ES veikums patērētāju aizsardzības uzlabošanā

Uzzini par jaunajiem noteikumiem par produktu drošumu, kas uzlabos patērētāju aizsardzību un pielāgos to mūsdienu pārmaiņām, tostarp pārejai uz zaļo ekonomiku un digitālajai pārveidei.


Atjaunināti produktu drošuma noteikumi


2023. gada martā Eiropas Parlamenta deputāti apstiprināja pārskatītos noteikumus par nepārtikas patēriņa preču drošumu. Tie izstrādāti, lai novērstu drošības riskus, kas saistīti ar jaunajām tehnoloģijām un tiešsaistes pārdošanas pieaugumu. Noteikumi aizstāj līdz šim spēkā esošo (PVDD), kas datēta ar 2001. gadu.



Stingrāka drošuma novērtēšana

Jauno noteikumu mērķis ir garantēt, ka visi tirgū laistie produkti ir patērētājiem droši. Īpaši tiks pastiprinātas drošības prasības produktiem, kas domāti mazaizsargātām patērētāju grupām, piemēram, bērniem un cilvēkiem ar invaliditāti.

Jaunie produktu drošuma noteikumi

  • paplašina produktu atsaukšanas noteikumus, nosakot uzņēmumiem lielāku atbildību;
  • piešķir tirgus uzraudzības iestādēm lielākas pilnvaras;
  • uzliek par pienākumu e-komersantiem sadarboties ar varas iestādēm, lai novērstu riskus;
  • atļauj tirgus uzraudzības iestādēm izdot rīkojumus divu darbdienu laikā izņemt bīstamus produktus;
  • nodrošina, ka produktus var pārdot tikai Eiropas Savienībā reģistrēts ražotājs, importētājs vai izplatītājs, kas uzņemas atbildību par tirgū laisto produktu drošību;
  • produkta atsaukšanas gadījumā sniedz patērētājiem tiesības uz remontu, produkta nomaiņu vai naudas atmaksu.

Efektīvāka preču atsaukšana


, tādēļ atjauninātās regulas mērķis ir uzlabot preču atsaukšanas procedūru un efektīvāk izņemt bīstamos produktus no apgrozības.

11,5 miljardi € gadā

Nedrošu produktu izraisīto negadījumu aptuvenās izmaksas

Ekonomiskie ieguvumi

Produktu drošuma noteikumu standartizācija Eiropas Savienības līmenī dos labumu uzņēmumiem un patērētājiem.

Uzņēmējdarbību veicinās vienkāršoti procesi, kas samazinās izmaksas, savukārt patērētāji gūs labumu no drošākiem produktiem un vieglākām atsaukšanas procedūrām.

Paredzams, ka uzlabotie drošības standarti ietaupīs patērētāju naudu.

, ka jaunie noteikumi patērētājiem Eiropas Savienībā ietaupīs aptuveni 1 miljardu eiro pirmajā gadā pēc to ieviešanas, un aptuveni 5,5 miljardus eiro nākamajā desmitgadē.



Atvieglot ilgtspējīgu patēriņu

2050. gada klimatneitralitātes mērķis ir viena no galvenajām ES prioritātēm, un tā sasniegšanā svarīga loma būs patērētājiem — pārejai uz ilgtspējīgu patēriņu un aprites ekonomiku.



Ilgtspējīgs patēriņš

Pēc Eiropas Parlamenta prasībām Eiropas Komisija 2023. gada martā iesniedza . EP deputāti vēlas, lai remontdarbu process būtu sistemātisks, izdevīgs un vienkāršs. Parlaments ir mudinājis ražotājus skaidri atzīmēt preču kalpošanas laiku, kā arī veikt pasākumus atkārtotas izmantošanas kultūras veicināšanai, tostarp ieviest garantijas lietotām precēm.

Parlamenta Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komiteja 2022. gada decembrī publicēja ziņojuma projektu par . EP deputāti par \so likumu plāno balsot jau drīzumā.

2022. gada jūnijā deputāti panāca vienošanos ar Padomi par vienotu lādētāju elektroierīcēm. Sākot ar 2024. gada rudeni, visām mazajām elektroierīcēm jālieto USB-C tipa lādētājs.

