Poslanci predstavili svojich nominantov na Sacharovovu cenu 2016
Na tohtoročný zoznam nominantov Sacharovovej ceny sa dostali Can Dündar a skupina ľudí okolo neho, ktorí obhajujú slobodu tlače v Turecku, voda krymských Tatárov Mustafa Dzemilev, predstaviteľky jezídov Nadia Murad Basee a Lamiya Aji Bashar a ujgurský učenec Ilham Tohti. Ich mená boli oficiálne zverejnené 6. októbra počas spoločnej schôdze zahraničného a rozvojového výboru a podvýboru pre ľudské práva. Kto z nich nakoniec získa toto prestížne ocenenie sa dozvieme 27. októbra.
Sacharovovu cenu udeľuje Európsky parlament každý rok jednotlivcom alebo organizáciám, ktorí sa výrazne podieľajú na ochrane ľudských práv na svete.
Can Dündar, bývalý šéfredaktor tureckého denníka Cumhuriyet, bol zadržaný v novembri 2015, potom ako jeho denník zverejnil snímky tureckej spravodajskej služby pašujúcej zbrane rebelom v Sýrii. Za svoje počínanie, označené ako „prezradenie štátneho tajomstva“ ho neskúr odsúdili na 5 rokov 10 mesiacov odňatia slobody, voči čomu sa odvolal. Medzitým prežil pokus o vraždu odsťahoval sa do exilu. Nominovali ho skupiny Zelených/ESA, EFDD GUE/NGL.
Marie-Christine Vergiat (GUE/NGL, FR), ho považuje za “symbol tureckých útokov na slobodu tlače.” Ska Keller (Greens/EFA, DE) ho nazvala „symbolom slobody myslenia.“ Fabio Massimo Castaldo (EFDD, IT) hovoril aj o ďalších novinároch web stránkach, ktorí boli zablokované. „Ak túto cenu udelíme Dündarovi, tak ju vlastne udelíme všetkým tým, ktorí preukázali podobnú statočnosť,“ povedal.
Mustafa Dzemilev, bývalý predseda tatárskeho parlamentu, sovietsky disident ukrajinský poslanec obhajuje ľudské práva práva menšín už viac ako polstoročie. Mal len šesť mesiacov, keď jeho rodinu spoločne so všetkými krymskými Tatármi deportovali do strednej Ázie. Vrátiť sa mohol až po 45 rokoch. No potom ako si Krym pripojilo Rusko, tu má znovu vstup zakázaný. Nominovali ho skupiny EPP ECR.
Jacek SARYUSZ-WOLSKI (EPP, PL) podčiarkol počas debaty jeho „neutíchajúci boj za slobodu ľudské práva.“ Tunne Kelam (EPP, ET) dodal, že “tento muž obhajuje nielen práva krymských Tatárov, ale aj práva Ukrajincov.“ Charles Tannock (ECR, UK) pripomenul, že podobne ako samotný Sacharov, aj Dzhemilev bol sovietskym disidentom a “počas celého svojho života bojoval proti tyranii a komunistickému útlaku.”
Nadia Murad Basee Lamiya Aji Bashar obhajujú komunitu jezídov ženy, ktoré sa stali obeťami sexuálneho násilia zo strany Islamského štátu. Obe pochádzajú z irackej dediny Kocho v blízkosti mesta Sinjar, ktoré v roku 2014 zmasakroval ISIS. Spoločne s tisíckami ďalších žien dievčat ich uniesli jeho bojovníci nútili do sexuálneho otroctva. Nadia Murad Basee sa okrem toho usiluje o to, aby bolo vyvražďovanie jezídov uznané ako genocída. Nominovali ich skupiny S&D a ALDE.
“Obe tieto mladé ženy si zaslúžia náš obdiv za svoju odvahu. Symbolizujú to najlepšie z ducha Európy aj celého sveta,“ povedala o nich Beatriz Becerra Basterrechea (ALDE, ES). Ich nominácia je „poctou pre všetky ženy dievčatá, ktoré sú v prípade konfliktov tými prvými obeťami poctou pre všetky náboženské menšiny, ktoré sú obeťami genocídy,“ vyhlásil Josef Weidenholzer (S&D, AT).
Ilham Tohti, mierumilovný zástanca ujgurskej menšiny v Číne, si momentálne odpykáva svoj doživotný trest vo väzení. Potrestaný bol za to, že sa podieľal na založení web stránky Uyghur Online na podporovanie porozumenia medzi Ujgurmi Chanmi (etnickí Číňania). Úrady toto konanie označili za „separatizmus.“ Nominovala ho skupina 43 poslancov pod vedením Ilhana Kuychyuka.
Tohti je “slobodný mysliteľ, ktorý verí v ľudské práva, právny štát, mierové spolunažívanie etnických menšín a v demokratickú budúcnosť Číny, opísal tohto nominanta poslanec Kyuchyuk.
Čo bude nasledovať
11. októbra budú o všetkých nominovaných hlasovať členovia zahraničného a rozvojového výboru. Z ich hlasovania tak vzídu traja finalisti. Meno hlavného víťaza oznámi konferencia predsedov 27. októbra.
Sacharovova cena za slobodu myslenia
Európsky parlament udeľuje toto prestížne ocenenie každoročne od roku 1988 jednotlivcom alebo organizáciám bojujúcich za ľudské práva a základné slobody. Minulý rok bola táto cena udelená saudskoarabskému blogerovi Raífovi Badawímu.
Nominácie môže podať buď politická frakcia alebo skupina minimálne 40 poslancov. Do užšieho výberu sa dostanú traja finalisti, o ktorých na základe nominácií hlasuje zahraničný a rozvojový výbor. O hlavnom laureátovi následne rozhoduje Konferencia predsedov.