Mikroshēmu akts — ES plāns pusvadītāju deficīta novēršanai
Visā pasaulē vērojams liels pusvadītāju deficīts. Eiropas Mikroshēmu akta mērķis ir nodrošināt ES apgādi ar pusvadītājiem, veicinot vietējo ražošanu.
Kopš 2020. gada beigām visā pasaulē valda līdz šim nepieredzēts pusvadītāju trūkums. Pusvadītāju piegādes ķēde ir ļoti sarežģīta un neaizsargāta pret tādiem notikumiem kā Covid-19 uzliesmojums, un nozarei ir grūti atgūties no pandēmijas izraisītā satricinājuma. ES rīkojas, lai nodrošinātu tās apgādi.
ir palielināt pusvadītāju ražošanu ES, veicinot pētniecību un inovāciju. 2023. gada jūlijā Parlaments oficiāli apstiprināja vienošanos ar Padomi par tiesību aktiem.
2023. gada februārī EP deputāti pieņēma kopuzņēmuma "Mikroshēmas" izveidi - kopuzņēmums ir ieguldījumu instruments, kura mērķis ir atbalstīt nozares izaugsmi un veicināt ES vadošo lomu šajā jomā vidējā termiņā un ilgtermiņā.
Kāpēc mikroshēmas ir tik svarīgas?
Elektroniskās mikroshēmas jeb integrētās shēmas ir būtiski digitālo produktu pamatelementi. Tās katru dienu izmanto darbam, izglītībai un izklaidei, kritiski svarīgos lietojumos, kas paredzēti automobiļiem, vilcieniem, gaisa kuģiem, veselības aprūpei un automatizācijai, kā arī enerģētikas, datu un komunikācijas jomā.
Piemēram, mobilajā tālrunī ir aptuveni 160 dažādas mikroshēmas, bet hibrīdelektriskos automobiļos — līdz pat 3500.
Mikroshēmas ir būtiskas arī tehnoloģijām, kas ir digitālās pārveides virzītājspēks, piemēram, mākslīgajam intelektam (MI), zema energopatēriņa datošanai, 5G/6G sakariem, kā arī lietu internetam (IoT) un perifērdatošanas, mākoņdatošanas un augstas veiktspējas datošanas platformām.
Kādi ir pusvadītāju deficīta cēloņi?
Mikroshēmu ražošana ir atkarīga no ārkārtīgi sarežģītas un savstarpēji atkarīgas piegādes ķēdes, kurā iesaistītas dažādas pasaules valstis. Liels pusvadītāju uzņēmums var būt atkarīgs no 16 000 augsti specializētiem piegādātājiem, kas atrodas dažādās valstīs.
Tādēļ globālā piegādes ķēde ir neaizsargāta, un to var viegli ietekmēt globālās ģeopolitiskās problēmas, piemēram, pandēmija.
Nesenie notikumi, piemēram, karš Ukrainā, mikroshēmu nozarei ir radījuši papildu problēmas. Citi notikumi, piemēram, ugunsgrēki un sausums, ietekmēja lielas ražotnes un palielināja deficītu.
Pašreizējais deficīts, visticamāk, turpināsies visu 2023. gadu, jo lielākajai daļai risinājumu ir nepieciešams ilgs izpildes laiks. Piemēram, lai uzbūvētu jaunu mikroshēmu rūpnīcu, ir vajadzīgi divi līdz trīs gadi.
Kā nodrošināt pusvadītāju piegādi Eiropai?
Gandrīz 80 % Eiropas pusvadītāju uzņēmumu piegādātāju atrodas ārpus ES. Ar Mikroshēmu aktu ES vēlas stiprināt pusvadītāju ražošanu, lai nodrošinātu turpmāko konkurētspēju un saglabātu piegādes drošību.
Patlaban ES saražo mazāk nekā 10 % no kopējā mikroshēmu produkcijas apjoma pasaulē. Ierosinātā tiesību akta mērķis ir palielināt šo īpatsvaru līdz 20 %.
Lai stiprinātu pašreizējo pētniecību, izstrādi un inovāciju, plānots apvienot aptuveni 11 miljardus eiro no ES līdzekļiem, dalībvalstīm, partnervalstīm un privātā sektora. Šis plāns tiks īstenots galvenokārt ar starpniecību. Minētais kopuzņēmums ir programmas satvarā izveidota ES publiskā un privātā partnerība.
Uzzini vairāk par ES veiktajiem digitālās ekonomikas veicināšanas pasākumiem:
- ES Digitālo tirgu akta un Digitālo pakalpojumu akta skaidrojums
- Mākslīgā intelekta reglamentēšana un izmantošana
- Eiropas Datu stratēģija
- Kriptovalūtu radītie draudi un ES tiesību aktu priekšrocības
- Jauno ES kiberdrošības tiesību aktu izskaidrojums
- Pieci veidi, kā Eiropas Parlaments vēlas aizsargāt tiešsaistes spēļu spēlētājus