Walka z bezrobociem: fakty i działania UE

Dowiedz się, jak stopa bezrobocia w Europie zmieniła się na przestrzeni lat oraz co robi UE, aby sprostać wyzwaniom związanym z rynkiem pracy w UE.

A person is looking for an employment on a newspaper job ads page © AP Images/European Union - EP
Znalezienie pracy może być wyzwaniem © AP Images/European Union - EP

Chociaż w ostatnich latach warunki na rynku pracy w UE i prawa pracowników uległy znacznej poprawie, walka z bezrobociem pozostaje priorytetem dla Unii Europejskiej.

UE intensywnie pracuje nad zmniejszeniem bezrobocia, ochroną istniejących miejsc pracy i tworzeniem nowych, wspieraniem grup narażonych na wykluczenie społeczne i poprawą włączenia społecznego. Celem inicjatyw jest UE:

• pomoc młodym ludziom w wejściu na rynek pracy

• zmniejszenie długotrwałego bezrobocia

• podniesienie kwalifikacji osób poszukujących pracy

• ułatwienie mobilności pracownikom w UE.

Zmiany stopy bezrobocia w UE

W wyniku kryzysu z 2008 r. osiągnęła najwyższy poziom - 11,7% w kwietniu 2013 r. Na początku kryzysu związanego z COVID-19, stopa bezrobocia spadła do 6,5% w marcu 2020 r., a w szczytowym momencie pandemii osiągnęła 7,8% (w sierpniu 2020 roku).


W , co jest nieznaczna poprawą w porównaniu do stycznia 2024 r. i stycznia 2023 r., gdy wynosiła 6,1%.


Mimo że wskaźniki bezrobocia ogólnie spadają, różnią się one znacznie w poszczególnych krajach UE. W styczniu 2025 r. najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w Hiszpanii (10,4%) i Szwecji (9,7%), a najniższą w Czechach i Polsce (po 2,6%).

Infografika przedstawiająca stopę bezrobocia w UE i w jej 27 państwach członkowskich od 2008 r. do maja 2024 r.
Bezrobocie w UE

Europejska strategia zatrudnienia

Mimo że polityka zatrudnienia i polityka społeczna leży głównie w gestii państw członkowskich, UE aktywnie wspiera działania w kierunku redukcji bezrobocia i tworzenia nowych miejsc pracy.

Według tzw. horyzontalnej klauzuli społecznej zwartej w (Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej), definiowanie oraz wdrażanie polityki i działań UE musi odbywać się z uwzględnieniem propagowania wysokiego poziomu zatrudnienia.

Europejska strategia zatrudnienia (EES) wyznacza wspólne cele i zadania dla polityki zatrudnienia krajów UE. Komisja Europejska monitoruje strategię, która jest wdrażana poprzez Semestr Europejski, coroczny mechanizm koordynujący politykę gospodarczą i zatrudnienia krajów UE na poziomie UE.

Kraje członkowskie ustanowiły w 1997 r. zestaw wspólnych celów dla polityki zatrudnienia mający zwalczać bezrobocie i tworzyć liczniejsze i lepsze miejsca pracy w UE, znany też pod nazwą (EES). Komisja Europejska monitoruje strategię, która jest wdrażana poprzez semestr europejski - doroczny mechanizm koordynujący politykę gospodarczą i zatrudnienia państw członkowskich na szczeblu UE.

Komisja Europejska wydaje zalecenia dla poszczególnych krajów, opierając się na postępach poszczególnych krajów w realizacji poszczególnych celów.

Parlament Europejski regularnie wnosi wkład w coroczną koordynację polityk zatrudnienia w UE. W marcu 2025 r. posłowie do PE wezwali do zwiększenia inwestycji w edukację i szkolenia, aby przeciwdziałać niedoborom siły roboczej oraz skupić się na rozwijaniu umiejętności pracowników.

Główne wyzwania na rynku pracy UE

Walka z bezrobociem wśród młodych

Podczas gdy na początku 2013 r. stopa bezrobocia wśród młodych wynosiła prawie 25%, .

14,6%

Stopa bezrobocia wśród młodzieży w UE (styczeń 2025 r.)

UE dąży do tworzenia młodym ludziom możliwości znalezienia pracy. Wśród środków UE mających na celu zwalczanie bezrobocia młodzieży znajdują się:

  • , w ramach której państwa członkowskie zobowiązały się, że zagwarantują wszystkim młodym ludziom w wieku do 30 lat dobrej jakości ofertę zatrudnienia, kształcenia ustawicznego, przygotowania zawodowego lub stażu w ciągu czterech miesięcy od utraty pracy lub zakończenia formalnego kształcenia.
  • Europejski Korpus Solidarności, który daje młodym ludziom możliwość zaangażowania się w wolontariat lub pracę nad projektami na rzecz społeczności i obywateli w całej Europie.

Zwalczanie długotrwałego bezrobocia

Długotrwałe bezrobocie (pozostawanie bez pracy przez ponad 12 miesięcy), jest jedną z głównych przyczyn ubóstwa. zmniejszyła się w ostatnich latach, z 5,4% w 2014 roku do 2,1% w 2023 roku.