2020. gada septembrī Komisija uzsāka , rīkojoties saskaņā ar jauno aprites ekonomikas rīcības plānu. Tās mērķis ir padarīt produktus piemērotus klimatneitrālai, resursefektīvai aprites ekonomikai un samazināt atkritumu daudzumu. Ar šo iniciatīvu tiks risināts arī jautājums par kaitīgu ķīmisko vielu klātbūtni tādos produktos kā elektroniskās ierīces un IKT iekārtas, tekstilizstrādājumi un mēbeles.



Panākt, lai digitālā pārveide būtu droša patērētājiem

Pašlaik notiekošā digitālā pārveide būtiski maina mūsu dzīvi, tostarp veidu, kā mēs iepērkamies. Lai veicinātu ES patērētāju tiesību aizsardzības noteikumu pielāgošanu šim procesam, 2022. gada jūlijā Parlaments pieņēma Digitālo tirgu aktu un Digitālo pakalpojumu aktu — noteikumu kopumu ar mērķi uzlabot patērētāju drošību visās tiešsaistes platformās Eiropas Savienībā, tostarp tiešsaistes tirdzniecības vietās.


EP deputāti arī ierosināja noteikumus ar mērķi pasargāt lietotājus no kaitīga un nelikumīga satura tiešsaistē, vienlaikus aizsargājot vārda brīvību, un aicināja izstrādāt jaunus noteikumus par tiešsaistes reklāmu, kas lietotājiem dotu lielāku kontroli.

Ņemot vērā Mākslīgā Intelekta (MI) ietekmi, ES gatavo noteikumus, lai pārvaldītu tā sniegtās iespējas un radītos draudus. Parlaments izveidojis īpašu komiteju un uzsver nepieciešamību pēc tādiem tiesību aktiem, kuru centrā būtu cilvēks. EP ierosinājis mākslīgā intelekta civiltiesiskās atbildības režīmu ar mērķi noteikt, kurš ir atbildīgs gadījumā, ja šādas sistēmas rada kaitējumu vai kādu nodarījumu patērētājiem.


Patērētāju tiesību regulējuma labāka īstenošana

Patērētāju tiesību īstenošana ir dalībvalstu kompetencē, taču ES ir koordinējoša un atbalstoša loma. Starp tās ieviestajiem noteikumiem ir Direktīva par patērētāju tiesību aizsardzības noteikumu labāku izpildi un modernizāciju un noteikumi par kolektīvo tiesisko aizsardzību.



Īpašu patērētāju vajadzību risināšana

Neaizsargātiem patērētājiem, piemēram, bērniem, vecāka gadagājuma cilvēkiem vai cilvēkiem ar invaliditāti, kā arī cilvēkiem finansiālās grūtībās vai patērētājiem ar ierobežotu piekļuvi internetam ir vajadzīgi īpaši aizsardzības pasākumi.


Ņemot vērā tiešsaistes tirdzniecības masveida pieaugumu un to, cik viegli patērētāji var iekļūt parādos, Parlaments ir vienojies par jauniem patēriņa kredīta noteikumiem, kuru mērķis ir aizsargāt cilvēkus no kredītkaršu parādiem, overdraftiem un viņu finansiālajam stāvoklim neatbilstošiem aizdevumiem.


Bērni un nepilngadīgie ir īpaši neaizsargāti pret kaitīgu reklāmu, tādēļ Parlaments ir apstiprinājis stingrākus noteikumus audiovizuālo mediju pakalpojumiem.



Garantēt ES pārdodamo produktu drošību


Iedzīvotāji bieži iegādājas preces, kas ražotas ārpus ES. Saskaņā ar Komisijas sniegto informāciju no pārdevējiem ārpus ES iegādātu pirkumu īpatsvars palielinājās no 8% 2014. gadā līdz 21% 2020. gadā, un jaunajā Patērētāju tiesību aizsardzības programmā ir uzsvērta nepieciešamība pēc starptautiskas sadarbības ar mērķi nodrošināt patērētāju aizsardzību. 2021. gadā Ķīna bija , tāpēc Parlaments apstiprināja rezolūciju par jaunu ES-Ķīnas sadarbības stratēģiju, lai uzlabotu tiešsaistē pārdoto produktu drošumu.