Kibernetinis smurtas prieš moteris: kas tai yra ir kaip jo išvengti?
Europos Parlamento veiksmai kovoje su priekabiavimu ir smurtu prieš moteris skaitmeninėje erdvėje.
Kas yra smurtas skaitmeninėje erdvėje?
Smurtas gali būti įvairių formų, o didėjant interneto pasiekiamumui, tampa vis didesne pasauline problema.
Priekabiavimas skaitmeninėje erdvėje gali apimti nepageidaujamų ir (arba) įžeidžiančių seksualinio pobūdžio elektroninių laiškų, tekstinių ar vaizdo žinučių gavimą, taip pat priekabiavimą socialiniuose tinkluose.
rodo, kad dauguma ES gyventojų nepritaria idėjai, kad smurtas skaitmeninėje erdvėje gali būti pateisinamas. Maždaug trys ketvirtadaliai respondentų teigia, kad moterys, kurios dalijasi savo nuomone socialiniuose tinkluose, neturėtų sulaukti seksistinių, žeminančių ir įžeidžiančių replikų.
2014 m. ES pagrindinių teisių agentūros užsakymu atlikta apklausa parodė, kad patyrė priekabiavimą skaitmeninėje erdvėje nuo 15 metų amžiaus.
Kibernetinis smurtas prieš moteris politikoje
ES šalyse moterys ir toliau yra nepakankamai atstovaujamos visuose politinių sprendimų priėmimo lygmenyse ir politinėse partijose. Taip yra dėl įvairių priežasčių, taču viena iš jų – smurtas skaitmeninėje erdvėje prieš moteris, įsitraukusias į politiką.
ES politikės, žurnalistės ir žmogaus teisių gynėjos susiduria su didesniu viešų patyčių lygiu internete nei jų kolegos vyrai.
Nauji ES teisės aktai, kuriais siekiama užkirsti kelią smurtui prieš moteris skaitmeninėje erdvėje
2024 m. balandį Parlamentas priėmė pirmąsias ES kovos su smurtu prieš moteris taisykles. Direktyvoje raginama priimti griežtesnius kovos su smurtu skaitmeninėje erdvėje įstatymus, teikti geresnę pagalbą aukoms, taip pat imtis veiksmų, kad būtų aiškiau apibrėžtas sutikimas dėl intymių santykių.
Naujosiose taisyklėse pateikiamos konkrečios gairės dėl internete padarytų nusikaltimų, pavyzdžiui, privačios informacijos atskleidimo ir nepadorių nuotraukų siuntimo žmonėms. ES šalys turės pritaikyti savo nacionalinius teisės aktus prie šių reikalavimų ne vėliau kaip iki 2027 m. birželio.
Direktyvoje smurtas prieš visuomenės atstovus, žurnalistus ir žmogaus teisių gynėjus taip pat laikomas sunkinanč nusikaltimo aplinkybe.
ES teisės aktais dėl privatumo apsaugos taip pat siekiama pažaboti smurtą skaitmeninėje erdvėje. Pavyzdžiui, naujuoju Skaitmeninių paslaugų aktu didelės ES skaitmeninės platformos įpareigojamos iš savo svetainių pašalinti nelegalų turinį, pavyzdžiui, informaciją, kuria dalijamasi be asmens sutikimo.
Dirbtinio intelekto taisyklėmis siekiama sumažinti su išmaniuoju vaizdo ir garso klastojimu susijusią riziką. Toks turinys turi būti aiškiai pažymėtas, kaip sukurtas naudojantis dirbtiniu intelektu.
Saugumas internete – 2024 m. lyčių lygybės savaitės tema
Parlamentas nori atkreipti dėmesį į didėjančią priekabiavimo internete ir smurto skaitmeninėje erdvėje problemą ir ieškoti jos sprendimo būdų. Todėl pagrindinė 2024 m. Lyčių lygybės savaitės tema – „Moterys skaitmeniniame pasaulyje: saugumas ir įgalinimas“.
Renginius organizuoja Parlamento komitetai, delegacijos, frakcijos ir administracija.
Daugiau informacijos apie programą rasite č.
Kaip Europos Parlamentas skatina lyčių lygybę
Europos Parlamentas gina moterų teises visoje ES. Jo pastangos užtikrinti lyčių lygybę darbe, politikoje ir kitose srityse leido priimti svarbius teisės aktus. Naujos teisiškai privalomos priemonės apima daugybę įvairių klausimų: padeda panaikinti nevienodą darbo užmokestį ir diskriminaciją dėl lyties, didina moterų dalyvavimą įmonių valdybose ir kovoja su smurtu prieš moteris.
Sužinokite daugiau apie Parlamento kovą už lyčių lygybę ES