Aby pomóc ludziom powrócić do pracy, w 1026 r. kraje członkowskie przyjęły zachęcające do:

  • rejestracji osób długotrwale bezrobotnych przez służby zatrudnienia
  • przeprowadzania indywidualnej, dogłębnej oosób długotrwale bezrobotnych w celu rozpoznania ich potrzeb
  • przygotowanie spersonalizowanego planu (tzw. umowy w sprawie integracji na rynku pracy) do przywrócenia ich na rynek pracy osób bezrobotnych od 18 miesięcy lub dłużej.
Wspieranie powrotu na rynek pracy

Rozwój umiejętności, utrzymanie pracy i zmiana kariery

UE wspiera obywateli w poszukiwaniu dobrej jakości miejsc pracy i dokonywaniu lepszych wyborów zawodowych poprzez promowanie i usprawnianie procesu nabywania umiejętności, umożliwianie porównywania kwalifikacji między krajami i dostarczanie informacji na temat zapotrzebowania na umiejętności i stanowiska.

, rozpoczęty w 2016 r., zawiera 10 kluczowych działań, które mają zapewnić Europejczykom i Europejkom odpowiednie szkolenia i wsparcie oraz dokonać przeglądu szeregu istniejących narzędzi (takich jak Europass - europejski wzór CV).

W odpowiedzi na spowolnienia gospodarcze i kryzysy UE podkreśliła znaczenie programów ochrony miejsc pracy. Utworzyła również Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, aby wesprzeć przejście na gospodarkę niskoemisyjną i sprostać wyzwaniom związanym z tym procesem.

W marcu 2025 r. Parlament wezwał do lepszej ochrony praw pracowniczych, gdy firma lub organizacja przechodzi restrukturyzację. Pracownicy powinni otrzymać pomoc w zmianie pracy.

Wspieranie grup w trudnej sytuacji i promowanie równości

Aby utrzymać i ponownie zintegrować w miejscu pracy pracowników z problemami zdrowotnymi, Parlament Europejski zachęcił w 2018 r. państwa członkowskie do podjęcia szeregu środków, takich jak:

  • elastycznienie miejsc pracy poprzez programy rozwoju umiejętności,
  • zapewnienie elastycznych warunków pracy
  • zapewnienie wsparcia pracownikom (w tym coachingu i pomoc w zakresie zdrowia psychicznego)

W styczniu 2025 r. i była nieznacznie wyższa niż stopa bezrobocia wśród mężczyzn (5,6%).

UE pracuje nad zapewnieniem równych szans dla mężczyzn i kobiet oraz zwiększeniem zatrudnienia kobiet. W 2019 r. przyjęto nowe ogólnounijne przepisy dotyczące urlopów rodzinnych i opiekuńczych oraz bardziej elastycznych warunków pracy.



6%

Stopa bezrobocia wśród kobiet w UE, styczeń 2025 r.
Żeby w Europie pracowało się jeszcze lepiej

Promowanie mobilności pracowników

Ułatwianie międzynarodowej mobilności pracowników również może pomóc zwalczać bezrobocie. UE wprowadziła wspólne zasady mające na celu do świadczeń związanych z bezrobociem, chorobą, urlopem macierzyńskim/tacierzyńskim lub świadczeń rodzinnych, jeśli zmienią miejsce zamieszkania w Europie.

  • ma poprawić współpracę między krajami UE oraz pomoc w zapewnieniu sprawiedliwego i prostego stosowania przepisów UE dotyczących mobilności pracowników i koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
  • Przepisy o pracownikach delegowanych (gdy pracownik jest tymczasowo wysyłany przez pracodawcę do wykonywania usługi w innym państwie członkowskim UE) ustanawiają zasadę równej płacy za jednakową pracę w tym samym miejscu.
  • ułatwia mobilność, zapewniając pracodawcom i (szczególnie młodym) osobom poszukującym pracy informacje oraz oferty pracy, praktyk i staży w całej Europie.

Finansowanie inicjatyw do walki z bezrobociem


Europejski Fundusz Społeczny Plus

(ESF+) jest głównym instrumentem finansowym Unii Europejskiej zapewniającym sprawiedliwsze szanse na zatrudnienie wszystkim mieszkańcom UE. Budżet programu na lata 2021-2027 wynosi i skupia się na edukacji, szkoleniach i uczeniu się przez całe życie, a także na równym dostępie do wysokiej jakości zatrudnienia, włączeniu społecznym i zwalczaniu ubóstwa.

142,7 mld euro

Budżet Europejskiego Funduszu Społecznego Plus na lata 2021-2027

W latach 2021–2027 fundusz rozszerzono o inne inicjatywy:

  • program UE na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych pomaga w modernizacji polityki zatrudnienia i społecznej - poprawia dostęp do finansowania dla przedsiębiorstw społecznych lub osób narażonych na wykluczenie, które chcą założyć mikroprzedsiębiorstwo, oraz wspiera mobilność pracowników za pośrednictwem sieci EURES.
  • - wspiera inicjatywy państw członkowskich zapewniające osobom najbardziej potrzebującym żywność, podstawową pomoc materialną i działania na rzecz włączenia społecznego.
  • Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych - wspiera wdrażanie Gwarancji dla młodzieży.

W marcu 2025 r. Parlament zaapelował o utworzenie silnego i autonomicznego funduszu wspierającego politykę społeczną w ramach kolejnego wieloletniego budżetu UE.

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników

pomaga pracownikom tracącym pracę z powodu globalizacji (gdy np. przedsiębiorstwa zamykają zakłady lub przenoszą produkcję do krajów trzecich) lub w wyniku kryzysu gospodarczego i finansowego, w znalezieniu nowej pracy lub założeniu własnej firmy.


Europejski Fundusz Inwestycyjny

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) pomaga małym firmom uzyskać dostęp do finansowania w celu wsparcia ich rozwoju, co pomaga tworzyć miejsca pracy.

Powiązane artykuły

Udostępnij ten artykuł przez: