Parlament chce rozwiązać problem bezdomności w UE
Parlament Europejski chce położyć kres bezdomności w UE do 2030 r. Dowiedz się, o co apelują posłowie.
W rezolucji przyjętej w listopadzie 2020 r. eurodeputowani wezwali UE i jej państwa członkowskie do położenia kresu bezdomności do 2030 roku. Opowiedzieli się za unijnymi ramami dla krajowych strategii i wezwali państwa członkowskie do depenalizacji bezdomności i dalszego mobilizowania funduszy w celu rozwiązania tego problemu.
Dlaczego walka z bezdomnością jest kluczowa
Parlament przypomniał, że dostęp do mieszkań jest podstawowym prawem człowieka, ale wciąż wiele osób w Europie nie ma dachu nad głową.
Kryzys koronawirusowy, spowolnienie gospodarcze i coraz mniej wolnych miejsc pracy znacznie pogorszyły tę sytuację.
Bezdomność uznaje się za jedną z najpoważniejszych form ubóstwa i deprywacji, którą należy zlikwidować za pomocą ukierunkowanej i zintegrowanej polityki
Osoby bezdomne często padają ofiarami przemocy, przestępstw popełnianych z nienawiści oraz stygmatyzacji społecznej. Profil populacji bezdomnych w Europie zmienia się, a na ulicach pojawia się coraz więcej dzieci, migrantów, mniejszości, kobiet i rodzin.
Co proponuje Parlament
Parlament wezwał pańswa UE do:
- zapewnienia równego dostępu do usług publicznych, takich jak opieka zdrowotna, edukacja i usługi socjalne;
- wspierania integracji osób bezdomnych na rynku pracy poprzez programy zatrudnienia, szkolenia i zindywidualizowane wsparcie;
- zapewnienia stałego dostępu do tymczasowych schronisk, jednak nie jako alternatywy dla prewencji i zapewniania odpowiednich warunków mieszkaniowych i wsparcia społecznego w reakcji na bezdomność;
- przyjęcia wspólnej definicji, ulepszenia gromadzenia danych oraz spójnych wskaźników dotyczących bezdomności w UE, które umożliwiłyby wspólne zrozumienie i ocenę skali problemu.
Ponadto, Parlament wezwał państwa członkowskie UE do przyjęcia zasady „najpierw mieszkanie”, którą z powodzeniem wprowadziło już kilka krajów. W przeciwieństwie do bardziej „tradycyjnych” podejść, model „najpierw mieszkanie” ma na celu jak najszybsze przeniesienie osób bezdomnych do stałego zakwaterowania, przed zajęciem się innymi problemami.
Brak przystępnych cenowo mieszkań to coraz większy problem
Brak przystępnych cenowo mieszkań to coraz częstszy problem w Europie, a ceny nieruchomości wzrosły średnio o 47% w UE w 2023 r. w porównaniu do roku 2015.
To istotny problem dla właścicieli lub najemców o niskich dochodach: w 2023 r. prawie 10,6% gospodarstw domowych w miastach i 7% gospodarstw domowych na obszarach wiejskich przeznaczyło ponad 40% swojego dochodu do dyspozycji na wydatki mieszkaniowe.