EP ragina imtis veiksmų prieš šnipinėjimo programas: kuo pavojingas „Pegasus“ (INTERVIU)

Europos Parlamento nariai išreiškė susirūpinimą dėl piktnaudžiavimo „Pegasus“ ir kitomis šnipinėjimo programomis ir paragino imtis veiksmų.

Į klausimus apie sekimo pavojus atsako EP narė Sophie in ‘t Veld.

2023 m. birželio mėn.Europos Parlamentas priėmė rekomendacijasdėl būsimų kovos su piktnaudžiavimu šnipinėjimo programomis veiksmų. Europarlamentarai nori, kad būtų nustatytos ES taisyklės, pagal kurias šnipinėjimo programas būtų leidžiama naudoti tik įvykdžius griežtas sąlygas, būtų atliekami išsamūs tyrimai dėl įtariamo piktnaudžiavimo ir teikiama pagalba žmonėms, kurie tapo to taikiniais. Jie taip pat paragino sukurti ES technologijų laboratoriją, kuri padėtų atskleisti neteisėto sekimo atvejus, ir koordinuoti veiksmus su ES nepriklausančiomis šalimis, pavyzdžiui, JAV ir Izraeliu.

Europos Parlamento narė iš Nyderlandų Sophie in 't Veld (frakcija „Atnaujinkime Europą), kuri vadovavo pranešimo priėmimui Parlamente, paaiškina daugiau apie šnipinėjimo programų keliamus pavojus.

Kas yra „Pegasus“?

„Pegasus“ yra šnipinėjimo programinės įrangos prekės ženklas. Ji visiškai užvaldo jūsų telefoną. Ji turi prieigą prie jūsų žinučių. Ji gali įjungti jūsų kamerą, mikrofoną. Ji turi prieigą prie jūsų vaizdų, dokumentų, programėlių – prie visko. Yra ir kitų šnipinėjimo programų.

Koks kyla pavojus dėl „Pegasus“ ir kitų šnipinėjimo programų?

Tai ne tik kėsinimasis į mūsų privatumą. Tai ir išpuolis prieš demokratiją. Nes mums reikia žurnalistų, kurie galėtų tirti ir atskleisti nusikaltimus ir nusižengimus. Mums reikia politinės opozicijos, mums reikia kritiškai nusiteikusių nevyriausybinių organizacijų, mums reikia teisininkų. Mums reikia žmonių, galinčių laisvai kontroliuoti valdžią ir reikalauti, kad valdžia atsiskaitytų. Tai demokratinė kontrolė.

Kas atsitinka, jei tokie žmonės yra šnipinėjami?

Jie gali būti šantažuojami. Jie gali būti diskredituojami ar net persekiojami. Atsiranda gąsdinantis poveikis. Žmonės nebėra tokie atviri, jie nerimauja dėl to, su kuo susitinka, kokią informaciją saugo savo įrenginiuose.

Ar piktnaudžiavimas šnipinėjimo programomis gali turėti įtakos ES rinkimams?

Piktnaudžiavimas šnipinėjimo programine įranga neabejotinai kelia grėsmę rinkimų sąžiningumui. Ir ne tik dėl politikų, nes kaip rinkimai gali būti sąžiningi, jei žurnalistai negali atidžiai patikrinti vyriausybės veiklos ir pranešti, ką vyriausybė padarė gerai ir ką blogai?

Ką Europos Parlamentas daro dėl piktnaudžiavimo šnipinėjimo programomis ES?

Parlamentinė priežiūra yra viena iš svarbių Europos Parlamento užduočių. Egzistuoja keletas vyriausybių, kurios piktnaudžiauja šnipinėjimo programomis. Turime pripažinti, kad šiuo atveju, jog daugeliais atvejų buvo pažeisti ES įstatymai, o Europos Komisija nesiėmė jokių veiksmų. Europarlamentas iš tiesų turi daryti spaudimą Komisijai – ji turėtų atlikti savo darbą.

Europos Parlamento veikla prieš piktnaudžiavimą šnipinėjimo programine įranga

Tyrimo komitetas „Pegasus“ ir lygiaverčių šnipinėjimo programų naudojimui tirti kurį Parlamentas įsteigė po to, kai paaiškėjo, kad kelios ES vyriausybės naudojo „Pegasus“ šnipinėjimo programinę įrangą prieš žurnalistus, politikus, pareigūnus ir kitus visuomenės veikėjus, parengė rekomendacijas.

Gegužės mėn. priimtoje galutinėje ataskaitoje tyrimo komitetas išreiškė susirūpinimą dėl piktnaudžiavimo šnipinėjimo programine įranga poveikio demokratijai, pilietinei visuomenei ir žiniasklaidai keliose ES šalyse.