Dzīvnieku labturība un aizsardzība: ES tiesību aktu skaidrojums
ES ir vieni no augstākajiem dzīvnieku labturības standartiem pasaulē. Kā tiesību akti aizsargā lauksaimniecības dzīvniekus un laboratorijas dzīvniekus, savvaļas un mājas dzīvniekus?
Eiropas Savienība atbalsta dzīvnieku tiesības jau vairāk nekā 40 gadus un ir plaši atzīta par pasaules līderi ar vieniem no pasaules augstākajiem dzīvnieku labturības standartiem. ES noteikumi pozitīvi ietekmē arī trešo valstu tiesību aktus. Tie galvenokārt attiecas uz lauksaimniecības dzīvniekiem (saimniecībā, transportēšanas un kaušanas laikā), kā arī uz savvaļas dzīvniekiem, laboratorijas dzīvniekiem un lolojumdzīvniekiem.
[...] Kopiena un dalībvalstis velta pienācīgu uzmanību dzīvnieku kā jutīgu būtņu labturības prasībām [...].
Lauksaimniecības dzīvnieku labturība
2023. gada martā tika veikta par eiropiešu attieksmi pret dzīvnieku labturību. 84 % aptaujāto norādīja, ka lauksaimniecības dzīvnieku labturība būtu jāaizsargā labāk nekā pašlaik.
Pirmie ES noteikumi par lauksaimniecības dzīvnieku aizsardzību tika pieņemti . Ar 1998. gada tika noteikti vispārīgi standarti visu to dzīvnieku aizsardzībai, kurus tur pārtikas, vilnas, ādas, kažokādu ražošanai vai citiem lauksaimniecības mērķiem, tostarp zivju, rāpuļu un abinieku aizsardzībai, un tās pamatā ir 1978. gada .
ES noteikumu par dzīvnieku aizsardzību pamatā ir tā sauktās “piecas brīvības”:
- Brīvība no slāpēm, izsalkuma un nepietiekama uztura;
- Brīvība no diskomforta apkārtējās vides dēļ;
- Brīvība no sāpēm, savainojumiem un slimībām;
- Brīvība izpaust savai sugai raksturīgo uzvedību;
- Brīvība no bailēm un nervozitātes.
ES noteikumi nosaka arī labturības standartus lauksaimniecības dzīvniekiem , kā arī audzēšanas nosacījumus konkrētām dzīvnieku kategorijām, piemēram, , un .
Saskaņā ar EP deputātu 2018. gada oktobrī apstiprinātajiem noteikumiem, veterinārās zāles nedrīkst lietot, lai kompensētu sliktus dzīvnieku turēšanas apstākļus, vai lai veicinātu dzīvnieku ātrāku attīstību un augšanu.
Eiropas Komisija 2019. gada decembrī iepazīstināja ar stratēģiju "No lauka līdz galdam". Tajā galvenā uzmanība tiek pievērsta vajadzībai pēc ilgtspējīgas pārtikas sistēmas, kā arī paredzēts desmitiem likumdošanas un nelikumdošanas iniciatīvu, kas jāturpina turpmākajos gados.
Parlamenta aicinājums uzlabot dzīvnieku aizsardzību pārvadāšanas laikā
2004. gadā tika apstiprināti ES noteikumi par . Tomēr 2019. gada 14. februārī pieņemtajā rezolūcijā Eiropas Parlaments aicināja pastiprināt esošo noteikumu izpildi, nodrošināt stingrāku kontroli, sankciju piemērošanu un samazināt pārvadāšanas laiku.
EP deputāti 2020. gada 19. jūnijā izveidoja izmeklēšanas komiteju, kuras uzdevums ir izmeklēt iespējamos pārkāpumus un administratīvās kļūmes ES tiesību aktu piemērošanā attiecībā uz dzīvnieku labturību pārvadāšanas laikā ES teritorijā un ārpus tās.
2020. gada 2. decembra debatēs EP deputāti lūdza lauksaimniecības komisāru Janušu Voicehovski nodrošināt, lai ES lauksaimniecības politika uzlabotu dzīvnieku labturību pārvadāšanas laikā. Viņi aicināja Komisiju atbalstīt piegādes ķēdes saīsināšanu, veicināt gaļas transportēšanu dzīvu dzīvnieku vietā un garantēt, ka imports atbilst ES dzīvnieku labturības standartiem.
2021. gada aprīlī Parlamenta Izmeklēšanas komiteja par dzīvnieku aizsardzību pārvadāšanas laikā, paziņoja, ka pašreizējo noteikumu nepildīšana ir nepieņemama, un aicināja veikt konkrētus pasākumus, lai novērstu šo problēmu, tostarp uzsākt pārkāpumu izmeklēšanas procedūras pret dalībvalstīm, kuras neievēro spēkā esošos ES noteikumus.
Komiteja konstatēja sistēmiskas nepilnības dzīvnieku pārvadāšanas noteikumu īstenošanā visā ES. Komitejas ņܳ tika pieņemts 2022. gada janvāra plenārsēdē.
EP deputāti vēlas aizliegt dzīvnieku audzēšanu sprostos
Reaģējot uz ("End the Cage Age"), ko parakstīja 1,4 miljoni cilvēku no visas ES, Eiropas Parlamenta deputāti 10. jūnijā aicināja Komisiju nākt klajā ar priekšlikumu līdz 2027. gadam aizliegt dzīvnieku audzēšanu sprostos Eiropas Savienībā.
Savvaļas dzīvnieku aizsardzība
attiecas uz 500 savvaļas putnu sugu aizsardzību, kas sastopamas Eiropas teritorijā, savukārt mērķis ir nodrošināt retu, apdraudētu vai endēmisku dzīvnieku sugu un raksturīgo dzīvotņu veidu saglabāšanu.
