályozás célja a ٴDZöö által jelentett számos kockázat kezelése. A ٴDZöökel kapcsolatban ugyanis az embereket nem védik az EU fogyasztóvédelmi szabályai, és gyakran nincsenek megfelelően tájékoztatva a kockázatokról, ami a pénzük elvesztéséhez vezethet. A ٴDZöö szabályozás nélküli széles körű használata pénzügyi instabilitást, piaci manipulációt és pénzügyi bűnözést okozhat. Mivel a tranzakciók nagyrészt névtelenek, a kriptovalutákat széles körben használják bűnözői tevékenységekre. Az ukrajnai háború nyomán az EU országai .
Környezeti hatás
A technológia hatalmas mennyiségű villamos energiát használ fel, ami nagy környezeti lábnyomot hagy. Becslések szerint a bitcoin energiafogyasztása megegyezik egy kisebb ország energiafogyasztásával.
További információ a zöld megállapodásról és az EU éghajlatváltozás elleni fellépéséről
Az új uniós kriptoszabályozás előnyei
Az EU új jogszabályokon dolgozott a ٴDZöö potenciáljának növelése és a fenyegetések visszaszorítása érdekében. A Parlament és a Tanács 2022 júniusában ideiglenes megállapodásra jutott. Ezt a Parlament 2023 áprilisában hivatalosan is jóváhagyta, míg az uniós tagállamok a Tanácsban 2023 májusában fogadták el hivatalosan, ami a jogalkotási folyamat utolsó lépése volt.
A Parlament és a Tanács pedig 2022 júniusában ideiglenes megállapodásra jutott róla. Most a Parlament, valamint az uniós országok végleges jóváhagyására vár.
E technológiák fejlesztésének és használatának ösztönzése érdekében az új szabályok célja a jogbiztonság megteremtése, az innováció támogatása, a fogyasztók és a befektetők védelme, valamint a pénzügyi stabilitás biztosítása.
A pénzügyi stabilitás és a fogyasztóvédelem biztosítása
A ٴDZöö nyilvános ajánlattételének szabályozásával biztosítják a pénzügyi stabilitást. A szabályok kiterjednek a tranzakciók átláthatóságára, közzétételére, engedélyezésére és felügyeletére. A képviselők azt szeretnék, ha a tokenek egy részének kibocsátását az és az ڱüé.
A ٴDZöökel foglalkozó vállalkozásoknak hatékonyabban kell tájékoztatniuk a fogyasztókat a kockázatokról, költségekről és díjakról.
A Parlament 2022 márciusában új szabályokat fogadott el , például a blokklánc használatáról a ٴDZöö kereskedelmében. Az ilyen technológiák lehetővé teszik az interakciók rögzítését és a ٴDZöö átvitelét. A cél, hogy ösztönözze a ٴDZöö kereskedési megoldásainak kidolgozását, miközben megőrzi a pénzügyi stabilitás, az átláthatóság és a piaci integritás magas szintjét.
A kriptovaluták szénlábnyomának csökkentése
A kriptovaluták magas szénlábnyomának csökkentése érdekében a szabályok kötelezik a jelentős kriptoeszköz-szolgáltatókat, hogy közöljék energiafogyasztásukat.
A kriptopénz bűnözési célú felhasználásának megakadályozása
2023 áprilisában a Parlament jóváhagyta az EU-s szabályokat, amelyek lehetővé teszik a ٴDZöö átruházásának nyomon követését és azonosítását, hogy megakadályozzák azok pénzmosásban, terrorizmusfinanszírozásban és más bűncselekményekben való felhasználását. Az új törvény a gyanús tranzakciók letiltását is lehetővé teszi. A szabályok az 1000 € feletti kriptoeszköz-tranzakciókra vonatkoznak. Az új törvényt a Tanács 2023 májusában hivatalosan is jóváhagyta.
Az adócsalás és az adóelkerülés kezelése
2022 októberében a Parlament arra szólította a tagállamokat, hogy koordinálják megfelelőbben a ٴDZöö megadóztatását, mondván, hogy azokat tisztességes, átlátható és hatékony adóztatás alá kell vetni, de a hatóságoknak figyelmbe kell venniük az alkalmi vagy kiskereskedők és a kis tranzakciók egyszerűsített adózását is. A képviselők szerint a blokklánc elősegítheti a hatékony adóbeszedést.
Mik azok a ٴDZöö, kriptovaluták, tokenek és stabil érmék
ٴDZöö
A ٴDZöö digitális eszközök, amelyek csereeszközként vagy befektetésként használhatók. A hagyományos banki szolgáltatásokkal ellentétben nincs szükség központi nyilvántartásra. Nem központi bank vagy hatóság bocsátott ki. A nevükben szereplő „kriptográfia” a biztonságra utal – titkosítással vannak védve.
ٴDZܳá
Az első ٴDZöö a bitcoinok voltak, amelyeket 2008-ban vezettek be ٴDZܳٲéԳ – a központi bank által kibocsátott valuták alternatívájaként. 2020-ra 5600 különböző kriptovaluta létezett, 250 milliárd euróra becsült globális értékükkel. A ٴDZöö értéke gyakran meglehetősen ingadozó, ami korlátozza gyakorlati felhasználásukat, és nem hasznos valutává változtatja őket, hanem kockázatos befektetési formává.
Tokenek és stabil érmék
A tokenek újabb ٴDZöö. Jellemzően új vállalkozói projektek vagy induló vállalkozások tőkebevonása céljából bocsátják ki őket. A stabil érmék értékét reáleszközök fedezik és új innovációs és szélesebb körű felhasználási lehetőségeket kínálnak.
Mit tesz az EU a digitális lehetőségek kihasználása érdekében?
-
A mesterséges intelligencia szabályozása: az EP álláspontja
-
Ilyen európai adatstratégiát vár a Parlament
-
Az EU digitális piacokról és a digitális szolgáltatásokról szóló törvényei
- Öt mód, ahogy az Európai Parlament meg akarja védeni az online játékosokat
-
Chips Act – az EU terve a félvezetőhiány leküzdésére
- Kiberbűnözés elleni küzdelem: az új uniós kiberbiztonsági törvények magyarázata