EP paskelbti kandidatai 2017 m. Sacharovo premijai gauti
Tarp jų – Asia Bibi, Aura Lolita Chávez Ixcaquic, Dawit Issak, Pierre Claver Mbonimpa, Turkijos ir Venesuelos opozicionieriai. Laureatas paaiškės spalio 26 d.
Sacharovo premija už minties laisvę yra kasmet teikiama su priespauda ir neteisybe kovojantiems ir žmogiškąsias vertybes ginantiems asmenims ir organizacijoms.
Pateikiame 2017 m. nominuotų asmenų sąrašą abėcėlės tvarka.
Asia Bibi (Aasiya Noreen), pakistanietė krikščionė, kurią Pakistano teismas 2010 m. nuteisė už šventvagystę ir skyrė jai mirties bausmę. Jos vykdymas laikinai sustabdytas, tačiau pakistanietė iki šiol tebėra kalinama, o jos šeima toliau slapstosi.
Šią kandidatūrą pasiūlė Europos konservatorių ir reformistų frakcija.
Anna Fotyga (Europos konservatoriai ir reformistai, Lenkija) teigimu, Asia Bibi „laikysena kalėjime visus šiuos metus yra geriausias jos, kaip žmogaus teisių gynėjos, susidūrusios su sunkiu likimu, orumo įrodymas“. „Mes laukiame paskutinio Aukščiausiojo Teismo sprendimo ją išteisinti“, – pažymėjo EP narė.
Aura Lolita Chávez Ixcaquic, Gvatemalos žmogaus teisių aktyvistė, priklausanti Gvatemalos kičių (majų kilmės indėnų) tarybai, kuri siekia apsaugoti gamtinius išteklius ir žmonių teises nuo kasybos, medienos, energetikos ir žemės ūkio sektorių ekspansijos.
Ją nominavo Žaliųjų frakcija/Europos laisvasis aljansas.
Molly Scott–Cato (Žaliųjų frakcija/Europos laisvasis aljansas, Jungtinė karalystė) priminė buvusios mokytojos ir jos organizacijos darbą ginant vietinių gyventojų žemę bei remiant socialiai atskirtas bendruomenes. „Ji gynė gyvenimą savo darbais, žodžiais ir veiksmais“, – pažymėjo europarlamentarė. Florent Marcellesi (Žaliųjų frakcija/Europos laisvasis aljansas, Ispanija) pabrėžė sunkią aplinkosaugos aktyvistų padėtį. „Nevyriausybinės organizacijos „Global Witness“ teigimu, 2015 m. per savaitę žūdavo po 3 aplinkosaugininkus“, – teigė EP narys.
Selahattin Demirtaş ir Figen Yüksekdağ – prokurdiškos opozicinės Liaudies demokratinės partijos (HDP) Turkijoje lyderiai, suimti 2016 m. lapkritį ir apkaltinti terorizmu.
Jų kandidatūras pasiūlė Europos vieningųjų kairiųjų jungtinė frakcija/Šiaurės šalių žalieji kairieji.
„Tai yra Turkijoje vykdomų represijų simboliai, represijų, kurios paveikė beveik 150 000 pareigūnų, įskaitant daugybę magistratų“, – kalbėjo Marie–Christine Vergiat (Europos vieningųjų kairiųjų jungtinė frakcija/Šiaurės šalių žalieji kairieji, Prancūzija), pristatydama nominantus. Ji taip pat priminė, kad kurdai Selahattin Demirtaş ir Figen Yüksekdağ kovoja už mažumų teises Turkijoje ir kad jų parlamentinis imunitetas buvo panaikintas 2016 m. gegužės mėn., likus mėnesiui iki bandymo įvykdyti perversmą.
Dawit Isaak – reformų reikalaujantis Eritrėjos žurnalistas, kalinamas nuo 2001 m.
Švedijos pilietybę turintį politinį kalinį nominavo Socialistai ir demokratai, EP narė Cecilia Wikström (Liberalai ir demokratai, Švedija) ir kiti 46 nariai. Jis buvo tarp 2009 m. Sacharovo premijos finalininkų.
Elena Valenciano (Socialistai ir demokratai, Ispanija) pažymėjo, kad D. Isaak buvo suimtas kartu su kitais 20 žurnalistų už bandymą įgyvendinti demokratines reformas bei praleido „16 metų ir 8 dienas kalėjime be jokių kaltinimų, be teismo, be teisininko konsultacijos, be ryšio su savo šeima“. „Jis parodė drąsą sakydamas tiesą diktatūrai savo šalyje, kovodamas su neteisybe, gindamas žmogaus teises, žodžio ir minties laisvę. Įrodykime, kad jo kova nepamiršta“, – kalbėjo Cecilia Wikström (Liberalai ir demokratai, Švedija).
Pierre Claver Mbonimpa, Burundžio žmogaus teisių gynėjas ir Žmogaus teisių ir sulaikytųjų asmenų apsaugos asociacijos (Association pour la protection des droits humains et des personnes détenues, APRODH) pirmininkas, 2014 m. areštuotas, o 2015 m. buvo bandyta pasikėsinti į jo gyvybę. Šiuo metu gyvena Belgijoje.
Jį nominavo frakcija „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“.
Pasak europarlamentaro Fabio Castaldo („Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“, Italija), P. Mbonimpa „kovojo už įkalintųjų teises, kurie kaip ir jis kažkada buvo suimtas be teismo sprendimo“. „Jis turėjo drąsos pasmerkti rimtą žmogaus teisių pažeidimą. Jis rizikavo viskuo, tam, kad apsaugotų savo šalį ir žmones“, – pažymėjo EP narys.
Demokratinė Venesuelos opozicija – jos kontroliuojama Nacionalinės asamblėja (pirmininkas Julio Borges), taip pat šios šalies politiniai kaliniai, atstovaujami Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos ir Andrea González. Venesueloje įsivyravus politiniam ir socialiniam nestabilumui, labai pablogėjo demokratijos, žmogaus teisių, taip pat socialinė ir ekonominė padėtis.
Šį judėjimą nominavo Europos liaudies partijos ir Liberalų ir demokratų frakcijos.
„Drąsi studentų grupė Venesualoje kovoja už savo laisvę dieną ir naktį“, – teigė Jose Ignacio Salafranca (Europos liaudies partija, Ispanija). Pasak europarlamentarės Beatriz Becerra (Liberalai ir demokratai, Ispanija), apdovanojimo skyrimas demokratinei Venesuelos opozicijai „būtų proga įrodyti, jog esame įsipareigoję demokratijai ir žmogaus teisėms Lotynų Amerikoje“.
Šešios kandidatūros oficialiai bus pristatytos Parlamento nariams spalio 2 d. vyksiančiame bendrame Užsienio reikalų ir Vystymosi komitetų bei Žmogaus teisių pakomitečio posėdyje.
Iš jų balsavimo būdu spalio 10 dieną bus atrinkti trys finalininkai. EP pirmininkų sueiga, kurią sudaro Parlamento pirmininkas ir politinių frakcijų lyderiai, laureatą paskelbs spalio 26 dieną, o premijos įteikimo ceremonija vyks gruodžio 13 dieną Strasbūre.
Kandidatus Sacharovo premijai už minties laisvę gauti gali siūlyti Europos Parlamento politinės frakcijos arba mažiausiai 40 europarlamentarų.
Europos Parlamento Sacharovo premija už minties laisvę nuo 1988 m. skiriama su priespauda ir neteisybe kovojantiems ir žmogiškąsias vertybes ginantiems individams ir organizacijoms.
2016 m. Europos Parlamento Sacharovo premija už minties laisvę paskirta .