Eiropas Komisija 2018. gadā nāca klājā ar “ES Apputeksnētāju iniciatīvu”, lai ٳܰŧٳ savvaļas kukaiņu apputeksnētāju, jo īpaši bišu, skaita samazināšanos. Tomēr Eiropas Parlaments vēlas turpmāku pesticīdu lietošanas samazināšanu un prasa vairāk līdzekļu novirzīt pētniecībai. Eiropas Parlaments 2018. gada janvārī pieņemtajā ziņojumā norādīja, ka ir jāveic pasākumu kopumus, lai labāk aizsargātu vietējās un reģionālās bišu šķirnes.
2021. gada jūnijā, balsojot par ES bioloģisko daudzveidību 2030. gadam, Eiropas Parlamenta deputāti aicināja steidzami pārskatīt , iekļaujot tajā: jaunu ES mēroga apputeksnētāju monitoringa sistēmu ar stingriem pasākumiem un skaidriem, laika ziņā ierobežotiem mērķiem un rādītājiem, tostarp ietekmes rādītājiem un spēju veidošanu. Komisija 2023. gada janvārī .
ir aizsargāti no sagūstīšanas un nonāvēšanas ES ūdeņos. Turklāt ES vienmēr ir aizstāvējusi vaļu , kas ir spēkā kopš 1986. gada.
ES regula aizliedz tirdzniecību ar izstrādājumiem, kas iegūti no ņ.
ES noteikumi par izmantotiem aizliedz izmantot “kāju lamatas” savvaļas dzīvnieku ķeršanai. ES nosaka humānās normas medībām ar lamatām.
ES īsteno (CITES) un pastiprina Konvencijā noteikto principu piemērošanu ar starpniecību, nodrošinot, ka tirdzniecība ar savvaļas dzīvnieku un augu produktiem neapdraud kādu savvaļas sugu.
2021. gada jūnijā Parlaments pieņēma nostāju par ES bioloģiskās daudzveidības stratēģiju 2030. gadam, kas ir daļa no ES Zaļā kursa.
2024. gada februārī Eiropas Parlamenta deputāti atbalstīja jaunu likumu par dabas atjaunošanu, kas visām ES valstīm uzliek par pienākumu strādāt pie dabisko dzīvotņu atjaunošanas.
ES vēlas arī cīnīties pret pasaules mežu izzušanu, kas apdraud daudzu sugu dzīvotnes. Parlaments 2023. gada aprīlī apstiprināja jaunus noteikumus, kas uzņēmumiem uzliek par pienākumu pārbaudīt, vai Eiropas tirgū pārdotie produkti nav veicinājuši mežu izciršanu vai mežu degradāciju jebkur pasaulē.
Zooloģiskie dārzi
ES noteikumi par aicina stiprināt zoodārzu nozīmi bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā un noteikt standartus aizsardzības pasākumiem, tostarp dzīvnieku pienācīgu izmitināšanu.
Zinātniskiem mērķiem izmantojamo dzīvnieku aizsardzība
ES ir izveidojusi tiesisko regulējumu, kas jaunu zāļu izstrādei, fizioloģiskajiem pētījumiem, pārtikas piedevu vai ķīmisko vielu testēšanai. Noteikumu pamatā ir “trīs R” (Replacement, Reduction, Refinement — aizstāšana, samazināšana, pilnveide) princips:
- aizstāšana (alternatīvu metožu izmantošanas veicināšana);
- samazināšana (izvēloties izmantot mazāk dzīvnieku vienam un tam pašam mērķim);
- pilnveide (pasākumi sāpju un ciešanu mazināšanai).
Dzīvnieku izmantošana kosmētikas testēšanai un šādu kosmētikas līdzekļu ražošana un tirdzniecība Eiropas Savienībā ir aizliegta. Eiropas Parlaments 2018. gadā pieņemtajā rezolūcijā aicināja noteikt vispārēju aizliegumu veikt izmēģinājumus ar dzīvniekiem kosmētikas līdzekļu ražošanā.
Parlaments vēlas turpināt iesākto. 2021. gada septembrī tas aicināja piešķirt lielāku finansējumu alternatīvām testēšanas metodēm, lai pētniecībā un testēšanā varētu pakāpeniski pārtraukt izmantot dzīvniekus.
Lolojumdzīvnieku aizsardzība
Lai ٳܰŧٳ suņu un kaķu nelikumīgu tirdzniecību, Eiropas Parlaments 2020. gada 12. februārī pieņemtajā rezolūcijā aicināja izstrādāt ES mēroga rīcības plānu, lai izbeigtu nelikumīgu mājdzīvnieku tirdzniecību, ieviest stingrākas sankcijas, izveidot ES mēroga sistēmu obligātai kaķu un suņu identifikācijai un reģistrācijai. Pēc šī lūguma Komisija savā atzina, ka nelegāla tirdzniecība ar lolojumdzīvniekiem ir organizēta noziedzība.
Pievēršoties eiropiešu bažām, kuri uzskata lolojumdzīvniekus par ģimenes locekļiem, . Tiesību akti aizliedz laist tirgū un importēt ES vai eksportēt kaķu un suņu kažokādas, kā arī visu veidu izstrādājumus no šādām kažokādām.
Pateicoties saskaņotiem ES noteikumiem par ceļošanu ar mājdzīvniekiem, cilvēki var brīvi pārvietoties ar saviem četrkājainajiem draugiem Eiropas Savienībā. vai veterinārais sertifikāts ir vienīgā prasība suņu, kaķu un mājas sesku ceļošanai pāri ES robežām, ar noteiktiem izņēmumiem.