Izbeigt zaļmaldināšanu: kā ES regulē ar vidi saistītus apgalvojumus
ES mērķis ir izbeigt zaļmaldināšanu un sniegt patērētājiem plašāku informāciju par produktu, ko viņi vēlas iegādāties, ilgizturību.
Lai labāk aizsargātu patērētāju tiesības, veicinātu videi draudzīgus lēmumus un izveidotu aprites ekonomiku, kurā materiāli tiek izmantoti atkārtoti un pārstrādāti, Eiropas Parlaments strādā pie spēkā esošo noteikumu par komercpraksi un patērētāju aizsardzību uzlabošanas.
Aizliedzam zaļmaldināšanu
Darbīgs, ekoloģisks, videi draudzīgs – lai gan šādas etiķetes ir daudziem produktiem, ļoti bieži šie apgalvojumi nav pierādīti. ES vēlas nodrošināt, lai visa informācija par produkta ietekmi uz vidi, ilgmūžību, remontējamību, sastāvu, ražošanu un izmantošanu būtu pamatota ar pārbaudāmiem avotiem.
Kas ir zaļmaldināšana?
- Tā ir prakse radīt nepatiesu iespaidu par produkta ietekmi uz vidi vai tā vides ieguvumiem, tādējādi tīši vai netīši maldinot patērētājus.
Lai to sasniegtu, ES aizliegs:
- vispārīgus ar vidi saistītus apgalvojumus par produktiem, ja vien tos nepavada pierādījumi;
- apgalvojumus, ka produktam ir neitrāla, samazināta vai pozitīva ietekme uz vidi, ja ražotājs kompensē emisijas;
- ilgtspējas marķējumus, kas nav balstīti uz apstiprinātām sertifikācijas programmām vai ko nav veidojušas valsts iestādes.
Veicinām produktu izturību
Parlaments vēlas nodrošināt to, ka patērētāji ir pilnībā informēti par garantijas periodu, kurā var pieprasīt bojātu produktu remontu uz pārdevēja rēķina. Saskaņā ar ES tiesību aktiem produktiem ir vismaz divu gadu garantija. Atjauninātie patērētāju aizsardzības noteikumi ievieš jaunu marķējumu produktiem ar pagarinātu garantijas periodu.
Tāpat ES aizliegs:
- reklamēt preces ar dizaina iezīmēm, kas varētu samazināt produkta kalpošanas laiku;
- izdarīt nepierādītus ilgizturības apgalvojumus attiecībā uz lietošanas laiku vai intensitāti normālos apstākļos;
- apzīmēt preces kā remontējamas, ja tās tādas nav.
86 %
ES patērētāju ir atzinuši, ka vēlas saņemt precīzāku informāciju par produktu ilgizturību.
Pamatinformācija un turpmākie pasākumi
2022. gada martā atjaunināt ES patērētāju tiesību aizsardzības noteikumus, lai atbalstītu zaļo pāreju. 2023. gada septembrī Parlaments un Padome panāca provizorisku vienošanos par atjauninātajiem noteikumiem.
Strasbūras plenārsēdē 2024. gada janvārī EP deputāti apstiprināja vienošanos, un tā ir jāapstiprina arī Padomei. Pēc tam ES dalībvalstīm būs 24 mēneši laika, lai iekļautu atjauninājumu savos tiesību aktos.
Ko vēl ES dara, lai veicinātu ilgtspējīgu patēriņu?
Lai aizsargātu patērētājus un veicinātu ilgtspējīgu patēriņu, ES strādā pie:
- Vidi saudzējoši apgalvojumi: ES vēlas pieprasīt no uzņēmumiem, lai tie pamatotu ar vidi saistītus apgalvojumus, izmantojot standarta metodiku;
- Ekodizains: ES vēlas ieviest minimālos standartus produktu izstrādē, lai gandrīz visi produkti tās tirgū būtu ilgtspējīgi, izturīgi un videi draudzīgi;
- Tiesības uz remontu: ES vēlas garantēt patērētāju tiesības uz produktu remontu un veicināt to, ka produkti tiek remontēti, nevis izmesti un aizvietoti.